Letné tvorenie pre deti: Rybí svet z odtlačkov ruky

Na tvorenie z odtlačkov ruky sme sa už dlho chystali. Vyskúšali sme hneď dva rôzne spôsoby. Prvým bolo tlačiť temperami, tým druhým bolo vyfarbovať obrysy. V článku nájdete dva tipy na to, ako vytvoriť rybí alebo vodný svet z odtlačkov ruky.

Obsah

Pre koho je tvorenie určené

Vytvorili sme vodný svet z odtlačkov ruky. Jeden výkres sme namaľovali pomocou vodoviek a temperových farieb a druhý pomocou voskoviek, ktoré je možné trošku rozotrieť vodou. Použiť je možné samozrejme aj klasické pastelky. Myslela som si, že vyrábanie bude hračka, ale nebolo to také ľahké, ako som si myslela. Celý obrázok, ako sme ho namaľovali my, zvládnu najskôr štvorročné deti.

Čo budete potrebovať

  • Štvrtku
  • Tempery
  • Štetec
  • Vodovky
  • Pastelky
  • Bublinkovú fóliu a izolepu

Ako na to

Vodný svet: Deti najprv vyfarbili štvrtku modrou vodovkou. Keď štvrtka uschla, natlačili sme na štvrtku farebné ruky. Červeno sme vytvorili chobotnicu, oranžovo bielo klauna očkatého. Odtlačky je potrebné na papier aplikovať až v momente, keď je podkladová farba suchá. Tiež je vhodné mať trošku mokrejšiu ruku, inak sa farba na papier zle obtlačí. Keď tempera uschla, vytvorila som z bublinkovej fólie pozdĺžnu pečiatku, ktorá predstavovala piesok. Deti ho najprv namočili do žltej tempery a obtlačili na papier ako morské dno. Potom ho ešte zľahka namočili do svetlo hnedej tempery a dotvorili dno. Zelenou farbou a štetcom nakreslili chaluhy. Keď bol obrázok úplne suchý, nalepili na morské živočíchy oči.

Letné tvorenie pre deti: Rybí svet z odtlačkov ruky
Letné tvorenie pre deti: Rybí svet z odtlačkov ruky

Ryby a kačica: Na obyčajný papier sme obkreslili ručičky. Z jednej ruky som dokreslila kačicu, z dvoch rúk ryby. Deti vyfarbili obrázok voskovkami, ktoré sme rozotreli vodou. Boli to špeciálne voskovky, ktoré dostali od babičky, tak sme ich chceli vyskúšať. 🙂 Obrázok je možné vyfarbiť aj pastelkami alebo napríklad vodovkami. Toto tvorenie je na prípravu rýchle a jednoduché. Počas minúty vytvoríte predlohu na vyfarbenie. Samotné vyfarbovanie je vhodné skôr pre staršie deti. Pre trojročné deti je obrázok príliš abstraktný a ťažký.

Letné tvorenie pre deti: Rybí svet z odtlačkov ruky
Letné tvorenie pre deti: Rybí svet z odtlačkov ruky

Záverom

Tento výkres sme tvorili pomerne dlho, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá. Musím povedať, že zvieratká z odtlačkov ruky nie sú zďaleka také jednoduché, ako som si myslela, že budú. Jednak farba musí niekoľkokrát schnúť, nafarbiť ruku tak, ako je potrebné a rýchlo ju obtlačiť na papier, vyžaduje trošku cviku a pohotovosti.

Vyfarbovacie obrázky sú na tvorenie jednoduchšie, avšak sú vhodné pre deti, ktoré už samé vyfarbujú. Každé dieťa začne vyfarbovať v odlišnom veku. Niektoré deti vyfarbovanie bavia, iné nie, a pre nich je zase vhodnejšie tlačenie farbami.

PRAJEM VÁM KRÁSNU ZÁBAVU

Foto: Mamadodazda.sk
Tento článok je slovenský preklad originálnej českej verzie webu Mamadodeste.cz, kategória Tvorenie s deťmi.

Mamadodazda.sk
Logo