13 tipov na krásne retro hračky

Klasické hry a retro hračky: Ktoré položky boli populárne v 90. rokoch a kde ich zakúpiť? V tomto článku sme pripravili odporúčania pre krásne retro hračky, ktoré nie sú len nostalgiou z našich vlastných detstiev, ale aj skvelými darčekmi pre naše vlastné deti. Tieto hračky sú zoradené podľa vhodnosti pre vek detí.

Obsah

Ježko v klietke

Tento hádankový úkol je trvalým favoritom a obľúbeným už niekoľko generácií. Samozrejme, nemohli sme ho vynechať ani v našej zbierke. Kovového ježka v klietke si môžu vyberať deti aj dospelí a treba si uvedomiť, že to nie je vôbec jednoduché. Ježka kúpite napríklad v e-shope Vesely-drak.sk.

Tatrovka

Auto môžete jednoducho očistiť umývaním v kúpeľni a nevyžaduje žiadnu osobitnú údržbu. 🙂 Testovali sme ho počas jedného roku a zatiaľ ostalo nepoškodené a v dobrom stave. Je trochu nepríjemné, keď na ňom niekto prejde v plnej váhe, ale je to odolné. Máme najväčšiu verziu a nezmenili by sme ju. Dino Tatra, ktorá má dĺžku 30 cm, je ideálna ako hračka na pieskovisku, hoci nie je určená na jazdu. Tatra s dĺžkou 73 cm je veľkosťovo akurát a dieťa sa do nej pohodlne zmestí.

Máte na výber z rôznych modelov: Dino Tatra Auto 148 s dĺžkou 73 cm je k dispozícii v modrej, oranžovej, červeno-modrej alebo vojenskej (tmavo zelenej) farbe. Dino Tatra Auto 148 s dĺžkou 30 cm je k dispozícii v červeno-modrej, oranžovej, ako miešačka, vojenskej, ako valník s plachtou a taktiež ako brager. Deti môžu v aute prepravovať náklad alebo ho umiestniť do kabíny a hrať sa s ním. Okrem toho auto Tatra neposkytuje veľa ďalších možností využitia. Jedná sa jednoducho o plastové auto, ktoré zabaví deti rôzneho veku. Do auta sa zmestia (podľa mojich skúseností) dve deti. Nie som si však istá, či by sa doň, alebo naň, zmestili tri deti. Ale myslím si, že deti by si s tým vedeli poradiť. Na prednom diely auta je možné pripevniť šnúru a ťahať ho za ňu. Túto funkciu som niekoľkokrát ocenila, keď som vozila deti a nemusela som sa ohýbať. Auto môžete zakúpiť v obchodoch so hračkami alebo v online obchodoch so detským tovarom. Asi najväčším úskalím je farba, pretože všade sú dostupné len tie oranžové (online ju výhodne kúpite napríklad na 4Kids.sk).

Dosková hra Veselý rybolov


Pravidlá hry sú jednoduché: Hráči sa snažia chytiť čo najviac rybiek, ktoré sú označené žltými krúžkami. Keď hráč zachytí krúžok, navlečie ho na svoju figúrku a odnesie ho na svoje stanovište (presné pravidlá sú uvedené nižšie). Táto hra je výborná vo viacerých ohľadoch. Nie je príliš dlhá, nie je náročná a deti sa pri nej dobre zabavia. Hrací plán je vyrobený z odolného kartónu a je zdobený retro obrázkami rybníka s rybami a značenými cestami, po ktorých sa figúrky pohybujú. Príjemne ma prekvapili drevené figúrky a drevená hracia kocka. Krúžky sú vyrobené z žltého plastu. Jedinou nevýhodou je, že hra nezahŕňa žiadny náhradný krúžok. Hra je vhodná pre deti už od troch rokov. Je jednoduchá, trvá približne dvadsať minút a najmenšie deti ju nájdu veľmi zábavnou. Ak už máte doma hru Smolíček pacholíček v retro edícii alebo stolovú hru Dlhý, Široký a Bystrozraký, táto hra by vám mohla pripadať ako skvelý doplnok, pretože prináša niečo nové a iné.

14 tipov na krásne retro hračky
14 tipov na krásne retro hračky

Veselý rybolov som zohnala v e-shope 4kids.sk, kde majú veľký výber spoločenských hier pre deti. Hra je veľmi pekná, nepoznala som ju a som rada, že som ju zaobstarala. Je to oddychová hra pre predškolákov aj ešte o trošku mladšie deti. Je vhodná pre deti od troch až štyroch rokov a bude baviť aj sedemročné deti.

Rubikova kocka

Zložiť Rubikovu kocku nie je nič ľahké, ale pre šikovného školáka to nie je nemožné. Kocka je plastová, dobre sa ovláda. Niekoľko rôznych variant kúpite v e-shope Vesely-drak.sk.

Smolíček Pacholíček

Ak sa s hrou Smolíček Pacholíček nestretávate prvýkrát, určite vás zaujme jednoduchý, ale výborný herný koncept. Hra sa začne tým, že sa pred hráčmi rozložia predmety na kolieskach a stromček sa k nim priloží. Každý hráč potom hodí kockou, pričom jeho úlohou je nájsť rovnaký predmet pod stromčekom, aký je zobrazený na kocke. Jedna z položiek schováva Smolíčka. Hra končí v okamihu, keď niekto objaví Smolíčka. Potom sa body spočítajú a víťazom sa stáva ten, kto má najviac bodov. Retro edícia hry Smolíček Pacholíček sa mierne líši od pôvodnej verzie, ktorú si pamätáme z detstva. Kvietky pôsobia odlišne, a zdá sa, že figúrky sú o niečo menšie. Kvalita prevedenia je pekná, ale figúrky by mohli byť trochu väčšie a kvety by mohli vyzerať ešte lepšie. Je škoda, že v hre nie je aspoň jeden náhradný stromček a jedna kvetina (beruška, hubička).

Zakúpila som si retro verziu, ktorá obsahuje kvety, ježkov, postavičky koníčkov a žiab. Na trhu však nájdete aj inú verziu hry Smolíček, v ktorej sú kolieska ozdobené obrázkami veveričiek, ježkov, koníčkov, žabiek, vtáčikov a húb. Zoznam predajcov hry Smolíček nájdete tu. Hru môžete kúpiť do20 eur na 4kids.sk.

Dlhý, Široký, Bystrozraký

Dosková hra Dlhý, Široký, Bystrozraký zachytáva príbeh Dlhého, Širokého, Bystrozrakého, černokňažníka, princeznej a prince na ceste späť z hradu na zámok. Na tejto ceste sa hráč stretá s rôznymi výzvami, ktoré musí prekonať. Hra funguje na princípe hádzania kockou a posúvania panáčikov o určitý počet políčok vpred. Hracie pole je zdobené obrázkom s trasou, na ktorej sú kolieska s číslami. Keď postavička stojí na určitom čísle, hráč musí splniť príslušnú úlohu, ktorá je podrobne popísaná v pravidlách hry.

Herný plán v retro edícii vyzerá oveľa pôsobivejšie a krajšie ako v pôvodnej verzii hry. Drevené postavičky sú podobné, čo je výrazné zlepšenie oproti papierovým kartám v klasickom vydání. Hra môže byť niekedy náročná, pretože postavička Dlhý môže padať častejšie než ostatné figúrky. V pravidlách však chýba jasný popis, ako postavička dosiahne cieľ, ak hráč nepadne presný počet políčok na kocke. Taktiež by bolo užitočné mať zoznam postavičiek, ktoré sú súčasťou hry, pre tých, ktorí nevedia presne, kto je kto. Celkovo je retro edícia hry atraktívnejšia ako klasická verzia s papierovými kartami. Deti ju majú rady a tešia sa na ňu. Preto ju môžem vrelo odporučiť. Hra je dobre dostupná a zaobstaráte ju na 4kids.sk.

Sklenenky

Spomienky na sklenenky sú krásne. Malé sklenené guličky v retro edícii kúpite v e-shope Vesely-drak.sk.

Seva Klasik Jednotka

Základný balík stavebnice Seva s názvom “Jednotka” disponuje 222 dielikmi, čo je dostatočné množstvo na vytvorenie rôznych modelov. Aj keď nie je najväčší zo sád stavebnice Seva, existuje mnoho ďalších možností, ktoré si môžete zakúpiť. V rámci týchto sád môžete vytvoriť rôzne konštrukcie, ako sú lietadlá, bungalovy, traktory, kočíky, autá a iné modely. Samotný základný balík “Jednotka” obsahuje 222 dielikov a ponúka široké možnosti tvorby rôznych vecí. Hoci nepatrí medzi najväčšie sady, je dostatočne rozmanitý na to, aby poskytol zábavu pri tvorbe mnohých projektov.

14 tipov na krásne retro hračky
14 tipov na krásne retro hračky

Na trhu nájdete rôzne varianty stavebnice Seva, od tých jednoduchších až po zložité. Z týchto sád môžete zostaviť rôzne modely, vrátane lietadiel, bungalovov, traktorov, kočíkov, áut a ďalších. Základný balík “Jednotka” umožňuje vytvoriť domček, mašinku, lietadlo a obsahuje podrobný návod, ktorý umožňuje modely zostaviť aj šesťročnému dieťaťu. Pre mladšie deti môže byť skladanie náročné. Dôležité je, že jednotlivé modely stavebnice Seva sú kompatibilné medzi sebou, čo umožňuje rozširovať svoju zbierku a tvoriť stále nové projekty. Možno nájsť stavebnicu Seva na internetovom obchode Rajhraciek.sk.

Magnetické divadlo Detoa

Kúpila som si divadlo len preto, lebo som ho mala, keď som bola malá. V minulosti to bolo trošku iné divadlo než tie, ktoré sa dnes predávajú. Teraz je možné nájsť na trhu viacero variantov divadiel, zameraných na rôzne rozprávky. Máme vlastné divadlo doma, ktoré je určené pre hranie Červenej Karkulky. Ak by sme chceli inú rozprávku, museli by sme si zakúpiť ďalšie divadlo, ktoré je venované tejto konkrétnej rozprávke. Na trhu nájdete aj divadlá zamerané na Hrad, Popolušku, Krtka a ďalšie rozprávky. V porovnaní so staršou verziou divadla, sú kulisy v novej verzii tvrdé a lepšej kvality. V starom divadle bolo viac kulís, ktoré boli vytlačené na horšom papieri, ktorý sa ľahko ohýbal. Je možné považovať za škodu, že divadlá sa predávajú oddelene a nie v súpravách pre jednotlivé rozprávky. Princíp, na ktorom funguje magnetické divadlo Detoa, spočíva v drevených podstavcoch, na ktorých je umiestnená papierová podložka. Do nej sa na bokoch zasúvajú zadné a predné kulisy, tiež vyrobené z papiera. Na podklad postavíte drevenú figúrku, ktorá má magnet na spodku. Pod podložku vsuniete drevenú paličku s magnetom tak, aby sa magnet dotýkal cez papierový podklad figúrky. Potom stačí pohybovať paličkou sem a tam, čím je možné oživiť figúrky na divadelnom pódiu. Je to jednoduchý, no efektívny spôsob, ako oživiť hru na divadle. Divadlo Detoa môžete zakúpiť na internetovom obchode Rajhraciek.sk.

Digihra

Skvelá retrohračka, ktorú kúpi za pár desiatok korún napríklad v e-shope Vesely-drak.sk.

Z rozprávky do rozprávky


Retro hra, ktorá je vhodná pre deti od šiestich rokov veku, je nápadne navrhnutá. Dokonca ju hráme aj s deťmi vo veku štyri a päť rokov, a hra je pre nich stále zvládnuteľná. Pre takéto malé deti sú tiež vhodné hry ako Smolíček pacholíček, Človeče nehnevaj sa, Čierny Peter alebo Dlhý, Široký a Bystrozraký. Hlavným cieľom tejto hry je dostať sa zo štartovacieho miesta, ktoré je označené šípkou, až do hradu. Hracie cesty sú zložité a plné prekážok, vrátane vedľajších ciest, ktoré sa od hlavnej cesty odpojujú. Tieto cesty nie sú medzi sebou prepojené a hráči musia postupovať podľa inštrukcií a pokynov v návode, ktoré určujú, kam sa figúrky pohybujú. Pohyb figúrok na hernom pláne závisí od toho, na ktorých políčkach pristávajú po hode kockou. Výhercom tejto hry je ten, kto ako prvý dorazí do hradu, kde je ukrytý zlatý poklad.

Retro edícia tejto spoločenskej detskej hry je ľahko dostupná a kúpite si ju bez problémov. Hra je k dispozícii aj v klasickom prevedení, ale treba si dávať pozor, pretože vyzeralo úplne inak. V tejto retro edícii sú figúrky vyrobené z dreva, čo je iný materiál než papierové figúrky v klasickom vydaní. Grafika na hernom pláne je tiež odlišná. Je teda na vás, ktorá verzia vám viac vyhovuje. Retro edíciu Z rozprávky do rozprávky kúpite na 4kids.sk a tiež v e-shope Veselý drak.

Žiačika! Ukáž! Čo vieš? (8+)

Herný princíp tejto hry je veľmi jednoduchý. Deti majú zodpovedať otázku, ktorú si predložia. Aby ste mohli začať, vyberiete si jednu z 16 predlôh, ktorú budete trénovať. Potom umiestnite sovu do červeného strediska tak, aby presne zapadla do špeciálneho zobáčka. Sova bude slúžiť ako ukazovateľ, ktorý ukazuje na otázku. Žiak by mal byť schopný odpovedať na túto otázku. Ak nie je schopný odpovedať, môžu to skúsiť ďalší hráči. Vyhráva ten, kto dokáže správne zodpovedať najviac otázok. Ako sa potom kontroluje správna odpoveď? Jednoducho. Stačí položiť sovu na magnetické pole a sama ukáže, ktorá odpoveď je správna. Keď som bola dieťa, vždy som si obľúbila, ako sova ukazovala správnu odpoveď. 🙂 V rámci tejto hry sú k dispozícii osem listov s otázkami, ktoré sú potlačené na oboch stranách. Celkovo sú dostupné 256 otázok z 16 rôznych tématických okruhov. Niektoré otázky sú jednoduché a týkajú sa znalostí o rozprávkach alebo večerníčkoch, zatiaľ čo iné otázky môžu byť náročnejšie. Túto hru ste si mohli zakúpiť na webovej stránke Rajhraciek.sk.

Logik

Hra Logik poskytuje výbornú zábavu pre dve deti alebo jedno dieťa a jeho rodiča. Mladšie deti si môžu zahrať spolu vo dvojici, aby sa s hrou mohli jednoduchšie zoznámiť. Ak doteraz nikdy neexistovala príležitosť hrať túto hru, rád by som stručne vysvetlil jej princíp. Jeden z hráčov si vytvorí tajničku z piatich farebných kolíkov a zakryje ju. Druhý hráč sa snaží odhaliť túto kombináciu. Pomocou bielych a čiernych tyčiniek sa postupne dozvedá, u ktorých farieb uhádol. Kvalita tejto retro hry Logik je celkovo veľmi dobrá, s výnimkou farebných štipecov, ktoré sú ľahké a ťažšie sa udržiavajú. Dve veci ma príjemne prekvapili. Po prvé, veľkosť krabičky. Hra je dostatočne veľká, čo je určite výhodné pri hraní. Po druhé, počet farebných kolíkov. Ich celkový počet je 160, čo je skutočne veľké množstvo. Hra je balená v plastovej krabičke s plastovým viečkom, ktoré sa dá ľahko otvoriť, nezasekne sa a neprepína sa.

14 tipov na krásne retro hračky
14 tipov na krásne retro hračky

Kvôli veľkým rozmerom a obalu sa domnievam, že táto hra nie je najvhodnejšia na cestovanie. Avšak ak by ste ju chceli vziať so sebou, môžete ju zabaliť do kufra a dobre zapečatiť viečko, aby sa zabezpečilo, že nevypadne. Treba však byť opatrný, pretože pri nesprávnom zaobchádzaní by mohlo prasknúť viečko. Manipulácia so štipcami je pomerne jednoduchá, no občas bude potrebné upevniť kolíčky dôkladnejšie, aby neboli nakrivo. Kolíčky samy o sebe sú ľahké a môžu sa v otvoroch nepatrne pohybovať, čo je trochu nevýhodné. Retro edíciu tejto detskej spoločenskej hry Logik som zakúpil na portáli Rajhraciek.sk.

Záverom

Do článku som pripravila tipy na krásne retro hračky, ktoré sa deťom páčia, zaujmú ich as ktorými sa budú rady hrať. Seva, Ukáž, čo vieš, Tatrovka, Logik, Smolíček Pacholíček – to sú hry nášho detstva.

PRAJEM VÁM KRÁSNU ZÁBAVU

Foto: Mamadodazda.sk
Tento článok je predklad českého článku z webu Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo