Podpora priberania dieťaťa (podváha u dieťaťa): Ako podporiť priberanie?

Keď dieťa dobre a pravidelne jej, máte o starosť menej. Ale čo keď dieťa neje, jej málo, je malé, chudé a nepriberá? Mám s tým bohužiaľ skúsenosť a po šiestich a pol rokoch “boja” sa naše úsilie konečne premenilo na niekoľko pribraných kíl navyše. Do článku som pripravila tip, ako na to.

Obsah

Čo robiť, keď dieťa neje?

Presne s tým sme bojovali od narodenia. Keď sa dieťa dobre najedlo, povracalo sa. Všetky možné vyšetrenia vyšli negatívne, krvný obraz v poriadku, ale v 5,5 rokoch (po niekoľkých kolieskach u lekára a boja s jedlom) bol na 5 percentiloch hmotnosti a nevážil ani 17 kilogramov. O rok a štvrť neskôr je na hmotnosti takmer 21 kilogramov. Ako sme to dokázali?

Keď dieťa nechce jesť alebo neje, ponúka sa malý fígeľ. Môžete mu nachystať desiatu na prechádzku alebo na výlet. U niektorých detí výlety pomáhajú k tomu, aby jedli, pretože jedia rady vonku na lavičke. Rovnako tak, keď malé dieťa pije málo tekutín, môžete ho brať na výlety, kde je hlad a smäd väčší. U niektorých detí stačí, keď dostanú nový hrnček. Ale späť k jedlu.

Veľmi sa nám osvedčil kolektív. Keď syn začal chodiť do prípravnej triedy, bol vo veľmi malom kolektíve vždy okolo 10 detí, kde deti spoločne jedli, pili, chodili na obedy, hrali sa. Zrazu sa rozjedol. Až tak, že mu niekedy musíme jedlo zobrať, pretože už toho zjedol naozaj veľa. S jedlom má spojené pekné spomienky, vie, čo má rád a dokáže si sám povedať, čo mu chutí a čo by chcel jesť. Čo je veľmi dôležité. Malé deti často nevedia, čo im chutí a čo by chceli jesť. A keď si objednajú jedlo, zje jednu lyžicu a už nič nechcú.

Doplnky stravy, ktoré podporia priberanie detí

Keď všetko zlyhá, môžete vyskúšať doplnky stravy, ktoré podporia chuť do jedla. Aký je doplnok stravy, ktorý podporí chuť do jedla? Vyskúšať môžete Apetiser Junior alebo Fortini.

APETISTER Junior sirup: Výživový doplnok určený pre deti od troch rokov, ktorý má príchuť maliny a čiernych ríbezlí. Sirup obsahuje extrakty z anízu, mäty, koreňa čakanky a feniklu, a je navyše obohatený o vitamíny. Jednou z hlavných výhod sirupu je starostlivo vybraná kombinácia bylín a vitamínov. Medzi aktívne zložky patrí bedrovník aníz, ktorý podporuje normálne trávenie. Mäta pieporná prispieva k normálnemu tráveniu ak normálnej funkcii pečene. Koreň čakanky pomáha podporovať chuť do jedla, fenikel obyčajný podporuje normálne trávenie. Riboflavín (vitamín B2) prispieva k normálnemu metabolizmu železa, vitamín B6 podporuje normálny energetický metabolizmus. Niacín prispieva k udržaniu normálneho stavu slizníc.

Fortini: FORTINI Multifibre pre deti je vysokoenergetická nutrične kompletná tekutá výživa s vlákninou, ktorú môžu užívať deti od 1 roku veku. Patrí medzi potraviny určené na zvláštne lekárske účely. Jedno balenie obsahuje 200 ml. Nápoj je určený pre riadenú diétnu výživu pri podvýžive súvisiacej s chorobou a poruchami rastu. Vyvážené zloženie dodáva deťom chýbajúcu energiu a tiež všetky nevyhnutné živiny. FORTINI Multifibre obsahuje presne určené množstvo cukrov, tukov, bielkovín, minerálnych látok, stopových prvkov a vitamínov. Ako potravina na zvláštne lekárske účely by mal byť používaný pod dohľadom lekára, lekárnika alebo špecialistu v oblasti výživy. Má vysoký obsah energie v malom objeme. Každá liekovka (200 ml) obsahuje 306 kcal. Prípravok má optimálny obsah bielkovín a obsahuje zmes rozpustnej a nerozpustnej vlákniny. Neobsahuje lepok. Je dostupný v piatich obľúbených príchutiach: neutrálna, čokoládová, jahodová, vanilková a banánová. Najlepšie chutí vychladený a je určený na okamžité popíjanie. Veľký výber nápojov zakúpite v lekárni.

Poraďte sa s praktickým lekárom

Pokiaľ si nie ste istí, vždy sa poraďte s praktickým lekárom. Keď dieťa málo je, je vhodné mu urobiť krvný obraz (odbery krvi), aby sa zistilo, či má dostatok potrebných vitamínov a minerálov. To je veľmi dôležité. Deti môžu byť chudokrvné (je vhodné doplniť železo), prípadne im môžu chýbať dôležité minerály. Pediater môže požadovať aj ďalšie vyšetrenie (napríklad odbery na metabolické poruchy). Lekár vám môže odporučiť doplnky stravy, ktoré podporujú chuť do jedla a môže tiež vyžadovať pravidelnú kontrolu v ordinácii, pri ktorej overí, ako dieťa prospieva. Návšteva pediatra nie je na škodu.

Kde kúpiť kvalitné doplnky stravy a ako ich vybrať?

Kvalitné doplnky stravy kúpite výhodne na Mojalekaren.sk. Ak si nie ste istí svojim výberom, môžete sa opýtať lekárnikov priamo v tejto lekárni. Radi vám s výberom pomôžu.

DOPLNKY STRAVY na MOJALEKAREN.SK

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ VÝBER

ĎALŠIE ČLÁNKY Z RUBRIKY ZDRAVIE
1 Vitamín D u detí: Spôsobuje zápchu?

Vitamín D u detí: Spôsobuje zápchu?

Bábätko by v prvom roku života malo pravidelne dostávať vitamín D. Niektorí rodičia sú presvedčení, že vitamín D spôsobuje u dojčiat zápchu. Do článku som pripravila podrobnejšiu odpoveď na otázku: Spôsobuje vitamín D u detí zápchu. Obsah …
Read full review Čítať ďalej
2 Aký sirup dávať pri prechladnutí bábätka?

Aký sirup dávať pri prechladnutí bábätka?

Prechladnutie bábätka je pre rodičov aj dieťa veľmi nepríjemné. Aký sirup bábätku dať, aby sa mu uľavilo a aby mu od prechladnutia pomohlo? Do článku som pripravila tipy na kvalitné a účinné sirupy proti kašľu, ktoré sú vhodné aj pre najmenšie …
Read full review Čítať ďalej
3 Podpora priberania dieťaťa (podváha u dieťaťa): Ako podporiť priberanie?

Podpora priberania dieťaťa (podváha u dieťaťa): Ako podporiť priberanie?

Keď dieťa dobre a pravidelne jej, máte o starosť menej. Ale čo keď dieťa neje, jej málo, je malé, chudé a nepriberá? Mám s tým bohužiaľ skúsenosť a po šiestich a pol rokoch “boja” sa naše úsilie konečne premenilo na niekoľko pribraných kíl navyše. …
Read full review Čítať ďalej
4 Chlorella pre dieťa: Je možné užívať, ako dávkovať a akú vybrať?

Chlorella pre dieťa: Je možné užívať, ako dávkovať a akú vybrať?

Chlorella obsahuje živiny a antioxidanty a je zaradená do kategórie superpotravín. Môže dieťa chlorellu užívať? V akej dávke je vhodná a aký doplnok stravy vybrať? V článku nájdete zaujímavé informácie, ktoré vám s výberom chlorelly pomôžu. …
Read full review Čítať ďalej
5 Domáca lekárnička nielen pre deti: Základné vybavenie lekárničky

Domáca lekárnička nielen pre deti: Základné vybavenie lekárničky

Čo by v domácej lekárničke nemalo chýbať? Pozrite sa na to, ako vybaviť domácu lekárničku a zistite, čo by nemalo chýbať v domácej lekárničke pre dospelých a pre deti. Obsah   Prečo poctivo vybaviť domácu lekárničku? Domáca …
Read full review Čítať ďalej
6 Aký používať sirup na upokojenie pre deti pred spaním?

Aký používať sirup na upokojenie pre deti pred spaním?

Ak sa v noci nevyspíte, pretože sa deti neustále budia, aj keď sú dosť staré na to, aby dobre spali, môžete vyskúšať sirup na upokojenie pre deti pred spaním. Pozrite sa na to, aký vybrať. Obsah   Keď dieťa nechce spať a neustále …
Read full review Čítať ďalej

Foto: Pexels
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo