12 tipov na darčeky na Vianoce pre deti od 5 do 7 rokov

Vyberáte darčeky na Vianoce pre päťročné (a staršie) deti? Do článku som spísala tipy na hračky, ktoré sú u nás doma najobľúbenejšie a už ich skúšame nejakú tú dobu.

Obsah

Tip č. 1: Brio Builder – stavebnica sada s motorom

Brio Builder - stavebnica sada s motorom
Brio Builder – stavebnica sada s motorom

Stavebnicu si naplno užijú deti najskôr v štyroch rokoch. Na krabici sa síce píše, že je vhodná pre deti od troch rokov (veľkosťou súčiastok rozhodne), ale trojročné dieťa toho zo stavebnice veľmi nezloží. Veľkú časť dieliku skôr stratí a niekam zaštrachá, než aby vytvorilo motorku či vrtuľník. Martínek v necelých piatich rokoch zo stavebnice pekne stavia podľa svojej fantázie. Filka v troch rokoch zaštracháva. 🙂 POZOR! STAVEBNICA NEOBSAHUJE NÁVODY NA SKLADANIE. Hračka je vyrobená z dreva, ale objavujú sa v nej aj farebné plastové časti. Pomer plastu a dreva je približne pol na pol. Stavebnici deti používajú dva mesiace. Vyzerá nerozbitne, motor sa zatiaľ nezničil. Súčasťou balenia je 120 dielikov a jeden motor. Medzi dieliky stavebnice patria drevené kocky s otvormi, matky, skrutky, kliešte, hák, plastové ozdoby (miesto svetiel, ktoré nesvietia), skrutkovač na matky a množstvo plastových krátkych rúrok, ktoré nemám tušenie, ako sa volajú. 🙂 Stavebnica je dostupná v e-shope Rajhraciek.sk.

BRIO BUILDER NA RAJHRACIEK.SK

Tip č. 2: Magnetická stavebnica Magformers Rainbow

Magnetická stavebnica Magformers Rainbow
Magnetická stavebnica Magformers Rainbow

Na prvý pohľad vyzerá stavebnica ako akési štvorce a trojuholníky, ktoré nič nevedia. Na hranách každého štvorca a trojuholníka sú rozmiestnené magnety, a vďaka nim dieliky držia pri sebe. Postaviť toho môžete veľa – veľké srdce, raketu, domček, loptu, skrátka, čo vás napadne. My máme stavebnicu s veľkosťou 30 dielikov. Predáva sa ešte menší – 14 dielikov. Aby bolo možné zo stavebnicu postaviť niečo poriadne, zdá sa mi 30 dielikov tak akurát. Pre dve deti máme dohromady jednu stavebnicu. Súčasťou balenia je návod, kde je dobre ukázané, čo je možné postaviť a ako. V návode je vyobrazených niekoľko hotových výtvorov aj stručný postup. Deti (3 a 5 rokov) vedia podľa návodu stavať samé, ale vyberajú si skôr to jednoduchšie. Stavebnica je vhodná pre deti od troch rokov veku. Dieliky sú vyrobené z pevného plastu, vo vnútri ktorého sa ukrývajú magnety. Tým jednotlivé dieliky držia pri sebe. Sú rôznofarebné, prakticky nezničiteľné, držia skutočne pevne. So stavebnicou sa vyhrajú aj staršie deti (zatiaľ máme skúsenosť s deťmi 3 a 5 rokov).

Tip č. 3: Poké ball

Pokéball
Pokéball

Každé dieťa chce Poké ball (alebo Pokéball). Každé. Najobľúbenejšie je červený Pokéball s čiernymi pruhmi a bielym terčíkom, v ktorom sa ukrýva Pikachu. My máme modrý Pokéball s Piplupom, ktorý je veľmi pekný. Prevedenie je dobré, ale musí sa naň dávať pozor. S Pokéballom je vhodné zaobchádzať opatrne. Vnútri sa skrýva malá postavička Piplupa, ktorý vie samostatne stáť. Pokéballom neurobíte chybu. Veľký výber Pokéballov nájdete tu. Niektoré druhy Poké Ballov vychádzajú v limitovanej edícii, o ktorú býva veľký záujem.

Originálne Poké ball kúpite v e-shope Vesely-drak.sk. Tento e-shop sa špecializuje na Pokémon karty, hry a Pokémon hračky a figúrky. Nájdete tu veľký výber nielen Poké Ballov, ale aj plyšových hračiek, interaktívnych Pokémonov a Pokémon kariet.

POKÉ BALL NA VESELY-DRAK.SK

Tip č. 4: Spoločenská hra pre malé deti: Smolíček (retro edícia)

poločenská hra pre malé deti: Smolíček (retro edícia)
poločenská hra pre malé deti: Smolíček (retro edícia)

Hra Smolíček sa podľa výrobcu hodí pre deti od troch rokov. Hru sme skúšali hrať s Filkou (3 roky) a Martínkom (4 roky). Martínek chápal jednoduchšiu verziu pravidiel, Filka sa hral hru po svojom. Pre trojročné deti môže byť hra ešte veľmi ťažká, štvorročné ju budú milovať. My ju hráme pravidelne.

Ak Smolíčka nepoznáte, prekvapí vás ľahký, ale skvelý princíp hry. Na kolieska sa rozostavia predmety, priklopí sa stromček a každý z hráčov po jednom hádže kockou. Ich úlohou je nájsť totožný predmet pod stromčekom ako na kocke. Pod jedným stromčekom je schovaný Smolíček. Keď ho niekto nájde, hra končí. Potom sa spočítajú body a vyhráva ten, kto má najviac bodov. Hra Smolíček v retro edícii sa trošku odlišuje od hry, ktorú si pamätám z detstva. Kvietky sa mi zdajú iné, rovnako ako mi príde, že figúrky sú trošku menšie ako v pôvodnej verzii. Prevedenie je pekné, ale figúrky by mohli byť väčšie, kvietky by mohli vyzerať ešte trošku lepšie. Škoda je, že nie je súčasťou aspoň jeden náhradný stromček a jedna kvietka.

Zaobstarala som retro edíciu, ktorá obsahuje lienky, kvietky, žriebätky a muchotrávky. V predaji je ale ešte ďalšia verzia Smolíčka, v ktorej nájdete kolieska s obrázkami veveričiek, lienok, žriebätkov, žabiek, vtáčikov a hríbikov. Hru môžete kúpiť na Albi.sk.

SMOLÍČEK NA ALBI.SK

Tip č. 5: Hasičská požiarna stanica Brio

Hasičská požiarna stanica Brio
Hasičská požiarna stanica Brio

Hasičská stanica sa hodí pre deti od troch rokov veku, pretože hračka obsahuje menšie časti, ktoré by mohli malé deti strkať do pusy, prípadne by možno mohli znehodnotiť autíčka. Hračka je vyrobená prevažne z plastu. Pomer plastu a dreva ma prekvapil. Plast tvorí odhadom cez 95 % výrobného materiálu. Drevené sú stĺpy a to je všetko. Oheň je vyrobený z gumy, auta a panáčikovia sú z plastu. Hračka je veľmi kvalitná a vydrží aj nešetrné zaobchádzanie. Balenie obsahuje samotnú hasičskú stanicu, šmykľavku, samostatne stojaci oheň, motorovú pílu, auto na batérie, ktoré svietia a horná časť sa vyklápa, ďalšie hasičské vozidlo (ten nesvieti) s hadicou a rebríkom, dva kufre a dva panáčiky – pána a pani. Na streche hasičskej stanice nájdeme pristávaciu plochu pre vrtuľník (nie je súčasťou balenia). Na poschodí môžu parkovať autá, rovnako ako je možné zaparkovať autíčka na prízemí. Hasiči aj autá môžu jazdiť hore a dole po šmykľavke.

Jedno hasičské auto svieti po stlačení tlačidla. Druhé je možné magnetom pripnúť za prvé svietiace auto. Čo je trošku škoda, tak je to, že hasičské auto nejazdí samo. Bolo by perfektné (keď už húka), keby jazdilo. To je asi jediná drobnosť, ktorá mi prišla ako veľká škoda. Inak je hasičská stanica super, deti ju majú veľmi rady. Druhé hasičské vozidlo nesvieti, ale má navíjaciu hasičskú hadicu, ktorá vyzerá ako povrázok s plastovým vyústením na začiatku hadice, ďalej má autíčko odklápací rebrík. Panáčikovia môžu v ruke držať motorovú pílu. Samostatne stojaci ohník je vyrobený z priehľadnej gumy, čo je pomerne šťastne zvolený materiál. Deti sa o tento materiál nezrania a zároveň ho ani nezničia.


Tip č. 6: Štekací psík Lumpík

Štekací psík Lumpík
Štekací psík Lumpík

Malé štekacie šteňa je skôr tvrdšie. Jeho plastové telo je obalené vrstvou plyšu. Psíka nie je možné prať, ale možno ho ľahko čistiť vlhkou handričkou (skúšala som). Na chrbte má tlačidlo, ktoré treba stlačiť, aby začal štekať. Keď stojí na zemi, je zapnutý a šteká, chodí dopredu a dozadu. Súčasťou balenia je aj malá fľaštička, ktorú môžete vložiť do psíkových úst. Malý sympaťák začne piť a mlaskať.

Psík je maličký, ale to hodnotím ako veľké plus. Deti si viac získal. Čo už ako plus nehodnotím, tak je hlasitosť hračky, ktorá je pomerne dosť veľká (aspoň na môj vkus). Hračku je možné zapnúť a vypnúť. Zvuk nie je možné stíšiť.

Parametre

  • Psík kýve hlavou, šteká, kňučí, chodí vpred, pije z fľaštičky, vrtí chvostíkom.
  • Rozmer balenia: 20,5 x 19 x 12,5 cm
  • Rozmer hračky: 19 x 17 x 11 cm
  • Batérie: 2x AA 1,5V
  • Regulácia hlasitosti: NIE
  • Snímateľný poťah: NIE

Aj keď psík šteká pomerne dosť nahlas, je roztomilý a pekný. Nevýhodou je, že nejde vyprať, ale zatiaľ som sa nestretla so zvukovou hračkou, pri ktorej je možné sňať plyšový poťah a vyprať ho v práčke. Batérie je možné vymeniť ľahko vďaka krytu na skrutky v spodnej časti bruška. Psík šteká veľmi nahlas a keby mal reguláciu hlasitosti, bola by som nevýslovne šťastná. 🙂 Za obstarávaciu cenu necelých 400 Sk predstavuje dobrý pomer ceny a kvality. Deti z psíka majú obrovskú radosť, starajú sa oň a je to ich nový kamarát. Psíka zoženiete na 4kids.sk.

LUMPÍK NA 4KIDS.SK

Tip č. 7: Albi ceruzka

Recenzia: Albi ceruzka 2.0
Recenzia: Albi ceruzka 2.0

Ceruzka je skvelá. Som nadšená a veľmi sa páči aj mne. Princíp fungovania je ľahký. Plastová silná ceruzka sa priloží na list knižky a podľa nastaveného programu ceruzka hovorí. Aby som to všetko vzala poporiadku. Biela ceruzka má uprostred držadla veľké tlačidlo, ktorým sa vypína a zapína. Pokiaľ začnete prezerať knižku, je potrebné položiť ceruzku na ikonku “zapnutie”, ktorá jej povie, aká knižka sa prezerá. Potom už stačí prikladať ceruzku na nakreslené obrázky a ona poctivo rozpráva, čo nájdete na obrázku.

K ceruzke sa zvlášť dokupujú Albi knižky. Albi knihy sú samy o sebe obyčajné obrázkové knižky, z ktorých sa stáva interaktívne zábavné čítanie až s pomocou krásnej Albi ceruzky. Vybrať si môžete zo širokej ponuky knižiek, či už to sú rozprávky, zábavné knihy pre najmenšie trojročné deti, počítanie, abeceda, alebo náučné encyklopédie. Knižky sa líšia podľa veku dieťaťa.

A ďalšie tituly. Kníh je veľa, postupne pribúdajú. Knihy ako také sú vyhotovené vo väzbe leporelo – majú tvrdé listy, rovnako ako dosky. Rohy sú zahnuté. Menšie knižky sú lacnejšie – záleží na titule. Celú recenziu na Albi ceruzku nájdete tu. Ceruzka je dobre dostupná na Albi.sk.

CERUZKA NA ALBI.SK

Tip č. 8: Pokémon plyšové hračky

Pokémon plyšové hračky
Pokémon plyšové hračky

K obľúbeným a TOP hračkám patrí Pokémon plyšové hračky. K najžiadanejším patrí Pokémon plyšové hračky Snorlax, Charmander, Pikachu, Dragonite, Pikachu, Eevee. Doma máme štyri Pokémon plyšáky a budeme kupovať ďalšie. Spoločnosť nám robí Pikachu, Pichu, Bulbasaurus a Pancham. Kupovať budem ešte Eevee a Piplupa. Tí sú krásni a deti si ich veľmi želajú. Na výber máte niekoľko motívov plyšových Pokémonov v rôznych veľkostiach a farbách. Najmenší plyšový Pokémoni meria približne 8-10 centimetrov a pripevňujú sa na kľúče (kľúčenka). K najobľúbenejším patria plyšové hračky s rozmermi cca 20 alebo 30 centimetrov. My máme ten menší rozmer. Vyberať môžete aj z tzv. Silver version. To sú plyšové hračky, ktoré sú ušité zo striebornej látky (v silver version sú aj akčné figúrky). Niektoré plyšové hračky sú zobrazené v niekoľkých pozíciách – klasická postavička, spiaca postavička.

POKÉMON HRAČKY NA VESELY-DRAK.SK

Tip č. 9: Tamagotchi Pix s foťákom

Tamagotchi Pix s foťákom
Tamagotchi Pix s foťákom

Vybrala som modré Tamagotchi PIX. Farba prístroja nie je taká dôležitá. Kto nepozná Tamagotchi, v krátkosti ho predstavím. Ako Tamagotchi funguje? Tamagotchi sa narodí na začiatku hry z vajíčka. Je potrebné ho pravidelne kŕmiť, hrať sa s ním, ale tiež mu treba upratovať. Hra je jednoduchá, vyžaduje pravidelnosť. Akonáhle necháte Tamagotchi viac ako deň bez jedla, môže umrieť. Najprv okolo neho obchádza smrtka, keď sa mu nedostane pomoc, zomrie. V opačnom prípade je nutné ihneď zavolať lekára, ktorý ho vylieči. Tu je narodenie Tamagotchi graficky perfektne spracované. Vajíčko priletí z neba (z vesmíru ako mimozemšťan), chvíľu sa klube a potom sa z neho vyliahne malé bábätko, ktoré vyzerá ako vtáčik. Bábätko musíte kŕmiť, upratovať po ňom, keď sa pokaká, cez deň spinká a hrá sa s hrkálkou. Po chvíľke vyrastie a je z neho batoľa. Okrem mlieka ho môžete nakŕmiť sušienkou, hrá sa s kockami, ale ešte nesmie von. V tejto verzii môžu Tamagotchi chodiť von – na záhradu, do parku, do reštaurácie aj do obchodu, kde nakupujú. Keď Tamagotchi povyrastie, môžete ho vziať na záhradu, kde zalieva stromy, stretne krtka alebo vstúpi do bubliny a lieta vzduchom. To sa deťom veľmi páči. Graficky je hra spracovaná nádherne.

Tamagotchi PIX mám z e-shopu Vesely-drak.sk. Na výber je viac farieb a hlavne opäť naskladnili Tamagotchi ako z 90. rokov – Tamagotchi Bandai Gen 1 alebo Gen 2. V e-shope nájdete veľký výber Pokémon hračiek – plyšové hračky, figúrky, Pokémon karty aj detské doskové hry.

TAMAGOTCHI NA VESELY-DRAK.SK

Tip č. 10: Pokémon Carry Case Volcano Playset

Pokémon Carry Case Volcano Playset
Pokémon Carry Case Volcano Playset

Táto hračka sa mi zapáčila na prvý pohľad. Vyzerá ako plastová krabička cez rameno. Keď otvoríte veko a uvoľníte steny, vznikne z krabičky krajinka na hranie. Krásna hra. Hračku môžete zabaliť so sebou napríklad na dovolenku. Zbalíte ju do relatívne malej krabičky, po rozložení získate pekne veľkú hračku, s ktorou sa deti vydržia hrať pomerne dlhú dobu. Hračka obsahuje množstvo interaktívnych prvkov – sopka, lístočky, most, interaktívna rieka. Súčasťou je postavička Pikachu. Škoda, že v balení nebol tiež Bulbasaur alebo Eevee. Našťastie môžete tieto postavičky dokúpiť zvlášť, alebo k tejto sade môžete zaobstarať akčné figúrky.

Celá hračka je vyrobená z plastu, s ktorým treba opatrne zaobchádzať. Hra sa hodí pre deti najskôr od štyroch, skôr až piatich rokov veku. Mladšie dieťa by hračku mohlo nenávratne poškodiť (na krabici je napísané od 4 rokov veku). Za priaznivú cenu kúpite hračku v e-shope Vesely-drak.sk, ktorý sa špecializuje na hračky s tématikou Pokémon. Pre stálych zákazníkov ponúka e-shop vernostný program, v ktorom môžete čerpať zľavy. Túto hračku je vhodné doplniť o menšie balenie akčných figúrok – stačí dokúpiť napríklad 2 alebo 3 figúrky, pretože balenie obsahuje iba jednu figúrku Pikachu.

POKÉMON VOLCANO PLAYSET NA VESELY-DRAK.SK

Tip č. 11: Dosková hra Dlhý, Široký, Bystrozraký (retro edícia)

Dosková hra Dlhý, Široký, Bystrozraký (retro edícia)
Dosková hra Dlhý, Široký, Bystrozraký (retro edícia)

Dosková hra zachytáva Dlhého, Širokého, Bystrozrakého, černokňažníka, princeznú a princa pri spiatočnej ceste z hradu na zámok. Po ceste čaká na hráča množstvo nástrah, ktoré musí prekonať. Princíp hry tkvie v hádzaní kockou a posúvaní panáčikov vpred o príslušný počet políčok. Hracie pole dekoruje obrázok, na ktorom je rozprestretá trasa s kolieskami a taktiež s číslami. Pokiaľ sa postavička zastaví na čísle, plní úlohu (jedno koleso nehádzať, dve kolesá nehádzať, posunúť sa vpred). Úlohy sú napísané v pravidlách. Herný plán ako taký je veľmi pekný a pôvodnej hre zodpovedá iba približne. Nie je rovnaký. Povedala by som, že vyzerá o poznanie lepšie. Drevené postavičky sú si trošku podobné, viac ako tomu je napríklad u Smolíčka Pacholíčka. Dlhý pri hre môže viac padať ako ostatné figúrky. Kocka vyzerá ako tá pôvodná. Celkovo sa mi moderné poňatie retro edície páči viac ako pôvodná stará verzia.

Retro edícia sa mi páči viac ako klasická edícia, v ktorej nie sú figúrky, ale vytlačené papierové karty. V pravidlách mi trošku chýba, ako sa figúrka dostane do cieľa, pokiaľ hráč nehodí presný počet políčok na kocke. Dlhý môže pri hre padať (obzvlášť, pokiaľ deti neustále strkajú do herného plánu 🙂 ). V pravidlách nie je napísané, aké postavičky sú súčasťou hry, čo je škoda, pretože nie každý pozná podľa figúrok (okrem ústredných postáv), o koho sa jedná. Aj tak je hra pekná a za obstaranie stojí. Deti bavia a tešia sa na nej.

Tip č. 12: Seva Klasik Jednotka

Seva Klasik Jednotka
Seva Klasik Jednotka

Základný set s názvom Jednotka je dostatočne veľký, obsahuje 222 dielikov, a je možné z neho postaviť množstvo vecí. Táto sada nepatrí k najväčším. Zakúpiť môžete veľa druhov stavebnice Seva, od jednoduchších až po zložité. Z iných sád môžete postaviť lietadlo, bungalov, traktor, kočík, auto a ďalšie modely.

Základný set s názvom Jednotka je dostatočne veľký, obsahuje 222 dielikov, a je možné z neho postaviť množstvo vecí. Táto sada nepatrí k najväčším. Zakúpiť môžete veľa druhov stavebnice Seva, od jednoduchších až po zložité. Z iných sád môžete postaviť lietadlo, bungalov, traktor, kočík, auto a ďalšie modely. Zo setu Jednička je možné zložiť domček, mašinku, lietadlo. Na modely nájdete v krabici podrobný návod. Podľa návodu zvládne model zložiť aj šesťročné dieťa. Pre mladšie deti môže byť skladanie ťažké. Jednotlivé modely Seva sú medzi sebou kompatibilné, a tak môžete svoju zbierku rozširovať. Stavebnicu Seva som zaobstarala na 4kids.sk, kde majú veľký výber týchto stavebníc. Váhala som medzi Seva klasik Jednička a medzi Dvojkou. Nakoniec som vzala základný menší set na vyskúšanie a myslím, že Dvojka by u nás aj svoje miesto našla. 🙂

SEVA NA 4KIDS.SK

Ďalšie tipy na hračky nájdete v kategórii Tipy na darčeky.

PRAJEM VÁM KRÁSNU ZÁBAVU

Foto: Mamadodazda.sk
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo