Ekologické a zdravé sviečky: Prečo do nich investovať?

Sviečky z prírodného vosku krásne voňajú, skvele vyzerajú a sú výborným darčekom na Vianoce alebo k narodeninám pre mamičku, babičku alebo kamarátku. Prečo vybrať prírodnú sviečku a aký je rozdiel medzi parafínovou a prírodnou sviečkou?

Obsah

Šetrné prírodné sviečky

Prírodné sviečky sa vyrábajú z rastlinných voskov (alebo z včelieho vosku) a neobsahujú škodlivé chemikálie. Oproti konvenčným sviečkam, ktoré často obsahujú parafín (ropný produkt), sú prírodné sviečky šetrné k životnému prostrediu. Používaním prírodných sviečok znižujete emisie skleníkových plynov a prispievate k udržateľnosti našej planéty.

Pri spaľovaní parafínových sviečok sa uvoľňujú látky ako benzol a toluén, ktoré môžu mať negatívny vplyv na vaše zdravie. Naopak prírodné sviečky vyrobené z rastlinných voskov, ako je sójový alebo kokosový vosk, neobsahujú toxické látky a prispievajú k zdravšiemu ovzdušiu v miestnosti.

Rozdiel medzi obyčajnou sviečkou a prírodnou sviečkou

Hlavným rozdielom medzi obyčajnou sviečkou a ekologickou prírodnou sviečkou je použitý materiál na výrobu. Zatiaľ čo obyčajné sviečky sú často vyrobené z parafínu, čo je vedľajší ropný produkt, ekologické sviečky sa vyrábajú z rôznych prírodných voskov.

Ako sa prírodné sviečky vyrábajú?

Prírodné sviečky sa vyrábajú z rôznych prírodných voskov. Najbežnejšími prírodnými voskami, ktoré sa pri výrobe sviečok používajú, sú kokosový vosk, sójový vosk a včelí vosk. Na výrobu prírodných sviečok sa vosk spravidla kombinuje s prírodnými olejmi, vonnými látkami a prípadne s prímesami na dosiahnutie požadovaných vlastností. Zmes sa potom nalieva do sviečkových foriem, kde sa ochladí a stuhne. Na výrobu prírodných sviečok sa často používajú tieto vosky:

 • Kokosový vosk: Získava sa zo zrelých kokosových orechov. Má nízky bod topenia, dlhú horľavosť a vytvára krásny jasný plameň. Kokosový vosk je šetrný k životnému prostrediu, pretože sa získava z obnoviteľného zdroja.
 • Sójový vosk: Vosk sa vyrába zo sójových bôbov a patrí medzi ďalšie obľúbené prírodné vosky, ktoré sa používajú na výrobu sviečok. Je biologicky odbúrateľný a má nízku teplotu topenia. Sójové sviečky horia čisto a pomaly, čo zaisťuje dlhú životnosť sviečky.
 • Včelí vosk: Včelí vosk produkujú včely. Dobre horí a má dlhú životnosť plameňa. Včelí vosk dodáva sviečkam príjemnú vôňu a prírodnú farbu. Je potrebné dbať na to, aby bol včelí vosk získavaný eticky a udržateľne.

Tieto prírodné vosky majú výhodu v tom, že neobsahujú ropné produkty a neuvoľňujú toxické látky pri horení, čo ich robí ekologickými a zdravotne bezpečnými.

Prírodné vs. parafínové

Prírodné
 • Ekologické a šetrné k životnému prostrediu
 • Vyrábané z obnoviteľných zdrojov ako kokosový vosk, sójový vosk alebo včelí vosk
 • Neobsahujú toxické látky a neznečisťujú vzduch.
 • Dlhá životnosť plameňa a pomalé horenie
 • Príjemná aróma prírodných olejov
 • Esteticky atraktívny vzhľad
Parafínové
 • Vyrobené z parafínu, vedľajší ropný produkt.
 • Pri horení uvoľňujú toxické látky, ako je benzol a toluén.
 • Znečisťujú vzduch v miestnosti a môžu negatívne ovplyvniť kvalitu ovzdušia.
 • Krátka životnosť plameňa a rýchle vyhorenie
 • Vzhľadovo nie sú také pekné ako prírodné sviečky.

Investovanie do prírodných sviečok prináša nielen výhody pre životné prostredie, ale aj pre vaše zdravie a domácu pohodu. Zodpovedný výber sviečok môže prispieť k vytvoreniu ekologickejšieho a zdravšieho prostredia u vás doma. Používanie parafínových sviečok môže mať negatívny vplyv na vaše zdravie a životné prostredie. Výmenou za ekologické a zdravé prírodné sviečky môžete znížiť riziko znečistenia a vytvoriť zdravšiu atmosféru u vás doma.

Kde kúpiť krásne prírodné sviečky?

Medzi obľúbené patria sviečky značky Woodwick, ktoré pri horení praskajú ako drevo a krásne voňajú. Sviečky WoodWick sú vyrobené z kvalitných prírodných voskov (sójový vosk, zmes sójového a palmového vosku). Tieto vosky sú šetrné k životnému prostrediu. Veľký výber sviečok Woodwick nájdete na Notino.sk.

SVIEČKY WOODWICK NA NOTINO.SK

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ NÁKUP

Mamadodazda.sk
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Hrasekvlusku.cz.

Mamadodazda.sk
Logo