Recenzia: Alias pre deti (Albi)

Spoločenská hra je prekrásna. Deti i rodičia zaujme ruský bicykel vytvorený z tvrdého kartónu, nádherne spracovaný herný plán a tiež samotný princíp hry. Do článku som pripravila recenziu, video a taktiež pravidlá hry Alias pre deti od Albi.

Alias pre deti (Albi)

Obsah

Recenzia: Alias pre deti

V cirkuse býva rušno. Cieľom hry je dostať svoju figúrku ako prvú do cirkusu na konci herného poľa.

Kvalita prevedenia

Hra je veľmi pekne vyhotovená. Najslabším prvkom je iba krabica, ktorá by mohla byť vyrobená z ešte silnejšieho kartónu. Ruský bicykel aj herný plán sú prekrásne – pekne farebné, pevné a kvalitné. Karty aktivít sú farebné a sú vytlačené na štvrtke. Figúrky sú veľké a pevné.

Recenzia: Alias pre deti (Albi)
Recenzia: Alias pre deti (Albi)

Čo je súčasťou balenia

 • 1 herný plán
 • 1 ruský bicykel
 • 200 kariet
 • 6 veľkých figúrok
 • Pravidlá hry

Podrobnejšie informácie

 • Doba hrania: cca 20-25 minút
 • Počet hráčov: 2-6 hráčov
 • Značka: Albi
 • Vhodné od 5 rokov (hra je vhodnejšia pre staršie deti cca od 7 rokov)
 • Hra obsahuje: návody, karty, ruský bicykel, herný plán, veľké figúrky

Pravidlá hry

Cieľom hry je predbehnúť ostatných hráčov a dôjsť do cirkusu na konci herného poľa skôr ako ostatní. Hráč sa po hernom pláne pohybuje tak, že budete vysvetľovať obrázky na kartách alebo hádať obrázky, ktoré sa ostatní hráči snažia popisovať. Hráči sa posúvajú po hernom pláne na základe toho, ako sa im podarí uhádnuť napodobňované alebo vysvetľované predmety. Za každý úspech sa posunú o jedno políčko vpred. Zrýchliť ich postup môže ruské kolo.

Pred prvou hrou

Pred prvou hrou je potrebné zložiť ruský bicykel. Pri skladaní postupujte podľa návodu a pozor, nech zadný gombík zacvaknete až úplne nakoniec. Ruský bicykel zostane zložený a už sa nebude nikdy rozkladať. Zložené sa uložia aj do krabice.

Recenzia: Alias pre deti (Albi)
Recenzia: Alias pre deti (Albi)

Príprava

Na stôl rozložte herný plán a do stredu umiestnite ruské koleso. Z akčných kariet utvorte jednu kôpku, zo slovných kariet utvorte druhú kôpku a obe kôpky umiestnite vedľa herného plánu. Každý hráč si vyberie svoju figúrku a postaví ju na štartové pole. Začína hráč, ktorý ako posledný navštívil zábavný park.

Ako hrať

Pokiaľ figúrka stojí na štartovom poli, musíte vo svojom ťahu popísať obrázky na kartách. V prípade, že niekto uhádne správne slovo, posunie svoju figúrku o jedno pole na hernom pláne vpred. Rovnako tak urobí aj ten, ktorý slovo vysvetľoval. Akonáhle je figúrka na hernej trase, postupujte podľa týchto pokynov:

Figúrka stojí na poli pre napodobňovanie: Vezmite si jednu kartu z príslušnej kôpky a pomocou pantomímy predveďte obrázok, ktorý je na karte. Môžete vydávať zvuky a pohybovať sa, avšak je zakázané hovoriť.

Figúrka stojí na poli s popisovaním obrázkov: Vezmite si jednu kartu z príslušnej kôpky a slovne popíšte ostatným hráčom, čo je na karte vyobrazené. Ak je na karte zároveň nakreslený modrý nos, musíte sa pri popisovaní držať za nos, a pokiaľ je na karte nakreslený modrý obrázok skákajúcej postavy, musíte pri popisovaní poskakovať. Pozor: Ostatní hráči pri hádaní robia to isté (držia sa za nos alebo poskakujú, pokiaľ to je na karte vyobrazené).

Herný plán obsahuje všetky obrázky, ktoré sú vyobrazené na kartách slov aj na akčných kartách. Pri pantomíme alebo popise môžete tento obrázok hľadať na hernom pláne a lepšie ho uhádnuť.

Pokiaľ niekto uhádne správne slovo, ktoré hráč vysvetľuje či napodobňuje, posunú obaja svoju figúrku na hernom pláne o jedno pole vpred. Pokiaľ sa figúrka zastaví na hernom pláne na poli „turbo“, zatočte s ruským kolesom a posuňte svoju figúrku o toľko polí, koľko ste vytočili. Ak pri popisovaní neviete predmet vysvetliť alebo omylom spomeniete jeho názov, odložte kartu a vezmite si novú kartu. Použité karty odhoďte na samostatné odhadzovacie kôpky (pre každú kategóriu kariet zvlášť).

Recenzia: Alias pre deti (Albi)
Recenzia: Alias pre deti (Albi)

Koniec hry

Hra končí v momente, keď niekto z hráčov dorazí so svojou figúrkou do cirkusu na konci herného poľa. Tento hráč zvíťazí.

Skladovanie hry

Rozvrhnutie a uloženie hry do krabice je vykonané múdro. Ruský bicykel netreba rozkladať a zároveň sa hra uloží do krabice tak, aby zaberala čo najmenej miesta. Všetko sa poskladá do priehradiek, na ktoré je možné položiť ruský bicykel s rozobraným herným plánom.

Youtube

Kde hru zaobstarať

Hru je ľahké zohnak. Kúpiť ju môžete na Albi.sk lebo na Alza.sk.

ALIAS NA ALBI.SK

10HODNOTENIE
Alias pre deti (Albi)

Hra je pekne spracovaná, farebná a kvalitná. Pravidlá sú pomerne jednoduché, ale je vhodné si zahrať jedno skúšobné kolo, aby ich všetci správne pochopili. Deti budú nadšené, keď sa budú pri vysvetľovaní držať za nos alebo poskakovať. Zábavu si užijú aj rodičia. Alias je vynikajúca hra pre početné rodiny, rodinné aj narodeninové oslavy a je krásnym vianočným či narodeninovým darčekom.

Pomer ceny a kvality
10
Kreativita
10
Kvalita prevedenia
10
Ako zabavia deti
10
Ako sa deti rozvíja
10
Klady
 • Pekné spracovanie
 • Krásne obrázky
 • Zaujímavý nápad s ruským kolesom (robí hru atraktívnejšou, aj keď celá zábava tkvie hlavne v predvádzaní a kartách)
 • Deti veľmi bavia
Zápory
 • Hra je vhodnejšia pre deti od siedmich až ôsmich rokov. Mladšie deti často nevedia, ako daný predmet predviesť alebo vysvetliť, a po čase ich to môže od hrania odradiť.
Alias pre deti (Albi)

PRAJEM VÁM KRÁSNU ZÁBAVU

Foto: Mamadodazda.sk
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo