Aký je rozdiel medzi prírodným gélom na pranie a bežným pracím gélom? Myslite na svoje zdravie!

Prečo používať prírodný gél na pranie a aký je rozdiel medzi prírodným gélom a normálnym gélom – napríklad Persil, Jeleň, Lovela? Jednoznačne v zložení. V článku nájdete zaujímavé informácie o konvenčných géloch na pranie, aké ste možno ani netušili.

Obsah

Bežný prací gél: Čo obsahuje a prečo si rozmyslieť jeho používanie?

Klasický prací gél nemá rýdzo prírodné zloženie a môže obsahovať nie príliš lichotivé látky, medzi ktoré patrí methylisothiazolinone, octylisothiazolinone, benzisothiazolinone.

Niektoré látky môžu byť škodlivé pre životné prostredie, dráždiť pokožku a znečisťovať vodu. Tieto pracie gély bývajú často účinnejšie ako prírodné pracie gély a dokážu lepšie odstrániť odolné škvrny. Môžu viac namáhať tkaniny a farby. Predtým bývali lacnejšie ako prírodné pracie gély, ale v dôsledku prudkého zdražovania tieto komerčné pracie gély dohnali prírodné pracie gély a ceny sú podobné.

Zloženie vybraných pracích gélov

Nižšie uvádzam príklady zloženia prírodných pracích gélov:

 • Savo univerzálny prací gél: 5-15%: aniónové povrchovo aktívne látky, <5%: neiónové povrchovo aktívne látky, mydlo, parfém, fosfonáty, polykarboxyláty, optické zjasňovače, enzýmy, citronellol, hydroxycitronazol, limonene, methylisothiazolinone, octylisothiazolinone
 • Persil prací gél Color: 5-15% aniónové povrchovo aktívne látky, neiónové povrchovo aktívne látky, <5% mydlo, fosfonáty, Enzýmy, Parfémy (limonene), Konzervačné činidlá (methylisothiazolinone, benzisothiazolinone)
 • REX prací gél Aromatherapy: 5-15% aniónové povrchovo aktívne látky, <5% neiónové povrchovo aktívne látky, mydlo, fosfonáty, Enzýmy, Parfémy (benzyl salicylate), Konzervačné činidlá: methylisothiazolinone, benzisothiazolinone
 • Savo prací gél na farebnú bielizeň: 5-15 %: aniónové povrchovo aktívne látky, <5 %: neiónové povrchovo aktívne látky, mydlo, parfém, fosfonáty, polykarboxyláty, enzýmy, benzyl salicylate, hexyl cinnamal, metylizothiazolinone, octylisothiazolinone
 • Ariel Tekutý Prací Prostriedok: 5-15% Aniónové Povrchovo Aktívne Látky, <5% Neiontové Povrchovo Aktívne Látky, Fosfonáty, Mydlo, Enzýmy, Benzisothiazolinone, Parfémy
 • Perwoll prací gél White: 5 – 15 % aniónové povrchovo aktívne látky, <5 % neiónové povrchovo aktívne látky, mydlo, fosfonáty, Enzýmy, Parfémy, Optické zjasňovače, Konzervačné činidlá: benzisothiazolinone, methylisothiazolinone
 • Jeleň Prací gél s vôňou orgovánu: 5 % alebo viac, avšak menej ako 15 %: mydlo, aniónové povrchovo aktívne látky, Menej ako 5 %: neiónové povrchovo aktívne látky, amfotérne povrchovo aktívne látky, enzýmy, parfum, benzyl alcohol, bronopol, iodopropyl butylcarbamate

Čo v pracom géle nájdete za látky

Bežné pracie gély obsahujú konzervačné činidlá, ktoré sú síce v súlade s maximálnym povoleným množstvom, avšak u niektorých osôb s citlivou pokožkou môžu vyvolať podráždenie alebo spôsobiť alergickú reakciu. Iné látky môžu mať negatívny vplyv na životné prostredie.

Negatívny vplyv na pokožku

 • Benzisothiazolinone – používa sa ako konzervant, má antimikrobiálne účinky. Môže podráždiť oči, dýchacie cesty.
 • Bronopol – označuje sa ako 2-bróm-2-nitropropán-1,3-diol. Používa sa ako konzervačné činidlo a spomaľuje rast mikróbov. Je silný alergén av malom množstve môže uvoľňovať formaldehyd. Môže dráždiť oči a zvyšovať citlivosť pokožky.
 • Iodopropynyl butylcarbamate (Jodopropynyl butylkarbamát) – pri inhalácii je toxický a nesmie sa používať v rozprašovačoch a ani nesmie byť použitý napríklad v telovom mlieku alebo kréme. Môže mierne dráždiť pokožku, avšak smie sa používať len skutočne malé množstvo (podľa EÚ nie je väčšia ako 0,02 % v oplachových prostriedkoch, 0,01 % v bezoplachových a dokonca 0,0075 % v dezodorantoch). Nesmie sa používať v prípravkoch pre deti do 3 rokov veku. Táto látka nie je karcinogénna.
 • Methylisothiazolinone – nesmie sa používať v bezoplachovej kozmetikke (napríklad vlhčené obrúsky). Látka je rozpustná vo vode, je to veľmi silný alergén.
 • Octylisothiazolinone – môže spôsobiť podráždenie pokožky a alergie. Používa sa ako konzervačná látka v čistiacich prostriedkoch.

Negatívny vplyv na životné prostredie

 • Fosfonáty – Používajú sa ako náhrada fosfátov, ktoré môžu spôsobovať eutrofizáciu (premršovanie rias) v povrchových vodách. Fosfonáty sú šetrnejšie k životnému prostrediu, avšak môžu narúšať procesy odstraňovania fosforu v čističkách vôd. Sťažujú chemickú orientáciu vodných živočíchov.
 • Polykarboxyláty – sú zle biologicky odbúrateľné a majú obmedzenú biologickú rozložiteľnosť.

Klady a zápory pracích gélov

Klady
 • Pekne vonia – môžete si vybrať zo širokej ponuky vôní.
 • Vynikajúca dostupnosť – kúpite ich prakticky kdekoľvek a kedykoľvek.
 • Bývajú v zľave.
Zápory
 • Zloženie – môže podráždiť pokožku u veľmi citlivých jedincov (napríklad u detí, novorodencov, osôb so suchou pokožkou alebo dermatitídou).
 • Nie sú šetrné k životnému prostrediu.

Prírodný prací gél: Prečo je jeho používanie bezpečné a prečo si ho hneď zamilujete?

Prírodné pracie gély sa najčastejšie vyrábajú z mydla či z mydlových orechov. Aby prírodný prací gél voňajte, nájdete v zložení aj esenciálne oleje. Niekedy je zloženie obohatené o jednu sódu a ďalšie látky, ktoré pomáhajú bielizeň lepšie vyčistiť. Látky sú biologicky rozložiteľné, šetrné k pokožke a k životnému prostrediu. Prírodné gély bývajú menej agresívne a sú šetrnejšie k textilu. Môžu si horšie poradiť s odolnými škvrnami, ale na bežné pranie mierne znečistenej bielizne stačí. Pokiaľ plánujete prať veľmi znečistenú bielizeň, môžete zvoliť v práčke dlhší prací program, bielizeň môžete namočiť alebo škvrny preprať v ruke. Existujú aj špeciálne pracie gély na detské plienky. Prírodné gély bývajú drahšie, ale ich cena sa v posledných rokoch znižuje a stávajú sa dostupnejšie. Sú hypoalergénne a vhodné na citlivú pokožku.

Zloženie prírodných pracích gélov

 • Prací gél, ekologický, s mydlovými orechmi Cleano: menej ako 5% aniónové tenzidy (deriváty kokosového oleja – RSPO certifikovaný), menej ako 5% neiónové tenzidy (cukorné tenzidy), saponín z mydlových orechov, prírodná aróma, kyselina citrónová Potassium Sorbate) – dostupné na Soaphoria.sk.
 • Sonett Prací gél na bielu a farebnú bielizeň: Aqua, potassium soap *, alkylpolyglucoside C8-C16 (coco Glucoside, lauryl Glucoside), sodium C8-C14 fatty alcohol sulphate (sodium Octyl sulfate, sodium lauryl sulfate), alcohol, sulphated castor oil, sodium / potassium citrate, parfum * , linalool *, dipterocarpus turbinatus balm extract – dostupné na Mojalekaren.sk.
 • ECOVER Prací gél Zero:
 • < 5% mydlo, 5-15% aniónové povrchovo aktívne látky, 5-15% neiónové povrchovo aktívne látky, enzýmy – dostupné na Mojalekaren.sk.
 • Prací gél, ekologický, s mydlovým práškom Cleano: 5% – 15% aniónové tenzidy (deriváty kokosového oleja – RSPO certifikovaný), 5% -15% neiónové tenzidy (cukorné tenzidy), mydlo, prírodná aróma, kyselina citrónová, konzervačná látka Sorbate) – dostupné na Soaphoria.sk.
 • FROSCH Gél na pranie Aloe Vera koncentrát: 5 – 15% neiontové povrchově aktivní látky, mýdlo, < 5 % aniontové povrchově aktivní látky, enzymy, parfémy, další složení: aloe vera barbadensis – dostupné na Mojalekaren.sk.

Klady a zápory prírodných pracích gélov

Klady
 • Prírodné a bezpečné zloženie
 • Možno zaobstarať v akcii za pomerne dobré ceny.
 • Pekne vonia.
 • Vhodný pre osoby s citlivou pokožkou
 • Môžete doplniť o prírodný prací parfum.
Zápory
 • Horšia dostupnosť – najvhodnejšie je objednať prací gél online.
 • Niektoré pracie gély naozaj vôbec neperú (skúšala som ich veľa, niektoré nevyperú bielizeň dobre).
 • Bez akcie sú niektoré pracie gély veľmi drahé.

Kde kúpiť prírodné pracie gély?

Pracie gély kupujem na Mojalekaren.sk, kde je na výber niekoľko značiek pacích gélov a tiež na Soaphoria.sk. Tu kúpite pracie gély, ktoré naozaj bijú a to veľmi dobre. Zároveň tu kúpite úplne bezkonkurenčnú prácu parfémy. A pozor! Akonáhle tieto pracie parfémy skúsite, už ich nebudete chcieť opustiť. No way. Nie je cesta späť. 🙂 Ja ich milujem. Úplne a bezvýhradne.

PRACIE GÉLY na SOAPHORIA.SK

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ VÝBER

Foto: Pexels
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Hrasekvlusku.cz.

Mamadodazda.sk
Logo