Aké lieky na hnačku sú vhodné pre malé deti?

Hnačka a bolesť bruška patrí medzi bežné problémy u detí. Môžu byť spôsobené vírusovou infekciou, bakteriálnou infekciou, alergiou, potravinovou intoleranciou, stresom, alebo zmenou stravy. Čo robiť, keď má dieťa hnačku a aké voľnopredajné lieky vybrať? Pozrite sa na skúsenosti, ktoré vám s výberom pomôžu.

Obsah

Čo robiť pri hnačke a bolesti bruška u detí

 • Zabráňte dehydratácii: Hnačka a vracanie môžu viesť k dehydratácii, ktorá je u detí nebezpečná. Dbajte na to, aby vaše dieťa pilo dostatok tekutín. Vhodné sú rehydratačné roztoky, ktoré sú dostupné v lekárňach.
 • Ponúknite ľahkú stravu: Počas hnačky a bolesti bruška je vhodné ponúknuť dieťaťu ľahkú stravu, ktorá nedráždi tráviaci systém. Vhodné sú napríklad ryža, banány, jablká, varené kuracie mäso a toasty.
 • Lieky proti hnačke: V lekárňach sú dostupné voľnopredajné lieky proti hnačke. Poraďte sa s lekárnikom, ktorý liek je vhodný pre vaše dieťa.
 • Probiotiká: Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré pomáhajú obnoviť črevnú mikroflóru. Môžu pomôcť skrátiť dobu trvania hnačky.
 • Kedy navštíviť lekára: Ak má vaše dieťa silnú hnačku, zvracanie, horúčku, krvavú stolicu, alebo ak sa jeho stav nezlepší do 3 dní, navštívte lekára.

Čo je vhodné na hnačku

 • Rehydratačný roztok: Rehydratačné roztoky sú dostupné v lekárňach a pomáhajú predchádzať dehydratácii. Z rehydratačných roztokov sa odporúča Kulíšek (chuťovo nie je príliš dobrý, ale stačí, keď ho dieťa vypije aspoň trošku).
 • Ľahká strava: Ryža, banány, jablká, varené kuracie mäso a toasty.
 • Liek proti hnačke: Voľnopredajné lieky proti hnačke zakúpite na Mojalekaren.sk. Odporúčam zaobstarať napríklad Enterol, ktorý je síce drahý, ale pre malé deti je to jeden z najlepších liekov. Prípadne môžete kúpiť Tasectan Duo a tiež aktívne čierne uhlie v kapsuliach Carbofit pre deti od 3 rokov veku.
 • Probiotiká: Probiotiká na obnovenie črevnej mikroflóry.

Tipy na voľnopredajné lieky na hnačku

TASECTAN DUO Kids 250 mg 12 sáčkov

Tasectan Duo je produkt určený na rýchle riešenie hnačky, ktorý obnovuje prirodzenú črevnú mikroflóru a funkciu čriev. Obsahuje kombináciu tanátu želatíny a tyndalizovaných mliečnych baktérií, ktoré pôsobia synergicky. Hlavné vlastnosti zahŕňajú účinnosť počas 12 hodín bez ohľadu na pôvod hnačky, vhodnosť pre celú rodinu vrátane najmenších detí, bezpečnosť a prírodný pôvod. Tanát želatíny vytvára ochranný film na črevnej sliznici, chráni črevo a neutralizuje zápalové procesy, zatiaľ čo tyndalizované probiotiká obnovujú črevnú mikroflóru a podporujú jej obnovu. Odporúčané dávkovanie je 1 vrecko každých 6 hodín pre deti do 3 rokov a 1-2 vrecká každých 6 hodín pre deti od 3 do 14 rokov. Vrecko sa dá ľahko primiešať do malého množstva dojčenského mlieka, polotekutej stravy alebo nápoja podľa veku dieťaťa, a je dobre tolerovaný vďaka chuti. Tasectan zakúpite na Mojalekaren.sk.

TASECTAN DUO na MOJALEKAREN.SK

Základné informácie
 • Vhodný pre dojčatá, deti i dospelých
 • Rýchlo zaberá.
 • Môžete si vybrať vrecká na vypitie alebo kapsule na prehltnutie.

HYLAK Forte 100 ml

HYLAK Forte je číry roztok s charakteristickým kyslastým zápachom po karameli, určený na ústne podanie. Obsahuje bezzárodkový koncentrát metabolitov Escherichia coli, Enterococcus faecalis, Lactobacillus acidophilus a Lactobacillus helveticus. Tento prípravok podporuje rast telu prospešných baktérií a úpravu pH tráviaceho ústrojenstva. Je indikovaný pri nadúvaní, hnačke, zápche, poruchách trávenia, tráviacich ťažkostiach spojených s užívaním antibiotík alebo sulfónamidov, a pri tráviacich ťažkostiach spojených so zmenou podnebia a stravy. Dávkovanie sa líši podľa veku, a to od 12 rokov a vyššie u dospievajúcich a dojčiat a detí. Lekárom sa neodporúča užívať tento liek dlhšie ako 7 dní bez konzultácie. Prípravok je možné užívať aj v tehotenstve a počas dojčenia, avšak je vždy vhodné konzultovať s lekárom. Pred užitím je dôležité starostlivo si prečítať písomnú informáciu pre používateľov.

Základné informácie
 • Vhodný pre dojčatá, deti i dospelých
 • Liek býva bohužiaľ často nedostupný, môžete ho nahradiť Enterolom alebo liekom Tasectan.
 • Dobre zaberá.

SMECTA 3g Prášok na perorálnu suspenziu 10 sáčkov

SMECTA 3g je prášok na perorálnu suspenziu vo forme sivobieleho až okrového jemného prášku s vôňou vanilky obsahujúcej účinnú látku diosmectitum 3 g v jednom sáčku. Tento prírodný čistený íl s vysokou väzobnou kapacitou je schopný viazať s hlienom sliznice zažívacieho traktu, čo zvyšuje jeho kvalitu a množstvo a chráni sliznicu proti infekcii a škodlivým látkam, čím umožňuje rýchlejšie uzdravenie. Súčasne viaže toxické látky produkované infekčným pôvodcom hnačky. Liek sa používa na liečbu akútnej hnačky u detí od 2 rokov a dospelých, na liečbu chronickej hnačky u dospelých a na potlačenie bolestivých príznakov spojených s funkčným ochorením čreva. Dávkovanie sa líši podľa veku a typu hnačky, pričom pri akútnej hnačke môžu deti od 3 rokov, dospievajúci a dospelí užívať liek bez porady s lekárom. Liek sa podáva rozpustený vo vode alebo detskej strave, a treba dávať pozor na dávkovanie u malých detí a na dĺžku užívania u tehotných a dojčiacich žien. Smectu zakúpite na Mojalekaren.sk.

SMECTA na MOJALEKAREN.SK

Základné informácie
 • Funguje na rovnakej báze ako čierne uhlie.
 • Je možné zakúpiť rôzne príchute, ale chuť nie je dobrá a nie všetky deti vrecko SMECTA zvládnu vypiť.
 • Ak SMECTA nezaberá, skúste liek na inom princípe (Tasectan, Enterol)
 • Od 2 rokov veku (ale malé deti väčšinou vrecko nechcú – skúšala som a nie, nešlo to)

ENTEROL 250 mg 10 kapsúl

Enterol 250 mg je liek obsahujúci mikroorganizmus Saccharomyces boulardii kmeň CNCM I-745, ktorý patrí medzi protihnačkové mikroorganizmy. Tento mikroorganizmus pomáha vyrovnávať prirodzené mikrobiálne prostredie čreva a má podporný a imunostimulačný účinok na črevnú sliznicu. Enterol sa používa na liečbu akútnej infekčnej hnačky, prevenciu dojčenských hnačiek, podpornú liečbu syndrómu dráždivého čreva, hnačiek spôsobených antibiotikami a na liečbu aj prevenciu zápalu hrubého čreva. Je určený pre dospelých, deti i dojčatá. Enterol zakúpite na Mojalekaren.sk.

ENTEROL na MOJALEKAREN.SK

Základné informácie
 • Liek je veľmi drahý, ale šetrný a naozaj zaberá (mám to vyskúšané).
 • Vhodné pre bábätká, deti, dospelých
 • Kapsule sa prehĺtajú dobre. Prášok, ktorý je určený na vypitie nie je chuťovo dobrý (je vhodné rozmiešať ho napríklad do kaše).
 • Proti hnačke aj pri antibiotikách.

Kde kúpiť kvalitné lieky na hnačku a ako ich vybrať?

Kvalitné lieky na hnačku kúpite výhodne na Mojalekaren.sk. Ak si nie ste výberom liekov istí, môžete sa opýtať lekárnikov priamo v tejto lekárni. Radi vám s výberom pomôžu.

LIEKY NA HNAČKU na MOJALEKAREN.SK

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ VÝBER

Foto: Pexels
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo