10 tipov na darčeky na Vianoce pre deti od 1 do 2 rokov

Pripravila som pre vás tipy na vianočné darčeky, ktoré zaujmú deti od jedného roku. Niektoré darčeky využijú aj dvojročné a trojročné deti. Niektoré hračky sú veľmi dobre dostupné, u iných je dostupnosť ťažšia. Podrobnosti som spísala nižšie do článku.

Muzeum podozrivých

Obsah

Tip č. 1: Zatĺkačka

Lacnú a úplne obyčajnú zatĺkačku zoženiete napríklad na 4kids.sk alebo v obchode Rajhraciek.sk, kde majú veľký výber. Lacnejšie zatĺkačky sa zničia, to rozhodne áno. Na druhej strane potom môžete hračku venovať zadarmo niekomu, kto ju ešte využije a nemusíte sa trápiť s predajom. Deti zatĺkanie veľmi baví. Zatĺkam s nimi a snažím sa precvičovať farby – zatĺkame najskôr žltú, červenú, zelenú a modrú.

Zatĺkačka na RAJHRACIEK.SK

Tip č. 2: Magnetická pyramída Woody

Magnetická pyramída Woody
Magnetická pyramída Woody

Hračku kúpite na Rajhraciek.sk, kde býva často v akcii. Pyramída je podľa výrobcu určená pre deti od dvoch rokov a naozaj až v dvoch rokoch ju vie kompletne zložiť. Zaberie im to pomerne dosť času a baví ich to. Na pyramíde môžete precvičovať farby, veľkosti krúžkov, čo je pre dieťa ťažké a neustále sa k činnosti znova a znova vracia.

PYRAMÍDA na RAJHRACIEK.SK

Tip č. 3: Drevené závodné autíčko pre najmenších: Formula Brio

Drevené závodné autíčko pre najmenších: Formula Brio
Drevené závodné autíčko pre najmenších: Formula Brio

Autíčko je určené pre deti od jedného roka. Vyhrajú sa s ním aj päťročné deti, ktoré milujú autá a rady s nimi jazdia po miestnosti, nosia ich so sebou a ešte nemajú doma žiadnu formulu. Formula je vyrobená z dreva, držiačik z kovu a kolesa z plastu. Zdobí ju drevený panáčik. Prevedenie sa mi veľmi páči, je kvalitné, farba sa neolupuje a to ani pri nešetrnom zaobchádzaní. Autíčko nie je na zotrvačník a ani na ovládanie. Nič nevie, lenže deťom to vôbec nevadí. Jazdia s ním tam, kde chcú, hrajú sa na preteky a autíčko milujú. Každý má svoje – jeden modré, druhý biele.

Tip č. 4: Detský tunel na prehľadávanie a hranie BUSA z IKEA

Detský tunel na prehľadávanie a hranie BUSA z IKEA
Detský tunel na prehľadávanie a hranie BUSA z IKEA

Po veľmi dlhom vyberaní som nakoniec zaobstarala tunel z IKEA, aj keď som z neho sprvu nebola ani trošku rada. Prečo? Nepáči sa mi brčálovo zelená farba. Iné výhrady k tunelu nemám. Spĺňa všetko, čo som chcela, aby vedel. Inými slovami – je bezpečný. Nemám strach, že by sa deti poranili, čo by som pri tuneloch iných značiek mala. Tento preliezací tunel nepatrí k najlacnejším. Hneď v obchode som si všimla, že je vyrobený z pevnejšej látky ako tunely konkurenčných značiek. Drôty sú plne zabezpečené v ochrannom puzdre, ktoré je potiahnuté látkou. Za mňa najlepší nápad, pretože keď máte viac detí, nemusíte mať strach, že pri hraní tunel poničí a ublíži si. Deti stihli tunel zašpiniť hneď prvý deň, kedy som ho rozbalila, takže som si vyskúšala aj čistenie. Pomocou hubky a mydla som jednoducho vydrhla nečistoty, ktoré stihli na tuneli napáchať. Možno ho pripojiť k stanu (ten nemáme), ľahko sa zloží a zaistí pomocou kvalitných suchých zipsov. Celkovo prevedenie pôsobí kvalitnejšie ako od iných značiek v podobnej cenovej kategórii. Stan na preliezanie sa mi nezdal toľko kvalitné ako tento tunel.

Tip č. 5: Fisher Price Beatbo SK

Fisher Price Beatbo SK
Fisher Price Beatbo SK

Fisher Price Beatbo CZ nie je práve hračka, ktorú by si väčšina rodičov priala mať doma. Je plastová, svieti, robí kravál, hýbe sa zo strany na stranu, dokonca niekto by mohol namietnuť, že „vyrieva hrozné piesne“. Áno, áno, to všetko robí. Ale deti mimozemšťana milujú. Na krabici bolo uvedené, že hračka je vhodná od 9 mesiacov do 3 rokov. Filka v 3 rokoch a Martínek v 4 rokoch sa so “zeleným robotom” hrajú, spievajú s ním, počítajú a nahovárajú si na záznam to, čo hovoria. Keď to robot zopakuje, smejú sa na celé kolo. Keď boli deti malé, mali sme doma ďalšie zvukové hračky Fisher Price. K stále obľúbeným patrí FISHER-PRICE Psíkov stolček Smart Stages s textami SK/EN. Sama neustále objavujem nové zvuky, ktoré táto plastová „potvora“ vydáva. Mimozemšťan tancuje a krúti sa, spieva piesne, počíta, svieti, hovorí abecedu. Najväčšie “terno” je, že si deti môžu po stlačení tlačidla nahrať čokoľvek, čo povedia, a mimozemšťan túto frázu zaspieva. A skutočne to urobí. Sama musím povedať, že nahrávanie a spievanie je smiešne. Deti rôzne menia hlasy a mimozemšťan všetko pozmeneným hlasom poslušne zopakuje. Hračku je možné utrieť vlhkou handričkou. Batérie sa vymieňajú ľahko. Mimozemšťan sa zdá byť nezničiteľný. Je krásny, veselý a vtipný. Napriek tomu upozorňujem, že robí hluk, rámus, svieti a je všade počuť. Za seba môžem hračku odporučiť. Mne hluk, rámus, blikanie nevadí. Deti ju milujú a majú z nej radosť. Mimozemšťan je dobre dostupný. Zaobstaráte ho napríklad na 4kids.sk.

FISHER PRICE na 4KIDS.SK

Tip č. 6: Hovoriaci psík a hovoriaca psíková sestrička Smart Stages

Fisher Price Beatbo SK
Fisher Price Beatbo SK

Psík je veľký, až som bola prekvapená ako veľmi. Dlhý (aj nohy) je 34 centimetrov, rozpätie paží má 27 centimetrov a obvod hlavy 44 centimetrov. Materiál je mäkký a hračka vyzerá kvalitne. Dotykové senzory sú veľmi znateľné, uvidím, ako veľmi to bude pri užívaní vadiť alebo to bude naopak na prospech veci. Náš psík (Hovoriaci psík Fisher Price Smart Stages) nemá žiadne oblečenie, ale videla som, že sa predáva aj s tričkom alebo so šatičkami. Ten sa šaty má trošku iné čidlá na rukách a nohách a tiež je na ňom napísané, že sa zameriava na slová (až 100 slov). Nie je označený ako Smart Stages. Náš, bez oblečenia, hrá až 75 melódií. Hračku nie je možné vyprať v práčke. Skúšala som, čo všetko psík vie. Na ľavej nohe majú obaja plyšové hračky tlačidlo, ktorým sa prepína úroveň hrania. Tá je rozdelená do troch vekových kategórií:

 • Kategória (Objavovanie): Pobavíme sa. Psík hovorí jednoduché slová a spieva ľahké melódie. Táto úroveň je určená pre deti od 6 mesiacov, ale psíka by som dala až trošku staršiemu dieťaťu.
 • Kategória (Povzbudenie): Naučíme sa niečo nové.
 • Kategória (Hranie): Poďme sa na niečo hrať. Výrobca uvádza, že je vhodná od 18 mesiacov, ale záleží na dieťati. Deti budú vedieť prepínať úrovne až od určitého veku. Samy prídu na to, ako sa stláča tlačidlo a samy si budú zapínať to, čo chcú.

Ak poznáte Psíkov stolček, princíp je podobný aj pri plyšovom psíku. Najskôr hrá jednoduché pesničky a hovorí jednoduché slová, neskôr sa snaží dieťa čo najviac zapojiť do diania. Zvuk je možné stlmiť alebo úplne vypnúť v zadnej časti psíka. Na chrbátiku je suchý zips, ktorý po rozopnutí ukrýva ovládanie, rovnako ako dve klasické ceruzkové batérie AA. Hračku zoženiete na 4kids.sk. Za túto cenu predstavuje dobrý pomer ceny a kvality. Ak sa s nákupom neponáhľate, ale viete, že hračku chcete, tak počkajte na výpredaje. Psík neslúži ako plyšová hračka na spanie, ale je to parťák na denné hranie. K psíkovi môžete zaobstarať aj sestričku.

FISHER PRICE na 4KIDS.SK

Tip č. 7: Fisher Price psíkov stolček

Fisher Price psíkov stolček
Fisher Price psíkov stolček

Stolček som kupovala tesne pred Vianocami. Teraz by som ho už zaobstarala s predstihom, aby nebol vypredaný. Filka sa s ním hral od ôsmich mesiacov a od deviatich mesiacov pri ňom vydržal sedieť pomerne dlho. Stolček je možné zložiť nohy, takže hrací pult sa dá položiť na zem alebo si ho môže vziať dieťa na gauč či do postele. Stolík sa hodí aj pre dieťa, ktoré ešte nesedí, ale hranie pre neho nie je tak komfortné, na jednotlivé prvky pomerne zle dosiahne a nevydrží pri stolíku príliš dlho.

U nás sa s ním hral Martínek (2,5 roka) aj Filka (13 mesiacov). Obom deťom sa páči vždy to isté. Najradšej majú otváracie dvierka statku, v ktorých sa ukrýva raz kravička, druhýkrát koník, tretíkrát ovečka. Stolček je možné prepnúť na tri rôzne úrovne, ktoré zodpovedajú trom rôznym vekovým kategóriám dieťaťa. Súčasťou je aj mobilný telefón, ktorý hrká, inak nič nerobí. Tento telefón je najslabším článkom celej hračky, ktorá je inak úplne perfektná. Stolík je možné utrieť vlhkou handričkou, v záhyboch je možné čistiť horšie. Stolček je skvelý a kúpite ho na 4kids.sk.

FISHER PRICE na 4KIDS.SK

Tip č. 8: Lamaze spojovacia húsenica

Lamaze spojovacia húsenica
Lamaze spojovacia húsenica

Okolo roku veku by dieťa húsenicu rado zložilo, ale ešte mu to veľmi nejde. Hračku sa naučí skladať približne v roku a pol av dvoch a pol rokoch ju zloží podľa farieb, ktoré sa z dielikov pekne naučia. Jedným slovom: geniálne. Plyšovú húsenicu využije aj dvojročné, ba trojročné, batoľa. Jednotlivé dieliky húsenice vydávajú rôzne zvuky – cinkajú, šuštia, hrkajú, a tak bábätko čaká na to, čo sa ozve za zvuk, alebo objavuje, ktorý z dielikov môže cinkať.

Húsenica je ušitá z rozličných materiálov – hladký, hrubý, vzorkovaný, a tak rozvíja jemnú motoriku bábätka. Jeden dielik sa na šve mierne páral, musela som ho zošiť. Inak je hračka v poriadku. Najskôr som ju prala v ruke, ale teraz ju už dávam do práčky. Nič sa s ňou nestalo, farby nepustili, suchý zips sa neušpinil a to ju máme rok. Som s ňou veľmi spokojná a deti tiež. Pri praní odporúčam predsa len dať pozor na suché zipsy a hračku vyprať s materiálom, ktorý nie je príliš chlpatý (nie so svetrom, šálom a podobne). Spojovaciu húsenicu kúpite tiež napríklad na 4kids.sk.

LAMAZE HÚSENICA na 4KIDS.SK

Tip č. 9: Chodítko Vtech Uč sa a poznávaj SK

Chodítko Vtech Uč sa a poznávaj SK
Chodítko Vtech Uč sa a poznávaj SK

Konštrukcia je pevná, kolieska sa dajú zabrzdiť, ale v praktických skúškach kolesa aj po zabrzdení stále idú, chodítko sa posúva, a preto je táto funkcia nepoužiteľná. Konštrukcia sa dá celá umyť vo vani. Odopínacie nie sú iba otočné valčeky. Na paneli nájdete dve prepínacie tlačidlá. Prvá slúži na reguláciu hlasitosti zvuku. Nastavíte dve hlasitosti (potichu, nahlas). Druhým tlačidlom panel vypnete, navolíte knihu (výučba tvarov, farieb), alebo notu (hudba). Panel je výborný, a pokiaľ vám nevadí, že celý deň hrá, svieti, bliká a dieťa ho so sebou všade ťahá, budete spokojní. Prakticky toto je jedna z mála vecí, pri ktorej Martínek vydrží (ak nepočítam DUPLO a knihy).

 • Rozmery chodítka: 46 x 46 x 34 cm
 • Batéria: 2x AA

Čo hrací panel vie

 • Telefón – je možné ho odovzdať. Telefón vyzváňa a hovorí.
 • Dvierka do stajne – odklápia sa a vydávajú škrípavé zvuky.
 • Klávesy – na piatich klávesoch je červená, oranžová, žltá, zelená a modrá farba. Po stlačení hrajú DO-RE-MI-FA-SO, vydávajú zvuky zvieratiek, hovoria farby.
 • Tvary – dieťa dáva obrys štvorca na štvorec, trojuholníka na trojuholník, kolesá na koliesko. Hlas pomenováva tvary, farby a čísla.
 • Ozubené kolesá – po zatočení zrýchľujú alebo spomaľujú muziku.
 • Krava – po stlačení bučí.
 • Slnko – pri hraní hudby svieti, rovnako ako tvary.

Hračku kúpite lacno na 4kids.sk. Stojí za to. Hračka nie je drevená, je plastová, hrá, svieti (pre niektorých rodičov nočná mora), ale deti ju milujú.

CHODÍTKO na 4KIDS.SK

Tip č. 10: Hajánok: Die Schlafmützen von NICI

Hajánok: Die Schlafmützen von NICI
Hajánok: Die Schlafmützen von NICI

U nás úplne kľúčový člen domácnosti. Hajánka majú všetky deti – každý má svojho. Tento roztomilý plyšáčik má čiapočku, na ktorej sú nakreslené zatvorené očká. Keď idú deti spať, prikryjú otvorené očká čiapočkou a Hajánok spí. Plyšák má väčšie chlpy. Myslela som, že mu budú padať, ale nepadajú, nepúšťajú. Deti ho majú od útleho veku v postieľke.

Ďalšie tipy na hračky nájdete v kategórii Tipy na darčeky.

PRAJEM VÁM KRÁSNU ZÁBAVU

Foto: Mamadodazda.sk
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo