12 tipov na darčeky na Vianoce pre deti od 3 rokov do 5 rokov

Pripravila som pre vás tipy na vianočné darčeky, ktoré zaujmú deti od troch rokov. Niektoré darčeky využijú aj štvorročné či päťročné deti. Niektoré hračky sú veľmi dobre dostupné, u iných je dostupnosť ťažšia. Podrobnosti som spísala nižšie do článku.

Obsah

Tip č. 1: Magnetické puzzle Detoa

Magnetické puzzle Detoa
Magnetické puzzle Detoa

Puzzle Detoa ma kvalitou prevedenia zase až tak nenadchli, na strane druhej predstavujú pre trojročné dieťa zábavu na pomerne dlhú dobu. Martínek sa snažil zložiť niekoľko tvarov, ale ešte mu to veľmi dobre nejde. Puzzle sú lacné, drevené s magnetickou fóliou, ktorá sa nalepí na magnetickú tabuľku. Predvianočnú akciu som videla na 4Kids.sk.

Sú vhodným darčekom pre trojročné dieťa? Áno. Aj keď mám na ich vykonanie určité výhrady, tak svoj účel plní dobre. Dieťa sa zabaví, núti ho premýšľať, podľa vlastnej fantázie vytvoriť obrázky alebo ich zostaviť podľa predlohy, čo pre neho môže predstavovať ťažšiu úlohu, než sa zdá. Na puzzle bývajú akcie a záleží, kde na ňu práve narazíte.

PUZZLE DETOA NA 4KIDS.SK


Tip č. 2: Spoločenská hra pre malé deti: Smolíček (retro edícia)

poločenská hra pre malé deti: Smolíček (retro edícia)
poločenská hra pre malé deti: Smolíček (retro edícia)

Hra Smolíček sa podľa výrobcu hodí pre deti od troch rokov. Hru sme skúšali hrať s Filkou (3 roky) a Martínkom (4 roky). Martínek chápal jednoduchšiu verziu pravidiel, Filka sa hral hru po svojom. Pre trojročné deti môže byť hra ešte veľmi ťažká, štvorročné ju budú milovať. My ju hráme pravidelne.

Ak Smolíčka nepoznáte, prekvapí vás ľahký, ale skvelý princíp hry. Na kolieska sa rozostavia predmety, priklopí sa stromček a každý z hráčov po jednom hádže kockou. Ich úlohou je nájsť totožný predmet pod stromčekom ako na kocke. Pod jedným stromčekom je schovaný Smolíček. Keď ho niekto nájde, hra končí. Potom sa spočítajú body a vyhráva ten, kto má najviac bodov. Hra Smolíček v retro edícii sa trošku odlišuje od hry, ktorú si pamätám z detstva. Kvietky sa mi zdajú iné, rovnako ako mi príde, že figúrky sú trošku menšie ako v pôvodnej verzii. Prevedenie je pekné, ale figúrky by mohli byť väčšie, kvietky by mohli vyzerať ešte trošku lepšie. Škoda je, že nie je súčasťou aspoň jeden náhradný stromček a jedna kvietka.

Zaobstarala som retro edíciu, ktorá obsahuje lienky, kvietky, žriebätky a muchotrávky. V predaji je ale ešte ďalšia verzia Smolíčka, v ktorej nájdete kolieska s obrázkami veveričiek, lienok, žriebätkov, žabiek, vtáčikov a hríbikov. Hru môžete kúpiť na Albi.sk a na Mall.sk.

SMOLÍČEK NA ALBI.SK


Tip č. 3: Magnetická stavebnica Magformers Rainbow

Magnetická stavebnica Magformers Rainbow
Magnetická stavebnica Magformers Rainbow

Na prvý pohľad vyzerá stavebnica ako akési štvorce a trojuholníky, ktoré nič nevedia. Na hranách každého štvorca a trojuholníka sú rozmiestnené magnety, a vďaka nim dieliky držia pri sebe. Postaviť toho môžete veľa – veľké srdce, raketu, domček, loptu, skrátka, čo vás napadne. My máme stavebnicu s veľkosťou 30 dielikov. Predáva sa ešte menší – 14 dielikov. Aby bolo možné zo stavebnicu postaviť niečo poriadne, zdá sa mi 30 dielikov tak akurát. Pre dve deti máme dohromady jednu stavebnicu. Súčasťou balenia je návod, kde je dobre ukázané, čo je možné postaviť a ako. V návode je vyobrazených niekoľko hotových výtvorov aj stručný postup. Deti (3 a 5 rokov) vedia podľa návodu stavať samé, ale vyberajú si skôr to jednoduchšie. Stavebnica je vhodná pre deti od troch rokov veku. Dieliky sú vyrobené z pevného plastu, vo vnútri ktorého sa ukrývajú magnety. Tým jednotlivé dieliky držia pri sebe. Sú rôznofarebné, prakticky nezničiteľné, držia skutočne pevne. So stavebnicou sa vyhrajú aj staršie deti (zatiaľ máme skúsenosť s deťmi 3 a 5 rokov). Stavebnica je obľúbená a dobre dostupná. Sadu zaobstaráte výhodne na Mall.sk.

MAGFORMERS NA MALL.SK


Tip č. 4: Hasičská požiarna stanica Brio

Hasičská požiarna stanica Brio
Hasičská požiarna stanica Brio

Hasičská stanica sa hodí pre deti od troch rokov veku, pretože hračka obsahuje menšie časti, ktoré by mohli malé deti strkať do pusy, prípadne by možno mohli znehodnotiť autíčka. Hračka je vyrobená prevažne z plastu. Pomer plastu a dreva ma prekvapil. Plast tvorí odhadom cez 95 % výrobného materiálu. Drevené sú stĺpy a to je všetko. Oheň je vyrobený z gumy, auta a panáčikovia sú z plastu. Hračka je veľmi kvalitná a vydrží aj nešetrné zaobchádzanie. Balenie obsahuje samotnú hasičskú stanicu, šmykľavku, samostatne stojaci oheň, motorovú pílu, auto na batérie, ktoré svietia a horná časť sa vyklápa, ďalšie hasičské vozidlo (ten nesvieti) s hadicou a rebríkom, dva kufre a dva panáčiky – pána a pani. Na streche hasičskej stanice nájdeme pristávaciu plochu pre vrtuľník (nie je súčasťou balenia). Na poschodí môžu parkovať autá, rovnako ako je možné zaparkovať autíčka na prízemí. Hasiči aj autá môžu jazdiť hore a dole po šmykľavke.

Jedno hasičské auto svieti po stlačení tlačidla. Druhé je možné magnetom pripnúť za prvé svietiace auto. Čo je trošku škoda, tak je to, že hasičské auto nejazdí samo. Bolo by perfektné (keď už húka), keby jazdilo. To je asi jediná drobnosť, ktorá mi prišla ako veľká škoda. Inak je hasičská stanica super, deti ju majú veľmi rady. Druhé hasičské vozidlo nesvieti, ale má navíjaciu hasičskú hadicu, ktorá vyzerá ako povrázok s plastovým vyústením na začiatku hadice, ďalej má autíčko odklápací rebrík. Panáčikovia môžu v ruke držať motorovú pílu. Samostatne stojaci ohník je vyrobený z priehľadnej gumy, čo je pomerne šťastne zvolený materiál. Deti sa o tento materiál nezrania a zároveň ho ani nezničia. Hasičskú stanicu som kúpila na Mall.sk.

HASIČSKÁ STANICA NA MALL.SK


Tip č. 5: Štekací psík Lumpík

Štekací psík Lumpík
Štekací psík Lumpík

Malé štekacie šteňa je skôr tvrdšie. Jeho plastové telo je obalené vrstvou plyšu. Psíka nie je možné prať, ale možno ho ľahko čistiť vlhkou handričkou (skúšala som). Na chrbte má tlačidlo, ktoré treba stlačiť, aby začal štekať. Keď stojí na zemi, je zapnutý a šteká, chodí dopredu a dozadu. Súčasťou balenia je aj malá fľaštička, ktorú môžete vložiť do psíkových úst. Malý sympaťák začne piť a mlaskať.

Psík je maličký, ale to hodnotím ako veľké plus. Deti si viac získal. Čo už ako plus nehodnotím, tak je hlasitosť hračky, ktorá je pomerne dosť veľká (aspoň na môj vkus). Hračku je možné zapnúť a vypnúť. Zvuk nie je možné stíšiť.

Parametre

  • Psík kýve hlavou, šteká, kňučí, chodí vpred, pije z fľaštičky, vrtí chvostíkom.
  • Rozmer balenia: 20,5 x 19 x 12,5 cm
  • Rozmer hračky: 19 x 17 x 11 cm
  • Batérie: 2x AA 1,5V
  • Regulácia hlasitosti: NIE
  • Snímateľný poťah: NIE

Aj keď psík šteká pomerne dosť nahlas, je roztomilý a pekný. Nevýhodou je, že nejde vyprať, ale zatiaľ som sa nestretla so zvukovou hračkou, pri ktorej je možné sňať plyšový poťah a vyprať ho v práčke. Batérie je možné vymeniť ľahko vďaka krytu na skrutky v spodnej časti bruška. Psík šteká veľmi nahlas a keby mal reguláciu hlasitosti, bola by som nevýslovne šťastná. 🙂 Za obstarávaciu cenu necelých 400 Sk predstavuje dobrý pomer ceny a kvality. Deti z psíka majú obrovskú radosť, starajú sa oň a je to ich nový kamarát. Psíka zoženiete na 4kids.sk.

LUMPÍK NA 4KIDS.SK


Tip č. 6: Drevená kuchynka z Lidlu PLAYTIVE® JUNIOR

Drevená kuchynka z Lidlu PLAYTIVE® JUNIOR
Drevená kuchynka z Lidlu PLAYTIVE® JUNIOR

Po úmornom hľadaní som sa rozhodla pre kuchynku z Lidla. Hlavným dôvodom bola montáž. Niektoré kuchynky vyzerajú na fotografii krásne, ale z recenzií som zistila, že je veľmi ťažké kuchynku zložiť. Diely do seba nepasujú, musia sa prevŕtavať diery a kvalita materiálu je skôr horšia. Preto som vybrala kuchyňu Playtive Junior z Lidlu. Kvalita kuchyne je dobrá a zodpovedá obstarávacej cene. Jednotlivé detaily môžu byť pri niektorých prvkoch kuchyne zničené, nevykreslené alebo nepresné. Naša kuchyňa má v rohu varnej dosky asi pol centimetrový šedý pás, v ktorom chýba čierna farba. Na prvý pohľad si defekt človek nevšimne. Zadná farebná doska je potiahnutá papierom – nemala by prísť do kontaktu s vodou.

Kuchynku sme montovali cez dve a pol hodiny. Diely do seba zapadali. Na zadnej stene chýbal podľa návodu jeden otvor, ktorý pri montáži nebol nutný a stenu išlo bez problémov prirobiť. Detská kuchynka sa skladala z veľkého počtu skrutiek a dielikov, ale montáž išla pomerne dobre práve vďaka skvele vymeraným častiam. Kvalita materiálu je dobrá, vzhľadom na obstarávaciu cenu. Drevená kuchyňa je pomerne ťažká, pevná, pekne vyvedená. Zadná stena sa zdá byť vyrobená z drevotriesky, drez, kohútik, háčiky, úchyty a tvorítko na ľad sú z pevného plastu. Ostatné časti sú z dreva. Na nohy môžete nasadiť plastové polohovacie podložky. Veľkosť kuchynky je 77 cm x 97-103 cm (nastaviteľná výška) x 30 cm.

Kuchynka je vybavená veľkým radom funkcií. Ak to vezmem od zhora, je to mikrovlnná rúra, ktorá po stlačení tlačidla ŠTART svieti a vydáva zvuky. Vie po chvíli ohlásiť koniec ohrevu. Digestor pri sporáku je možné stlačením tlačidla rozsvietiť a zhasnúť. Dvojplatničkový sporák sa rozsvecuje zapnutím tlačidla. Svieti aj rúra. Stlačenie a vypnutie tlačidla rúru rozsvieti alebo zhasne.

V malej chladničke je tvorítko na ľad, do ktorého ľad (bielu drevenú kocku) vložíte a po stlačení páčky ľad vypadne do téglika. Ako nevýhodu vidím nie príliš tesniace magnety, ktoré reagujú na prudký pohyb (napríklad, keď deti vedľa kuchynky prebehnú). Občas sa vďaka zle tesniacemu magnetu vo dvierkach rozsvieti mikrovlnná rúra alebo rúra na pečenie. Batérie AAA je možné ľahko vymeniť rozskrutkovaním krytu.

KUCHYNKA NA LIDL.SK


Tip č. 7: Albi ceruzka

Recenzia: Albi ceruzka 2.0
Recenzia: Albi ceruzka 2.0

Ceruzka je skvelá. Som nadšená a veľmi sa páči aj mne. Princíp fungovania je ľahký. Plastová silná ceruzka sa priloží na list knižky a podľa nastaveného programu ceruzka hovorí. Aby som to všetko vzala poporiadku. Biela ceruzka má uprostred držadla veľké tlačidlo, ktorým sa vypína a zapína. Pokiaľ začnete prezerať knižku, je potrebné položiť ceruzku na ikonku “zapnutie”, ktorá jej povie, aká knižka sa prezerá. Potom už stačí prikladať ceruzku na nakreslené obrázky a ona poctivo rozpráva, čo nájdete na obrázku.

K ceruzke sa zvlášť dokupujú Albi knižky. Albi knihy sú samy o sebe obyčajné obrázkové knižky, z ktorých sa stáva interaktívne zábavné čítanie až s pomocou krásnej Albi ceruzky. Vybrať si môžete zo širokej ponuky knižiek, či už to sú rozprávky, zábavné knihy pre najmenšie trojročné deti, počítanie, abeceda, alebo náučné encyklopédie. Knižky sa líšia podľa veku dieťaťa.

A ďalšie tituly. Kníh je veľa, postupne pribúdajú. Knihy ako také sú vyhotovené vo väzbe leporelo – majú tvrdé listy, rovnako ako dosky. Rohy sú zahnuté. Menšie knižky sú lacnejšie – záleží na titule. Celú recenziu na Albi ceruzku nájdete tu. Ceruzka je dobre dostupná na Albi.sk.

CERUZKA NA ALBI.SK

Tip č. 8: Poschodová parkovacia garáž Brio s výťahom

Poschodová parkovacia garáž Brio s výťahom
Poschodová parkovacia garáž Brio s výťahom

Hračka sa hodí pre deti od 18 mesiacov, ale skôr sa s ňou budú hrať deti od dvoch a pol rokov, ktoré plne využijú jej funkcie. Garáž je bezpečná, nemá ostré hrany. Rok a pol staré dieťa môže mať problémy s obsluhou výťahu. Martínek v štyroch rokoch k

e garáži postaví koľaje a vyhrá si s ňou na sto percent. Hračka je vyrobená z dreva a z plastu. Plast je zastúpený vo väčšej miere, než som čakala. Na druhú stranu je spracovanie veľmi kvalitné, garáž sa nezničí ani pri nešetrnom zaobchádzaní. Autíčka, ktoré sú súčasťou balenia, sa nezničia ani po vypraní v práčke. Možno na ne vyliať nápoje, namočiť ich do kečupu a následne drhnúť jarou a hubkou. Vydrží všetko.

Balenie obsahuje samotnú garáž, šmýkačku pre autá, ktorú je nutné na garáž pripevniť a tiež tubus s výťahom, ktorý sa tiež ku garáži pripevní. Uchytenie je ľahké. Deti zvládli pripevniť výťah samy, pomohla som im iba so šmykľavkou, ktorá sa nacvakne do dvoch zdierok a je to hotové. Ďalej balenie obsahuje dve malinké autíčka – modré a červené, a tiež žltý nákladný vyklápací vagón. Garáž zaobstaráte napríklad na 4kids.sk. Garáž má tri poschodia, jeden výťah šmýkačku (zjazd) pre autá a tiež sklopnú rampu, ktorá sa musí pridržať, aby mohlo autíčko zísť buď na nákladný vagón, alebo na koľaje. Výťah sa ovláda otočným kolieskom a stavia na dvoch poschodiach.

GARÁŽ NA 4KIDS.SK


Tip č. 9: LEGO DUPLO® Town 10875 Nákladný vlak

LEGO DUPLO® Town 10875 Nákladný vlak
LEGO DUPLO® Town 10875 Nákladný vlak

LEGO DUPLO® Town 10875 Nákladný vlak sa hodí pre deti od troch rokov. Dvojročné deti sa so stavebnicou môžu tiež pohrať, ale ešte plne nevyužijú všetky možnosti, ktoré táto sada ponúka. S vláčikom sa vyhrajú aj prváčikovia. Podľa výrobcu je táto sada určená pre deti od 2 do 5 rokov veku. Z kociek zostavíte koľaje, vytvoríte loď, stánok s občerstvením, tankovaciu zastávku, lavičku, drobné prístavisko, žeriav a samozrejme aj mašinku (lokomotívu a dva vagóny). Koľaje po zostavení (podľa návodu) meria 170 centimetrov na dĺžku a 83 centimetrov na šírku. Žeriav je vysoký 28 centimetrov, mašinka je vysoká 10 centimetrov a dlhá 47 centimetrov. Čln je po zostavení dlhý 19 centimetrov, vysoký 20 centimetrov a široký 12 centimetrov. Súprava je pomerne veľká, ale mohlo by v nej byť viac koľají.

Celá sada obsahuje zostaviteľnú lokomotívu s technológiou Push & Go. Lokomotíva svieti a vydáva zvuky, 2 nákladné vagóny s funkciou naklápania, 5 farebne rozlíšených akčných kociek, prístav s malým žeriavom, loď, väčší žeriav, 24 dielov koľají, čerpaciu stanicu, kávovar, hrnček, tabuľku čokolády, pohár s mliekom, rybársku chleba, banány, balíček, pokladňu, kľúč, rybu a jedálny lístok. Ďalej balenie obsahuje tri panáčiky – rušňovodiča, kapitána a servírku. Čln je možné používať aj vo vode, naopak predný vláčik mašinky nesmie prísť do kontaktu s vodou.

Mašinka funguje na štyri ceruzkové batérie AAA. Batérie nie sú súčasťou balenia. Odporúčam kúpiť do mašinky úplne nové batérie. S už použitými (napríklad z vianočných svetielok), ale nevybitými, mašinka nejazdí. Ďalej odporúčam kúpiť batérií viac, alebo do mašinky vsunúť dobíjacie batérie. Nám štyri ceruzkové batérie vydržia približne dva až tri týždne, potom je potrebné batérie vymeniť. Keď mašinka svieti oranžovo, signalizuje vybité batérie. Aby sa dala do pohybu, je potrebné na spodnej strane lokomotívy stlačiť tlačidlo pre zapnutie. Mašinku položíte na koľaje a rukou ju po koľajniciach posuniete dopredu. Systém Push&Go funguje oboma smermi – mašinka jazdí dopredu aj dozadu, stačí do nej strčiť, zatlačiť, a pustiť. Sama sa rozbehne. Pri jazde vďaka akčným kockám vydáva zvuky (húka), tankuje, svieti, cúva a vie tiež zastaviť. Hračku kúpite na Mall.sk

DUPLO NA MALL.SK


Tip č. 10: TM Toys Peppa Pig – lietadlo + figúrka

TM Toys Peppa Pig - lietadlo + figúrka
TM Toys Peppa Pig – lietadlo + figúrka

Lietadlo je krásne a kvalitné. Kabína pilota sa dá odklopiť, sedadlo pilota je možné sklopiť a namiesto neho je možné posadiť Peppu. Na sedačky si môžu sadnúť iba malé postavičky. Mamička a otec sa do lietadla nezmestia. V zadnej časti lietadla sa ukrýva priestor pre kufre. Hračky sa môžu pozerať pri lete z okienka. Lietadlo má nasadzovacie krídlo a pri rozbaľovaní je jedno krídlo samostatne upevnené v krabici (pozor, nech naň nezabudnete). Filka dostal aj postavičky prasiatka Peppy – Peppu, otecka, mamičku a Tomíka. Tie sa predávajú zvlášť. Plast je tvrdý, pevný. Zatiaľ sa lietadlo nepoškodilo. Napriek tomu by sa s hračkou nemali hrať deti do troch rokov veku. Hračka pre nich nie je určená. Lietadlo je veľmi pekné, jednoduché, pevné a vyzerá pevne. Napriek tomu by vás mohla odradiť cena. Lietadlo kúpila babička na 4kids.sk.

LIETADLO NA 4KIDS.SK


Tip č. 11: Djeco Drevené zatĺkacie autíčka

Djeco Drevené zatĺkacie autíčka
Djeco Drevené zatĺkacie autíčka

Hračka sa hodí pre deti od štyroch rokov veku. Horná veková hranica nie je stanovená, ale odhadom by som tipovala, že autíčka zaujmú deti do šiestich až siedmich rokov veku. Hračka sa nehodí pre deti do troch rokov a možno, že aj pre trojročné deti je ťažká, pretože deti zatĺkajú malé klinčeky kladivkom, a to je pre takto malé dieťa zložité. Deti zatĺkajú podľa predlohy jednotlivé diely autíčka na korkovú podložku. V praxi to funguje tak, že si deti pripravia kartičku s predlohou, dieliky na zatĺkanie, klinčeky, podložku a kladivko a podľa kartičky zatĺkajú.

Na kartičke je vyobrazené, ktoré dieliky budú potrebovať a potom hotový finálny obrázok. Ako patria dieliky k sebe, na to musia deti prísť samy. Túto hračku Djeco zaobstaráte najvýhodnejšie na Agatinsvet.sk. Hračka nie je lacná, ale ak máte tri deti ako my, tak svoje využitie nájde.

DJECO NA AGATINSVET.SK


Tip č. 12: Dosková hra Dlhý, Široký, Bystrozraký (retro edícia)

Dosková hra Dlhý, Široký, Bystrozraký (retro edícia)
Dosková hra Dlhý, Široký, Bystrozraký (retro edícia)

Dosková hra zachytáva Dlhého, Širokého, Bystrozrakého, černokňažníka, princeznú a princa pri spiatočnej ceste z hradu na zámok. Po ceste čaká na hráča množstvo nástrah, ktoré musí prekonať. Princíp hry tkvie v hádzaní kockou a posúvaní panáčikov vpred o príslušný počet políčok. Hracie pole dekoruje obrázok, na ktorom je rozprestretá trasa s kolieskami a taktiež s číslami. Pokiaľ sa postavička zastaví na čísle, plní úlohu (jedno koleso nehádzať, dve kolesá nehádzať, posunúť sa vpred). Úlohy sú napísané v pravidlách. Herný plán ako taký je veľmi pekný a pôvodnej hre zodpovedá iba približne. Nie je rovnaký. Povedala by som, že vyzerá o poznanie lepšie. Drevené postavičky sú si trošku podobné, viac ako tomu je napríklad u Smolíčka Pacholíčka. Dlhý pri hre môže viac padať ako ostatné figúrky. Kocka vyzerá ako tá pôvodná. Celkovo sa mi moderné poňatie retro edície páči viac ako pôvodná stará verzia.

Retro edícia sa mi páči viac ako klasická edícia, v ktorej nie sú figúrky, ale vytlačené papierové karty. V pravidlách mi trošku chýba, ako sa figúrka dostane do cieľa, pokiaľ hráč nehodí presný počet políčok na kocke. Dlhý môže pri hre padať (obzvlášť, pokiaľ deti neustále strkajú do herného plánu 🙂 ). V pravidlách nie je napísané, aké postavičky sú súčasťou hry, čo je škoda, pretože nie každý pozná podľa figúrok (okrem ústredných postáv), o koho sa jedná. Aj tak je hra pekná a za obstaranie stojí. Deti bavia a tešia sa na nej. Takže môžem vrelo odporučiť. Hra je dobre dostupná a zaobstaráte ju na Mall.sk.

DLHÝ, ŠIROKÝ A BYSTROZRAKÝ NA MALL.SK

Ďalšie tipy na hračky nájdete v kategórii Tipy na darčeky.

PRAJEM VÁM KRÁSNU ZÁBAVU

Foto: Mamadodazda.sk
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo