Návod: Ako vyrobiť sliz z tekutého lepidla

Ak hľadáte recept na domácu výrobu slizu, spísala som pre vás návod, ako na to a aj postrehy z vyrábania. Skúšala som viacero druhov lepidiel aj rôzne postupy. Viete, ako vyzerá hotový sliz?

Obsah

Čo sme vyrobili

Z tekutého lepidla som vytvorila domáci sliz. Nebolo to nič ťažké. Skúšala som viac druhov lepidiel aj odlišný postup. Domáci sliz sa od toho kupovaného líši. Aspoň, pokiaľ ho vyrobíte z lepidla Herkules.

Pre koho je tvorenie určené

Vyrábať sliz môžu samozrejme rodičia a deti na druhom stupni základnej školy. Pre mladšie deti sa mi zdá výroba ťažká.

Čo budete potrebovať

  • 4 lyžice lepidla Herkules (Musí byť Herkules? Radšej áno.)
  • Štvrť lyžice jedlej sódy
  • 1,5 lyžice vody
  • Farbivo (do potravín)

Ako na to

Najprv som skúšala robiť sliz z lepidiel, ktoré sme mali doma – klovatina, nová klovatina a na tapety. So žiadnym z uvedených nebolo možné pracovať tak, aby sa vytvoril sliz. Jedlá sóda s lepidlom nereagovala. Preto som kúpila lepidlo Herkules. S týmto lepidlom je možné sliz vyrobiť. Sliz ale vyzerá trošku inak ako ten z obchodu. Nie je tak dobrý.

Do misky som dala lepidlo a vodu, zamiešala som. Pridala som trošku potravinárskeho farbiva, opäť som zamiešala. Keď sa farbivo nerozpustí dobre, vytvorí v slizu hrudky. Pokiaľ máte farbu v prášku, môžete ju rozpustiť priamo vo vode, ktorú potom zamiešate do lepidla. Nakoniec pridáte štvrť lyžice jedlej sódy a poriadne zamiešate. Jedlá sóda s lepidlom začne reagovať, zmes hustne a vytvorí sa slizká hmota.

Návod: Ako vyrobiť sliz z tekutého lepidla
Návod: Ako vyrobiť sliz z tekutého lepidla

Skúšala som tiež zamiešať jedlú sódu a potravinárske farbivo do vody, ktorú som postupne pridávala k lepidlu. Takýto postup je tiež možný, ale sliz sa mi zdá viac mazľavejší a viac púšťa vodu.

Youtube návod

Ďalšie recepty

Ďalej môžete zmiešať kondicionér s múkou a farbivom. Zo zmesi vytvoríte mazľavú hmotu. Možno, že by som ju nenazvala úplne slizom ako takým.

Domáci alebo kupovaný sliz?

Za mňa najlepšie žiadny! 🙂 Keby som mala vybrať, priklonila by som sa k slizu kupovanému. Domáci sliz nie je slizom, ale náhradou slizu. Môže púšťať farbu, vodu, rýchlo tvrdne. Lepšie ako vyrábať sliz z Herkulesu je zaobstarať sadu na výrobu slizu, z ktorej je možné vytvoriť skutočný sliz. Nevýhodou je pomerne vysoká cena za niekoľko málo liekoviek. Zatiaľ som neskúšala.

Záverom

Môžete s deťmi vyskúšať vytvoriť domáci sliz. Avšak tento sliz nie je taký ako kupovaný. Deťom sa páčil, hrali sa s ním, ale pomerne rýchlo zmení konzistenciu, môže púšťať vodu aj farbu. Vytvorenie domáceho slizu z lepidla Herkules môžete skúsiť. Uvidíte, či vám bude vyhovovať. Ja sa žmurknem po hotovom slize.

PRAJEM VÁM KRÁSNU ZÁBAVU

Foto: Mamadodazda.sk
Tento článok je slovenský preklad originálnej českej verzie webu Mamadodeste.cz, kategória Tvorenie s deťmi.

Mamadodazda.sk
Logo