Ako vybrať nosítko? Päť rokov skúseností s nosením a 8 tipov pre vás + TEST NOSÍTOK

Keď som kupovala prvé nosítko, nevedela som o nosení vôbec nič. Objednala som si domov zajaca vo vreci a môžem byť rada, že som sa trafila a som bola spokojná s pomerom ceny a kvality. Vyberáte nosítko pre bábätko a neviete, ako na to? Pozrite sa na 8 tipov, ktoré vám pomôžu ujasniť si, aký typ nosidla hľadáte, a na čo si dať pri kúpe pozor. V článku nájdete zoznam nevhodných nosidiel pre deti, ktorý pravidelne aktualizujem, a tiež krátku osobnú úvahu: Ako by som postupovala pri výbere nosidla, keby som ho kupovala znova?

🏆VEĽKÉ ZĽAVY BAREFOOT BOT A NOSÍTOK LEN NA BELENKA.SK.🏆

Obsah

Ako vybrať nosítko?

Pripravila som pre vás kompletného sprievodcu výberom nosidla. Spísala som osem tipov, ktoré vám pomôžu s výberom, ďalej som pripravila veľký test nosidiel, v ktorom som skúšala vybrané nosidlá – či už som ich mala doma, alebo som si ich požičala z požičovne. Snažila som sa o to, aby som pripravila pre vás, čitateľov, kvalitného sprievodcu. Prvé nosítko som kupovala v roku 2016, teda v prehistorickej dobe ergonomického nosenia. 🙂 Poriadne nosítko stálo toľko, čo hroší športový kočík, vyskúšať sa nedalo, dostupné nebolo a ešte sa naň muselo čakať. Lenže doba sa zmenila a teraz máte na výber celý rad pekných nosidiel.

Nosítko môžete kúpiť nerastú (nosítko Tula Standard), nastaviteľné (nosítko Manduca) alebo rastúce (napríklad Lenka 4ever alebo Lenka 4ever Neo – v e-shope tu, Tula FTG), s možnosťou kríženia popruhov, alebo bez kríženia. Záleží na tom, či túto funkciu využijete a čo sa vám bude páčiť. Každému vyhovuje niečo iné. Dôležité je, aby bolo nosítko pohodlné pre vás aj pre bábätko. Ak stále váhate, môžete sa pozrieť do testu ergonomických nosidiel, v ktorom nájdete podrobnejšie informácie k produktom, ktoré som skúšala. Zatiaľ sa mi nepodarilo otestovať všetky nosidlá, ktoré sú na trhu dostupné.

ERGONOMICKÉ NOSIČE na BELENKA.SK

Tip č. 1: Pýtajte sa sami seba, čo chcete, až potom hľadajte

Pred samotným výberom si položte otázku, ako dlho chcete dieťa nosiť. Budete ho nosiť pol roka, rok, dva? Radi by ste nosili pravidelne, alebo plánujete nosítko využívať príležitostne? Novorodenci kúpte novorodenecké nosítko (viac o novorodeneckých nosidlách sa dočítate v článku Ako vybrať nosítko pre novorodencov a recenzie nosidiel), pre dojčatá a batoľa do 18 mesiacov je vhodné rastúce nosítko. Dieťa rastie pred očami a rastúce nosítko ľahko prispôsobíte veľkosti postavy. Ak budete nosiť dieťa staršie ako 18 mesiacov (a žiadne rastúce nosítko doma nemáte), postačí nerastné nosítko s označením toddler.

Zásadou ergonomického nosenia je zaguľatený chrbát, podsadený zadoček, nožičky tvoria písmeno M (kolienka sú vyššie ako zadoček) a látka medzi nožičkami siaha od kolienka ku kolienku (u detí okolo dvoch rokov nemusí byť látka od kolienka ku kolienku).

 • Novorodenec: Nosítka pre novorodencov sa veľmi líšia a vybrať vhodný typ môže byť pomerne veda. Z osvedčených značiek sú výborné produkty Storchenwiege, Lenka Mini. Nosítka s novorodeneckou vložkou nie sú pre novorodencov vhodné (zlá fixácia, nepohodlie, príliš roztiahnuté nožičky). Dieťa sa cíti najlepšie vo šatke, preto sú pre neho pohodlné šatkové nosidlá.
 • Dojča: V rastúcom nosítku môžete nosiť deti od 2 až 4 mesiacov veku. Látku medzi nožičkami a na chrbátiku nastavíte podľa postavy bábätka. Obstarávacie náklady sú vyššie ako pri bežnom nosidle, ale oplatia sa. Aké nosítko vybrať? Pekné a kvalitné výrobky nájdete u značiek Aloe, Kibi, Kokon, Tula (free to grow) a Lenka.
 • Batoľa: Využijete buď rastúce nosítko, alebo môžete zakúpiť nosidlo s označením „toddler“, „od 18 mesiacov“, „od 11 kilogramov“ (a podobne). Látka nemusí siahať od kolienka ku kolienku. Nosítka môžu byť určené až do 42 mesiacov veku dieťaťa.

AKO POZNAŤ VISÍTKO NA PRVÝ POHĽAD

 • Na produktovej fotografii uvidíte, že je dieťa “posadené” chrbtom k rodičovi, k matke (otcovi) nie je čelom.
 • Nohy nie sú do M, ale ich tvar pripomína obrátené V.
 • Visítko sa pohybuje cenovo do 1000 Sk, ale sú aj také prípady, kedy zaň môžete zaplatiť niekoľko tisíc.
 • V názve (popise produktu) býva napísané “nosič detí”. Nie je to tak vždy, ale v niektorých prípadoch vám táto informácia pomôže v rozhodovaní.

Tip č. 2: Skontrolujte šírku bedrového pásu

Poriadne široký a vykrojený bedrový pás je základom pohodlného nosenia. Tenký bedrový pás nemusí byť vyložene zlý, ale ocenia ho skôr chudé a malé mamičky, ktoré nosia chudé a malé deti (tenký pás nájdete pri nosidlách pre novorodencov alebo pre deti do 18 mesiacov). Ak máte doma cvalíka, bude sa pás otáčať smerom von, prípadne vás môže škrtiť. Nosenie nebude pohodlné ani pre vás, ani pre dieťa.

Tip č. 3: Zaostrite na chrbtovú opierku

Opierka chrbta nesmie byť vystužená. Ergonomické nosidlá nikdy nemajú výstuhy na chrbte. Je to z toho dôvodu, že dieťa má byť v tzv. žabie pozícii (nožičky do M), telo je podsadené, chrbát zaguľatený. Ak je opierka tuhá, nemôže dieťa správne dosadnúť do nosidla (telo nie je podsadené) a nejedná sa o ergonomickú pozíciu. K nevhodným nosidlám, ktoré sa zdajú byť ergonomické, ale nie sú, patria napríklad Womar Zaffiro a Caboo DX.

Tip č.4: Široké a polstrované ramenné popruhy sú základom pre pohodlné nosenie

Ramenné popruhy musia byť široké a vystužené. Predstavte si, že budete dieťa nosiť niekoľko hodín, ktoré chcete stráviť čo najpohodlnejšie a najpríjemnejšie. Popruhy nesmú škrtiť, ťahať a tlačiť. Pri nákupe sa zamerajte na to, ako ich utiahnuť, či úpravu zvládnete sami bez pomoci druhých. Overte, či pásky nešmýkajú. Pozrite sa detailnejšie na opasok umiestnený medzi lopatkami. Ten slúži na to, aby sa ramenné popruhy stiahli k sebe a nosenie bolo pohodlné.

Tip č. 5: Kúpte šatkové nosítko

Látka rastúceho (aj nerastného) nosidla musí byť pevná, ale poddajná, aby bolo nosenie pohodlné pre vás aj bábätko. Zároveň sa nesmie pretrhnúť a musí byť testovaná na dostatočný počet kilogramov. S kvalitou látky súvisí aj kvalita prevedenia. Ak budete kupovať nové nosítko, nemusíte mať o kvalitu strach. Nové certifikované nosidlá z osvedčených obchodov sú kvalitné a testované. Problém môže nastať pri bazárových nosidlách. Medzi problémy patria obľúbené značky Manduca a Ergobaby, ktoré sa falšujú (mrknite na tip č. 6). U novorodeneckých nosidiel je najvhodnejší elastický materiál. Ten je pre bábätko pohodlný, ale kĺže a vyťahuje sa. Nosítko sa hodí pre malé dojčatá do 6 až 7 kilogramov (komfortná zóna maximálne 9 kg – pri tejto hmotnosti sa látka vyťahuje a kĺže).

Nosítka sa predávajú látkové a šatková. Šatkové nosidlá sú (za mňa rozhodne) lepšie. Sú príjemné, mäkké, ale dostatočne odolné. Vo veľmi teplom lete sa budete v nosidle potiť. V každom nosidle sa budete potiť, keď je horúco. 🙂 V obchodoch narazíte aj na špeciálne letné nosidlá, ktoré majú vetranie na chrbte. Je to príjemný zlepšovák.

Tip č. 6: Dajte pozor na falzifikáty

V príspevku Ako spoznáte falzifikáty nosidiel Manduca a Ergobaby? som bližšie písala o falzifikátoch. Tie kúpite najčastejšie v bazáre ako nové aj ako použité. Falzifikátov je plný Aliexpress. Ak nosidlám nerozumiete, ste nováčik (úplne ten istý, ako som bola ja), a chceli by ste si zaobstarať nosítko z bazáru, zakúpte inú značku, ktorá sa nefalšuje. Medzi nosidlá, ktoré sa nefalšujú, patria napríklad Kibi, Kokon, Aloe nosidlá, nosítko Lenka, Tula, LennyLamb. Radšej nikdy nekupujte nosidlá Manduca alebo Ergobaby, pokiaľ si nie ste istí, že nosítko je pravé. Mohlo by sa vám stať, že sa napálite a vyhodíte peniaze za falzifikát, ktorý nie je bezpečný.

Tip č. 7: Starostlivosť o nosítko pomôže zachovať pekný vzhľad

Zaujímajte sa o to, ako sa nosítko vyperie. Dieťa popruhy oslintá, povracia, používaním sa produkt zašpiní a bude potrebné ho vyčistiť. Dobrou vychytávkou sú tzv. „slintáčky“, ktoré sa pripevnia na popruhy a slúžia ako ochrana proti poslintaniu. Lenže ani tak sa nosítko znečistenia nevyhne. Niektoré nosidlá je možné vyprať v práčke na ručné pranie (maximálne na 400 otáčok a 30 °C) a usušiť rozprestreté na sušiaku. Iné nosidlá je potrebné prať v ruke, nechať vykvapkať a opäť položiť na sušiak. Nosítko by sa nemalo sušiť v sušičke a ani ho radšej nevystavujte na prudké slnko (napríklad na záhradu), aby farby nevybledli.

Tip č.8: Cena musí zodpovedať kvalite

Spýtajte sa sami seba, koľko môžete, alebo chcete, do nosidla investovať. Nové nosítko pre novorodencov zaobstaráte za 170 EUR. Rastúce nosítko sa pohybuje cenou okolo 170 EUR až 250 EUR. To je pomerne dosť peňazí. Záleží na tom, ako často ho budete používať. Za nižšiu cenu zoženiete nosítko v bazáre. Dajte pozor na falzifikáty (Manduca a Ergobaby)! Ak máte šťastie, narazíte na pekné zánovné nosidlá. Mamičke, ktorá nosítko predáva, sa môže sa stať, že v ňom dieťa nechce byť (je mu z nejakého dôvodu nepohodlné; mamička začala s nosením neskoro, napríklad až v roku veku, a dieťa už nosiť nechcelo). Mohla ho dostať ako nevhodný darček a dieťa v ňom bolo párkrát.

Pri nákupe dajte pozor na nosidlá, ktoré sa tvária ako ergonomické, ale v skutočnosti ergonomické nie sú. Námietkou uvediem Ergobaby 360, Womar Zaffiro (tieto dve sú drahé a nevyhovujúce), ďalej to sú visidlá, ktoré majú v názve označenie „klokanka“, „nosič detí“, na fotkách bude bábätko chrbtom k rodičovi (čelom von). Obstarávacia cena „nosičov“ je spravidla do 50 – 80 EUR. Existujú aj výnimky a zlotrilci predávajú visiatká za 150 EUR. Medzi také nehoráznosti patria napríklad produkty od spoločnosti Babybjörn. Tak pozor na to.

Aktualizovaný zoznam nevhodných nosidiel k 3.3.2023

 • Chicco (čokoľvek z ich sortimentu)
 • Womar Zaffiro
 • BabyBjörn
 • Cybex (nie je ergonomické, má pevnú chrbtovú opierku)
 • Petite&Mars Nosič detí Caddy
 • Hauck 3 way Carrier
 • Hauck 2 way Carrier
 • Caboo DX (má pevnú chrbtovú opierku)
 • Infantino
 • Ergobaby Omni 360 (možno nosiť čelom od rodiča, neponúka ergonomickú polohu)
 • Kinderkraft NINO
 • Kinderkraft MILO
 • Tula Explore – POZOR! Nie všetky nosidlá Tula sú ergonomické! (možno nosiť čelom od rodiča, neponúka ergonomickú polohu)
 • Inglesina Flip
 • Nania Detská klokanka Platinum Gris
 • Asalvo Nosič na brucho
 • Ferrari Klokanka
 • Inglesina Nosič Front
 • Petite&Mars Nosič detský Pao Papoose ergonomický, Pebble
 • Nuvolino Nosič na dieťa Active Hipseat
 • Lupilu
 • Dreambaby
 • Minimonkey
U ERGONOMICKÉHO NOSÍTKA MÁ DIEŤA
 • zadoček posadený nižšie ako nožičky,
 • zadoček tak nízko, že zakrýva bedrový pás,
 • nožičky do M,
 • tvár vždy čelom k vášmu telu,
 • látku medzi nožičkami od kolienka ku kolienku,
 • vydutý chrbát.
U VISÍTKA MÁ DIEŤA
 • zadoček posadený vyššie ako nožičky,
 • zadoček nemôže zakrývať bedrový pás, pretože dieťa je v nesprávnej polohe,
 • nožičky do obráteného V,
 • tvár je od tela rodiča, čelom von,
 • kúsok látky umiestnený v rozkroku, za ktorý dieťa visí,
 • prehnutý chrbát.

Ako by som postupovala pri výbere nosidla, keby som ho kupovala znova?

Pretože som testovala a skúšala množstvo nosidiel, vzala by som si na 100% nosítko Lenka 4ever Neo alebo Tula free to grow (FTG), ktoré je síce trošku menšie, ale je pohodlné a nastaviteľné. Vzhľadovo ma Tula trošku sklamala, funkčne je to dobré nosítko, ale na produktovej fotografii vyzerá lepšie ako v skutočnosti. Pekné nosidlá vyrába aj LennyLamb, bohužiaľ mi ale príde systém uťahovania popruhov zdĺhavý a nešťastne zvolený. Musíte si popruhy nastaviť ešte pred tým, než vložíte dieťa do nosidla, a to sa mi zdá nepraktické. Aspoň, ak sa veľa ponáhľate, pretože vám rok a pol staré dieťa nevydrží čakať, kým nasadíte bábätko do nosidla. LennyLamb predáva kvalitné a pekné nosidlá, ktoré stoja za vyskúšanie. 🙂 Možno vám bude ich systém nastavenia vyhovovať. U tejto značky by som ešte spomenula, že nie je vhodná pre malé a chudé mamičky, ktoré majú konfekčnú veľkosť 32 a 34, veľkosť 36 je na hrane. Nosítko im bude veľké v páse. Mne je nosítko veľké.

Za seba by som neodporučila Manducu, ktorá síce nie je zlá, je vcelku pohodlná, ale vzhľadom na obstarávaciu cenu toho zase až toľko “nevie”. Pokiaľ budete nosítko kupovať z druhej ruky, dajte pozor na falzifikáty, pretože Manduca sa falšuje v extrémnej miere. Falzifikáty sa zdokonaľujú a na prvý pohľad ich nemusíte spoznať. Rovnaký prípad je aj Ergobaby Adapt. Za veľa peňazí ponúka nosítko menej muziky, vo veľkej miere sa falšuje a falzifikát spoznáte ešte ťažšie ako u nosidla Manduca. Pokiaľ by som mala porovnať pohodlie u nosidiel Ergobaby a Manduca, tak Manduca je výrazne pohodlnejšia ako Ergobaby.

🏆Lenka 4ever NEO – VÍŤAZ TESTU   100 % (v teste ergonomických nosidiel)🏆

Vlastnosti: Prekrásne šatníkové rastúce nosítko od slovenského výrobcu je veľkým prekvapením medzi rastúcimi nosidlami. Látka medzi nožičkami a na chrbtovej opierke je nastaviteľná.
Rastúci: ÁNO
Vek: Nosítko sa hodí pre deti od veľkosti 62/68, ale záleží na proporciách bábätka, až do 20 kilogramov.
Pre novorodencov: NIE (od veľkosti 62/68) – pre novorodencov je iný model.
Kde kúpite: Nosítko Lenka mám priamo z ich e-shopu, kde nájdete najväčší výber týchto nosidiel. 100% odporúčam. K nosítku dostanete zadarmo chrániče ramenných popruhov (slintáčky) a navyše dopravu zadarmo.
Falzifikáty: Nie. Nosítko sa nefalšuje.
Letná verzia: ÁNO – verzia Lenka 4ever.
Stručné hodnotenie: Prekrásne rastúce nosítko je nielen skvelým pomocníkom, ale aj nádherným módnym doplnkom. Nosítko je extra pohodlné, ľahko sa nastavuje. Prémiové prevedenie, kožené doplnky a nádherná kvalita materiálu z neho robia úplne výnimočné rastúce nosítko.

ERGONOMICKÉ NOSIČE na BELENKA.SK

Nosítko Lenka 4ever Neo kúpite od 169,00 EUR v e-shope Belenka.sk (+ slintáčky zadarmo+doprava zadarmo).

Klady
 • Najlepší design
 • Veľmi pohodlné.
 • Ľahko a rýchlo sa nastaví.
 • Nie je drahé na to, aký poskytuje komfort.
 • Výrobca uvádza pravdivo, do akej hmotnosti a veľkosti je nosítko vhodné. Dokonca má ešte rezervu. V nosidle som nosila trojročné dieťa.
 • Hodí sa na malú aj veľkú postavu.
 • Roztiahnuté nosítko na maximum zodpovedá verzii toddler – vydrží naozaj do 3 až 3,5 rokov veku dieťaťa.
Zápory
 • Nič

FAQ: Na čo sa najčastejšie pýtate?

Aké si mám vybrať nosítko?

Na túto otázku sa ťažko odpovedá, pretože každý z nás hľadá niečo iné a každému sa páči iné nosítko. Ako som písala vyššie, dôležité je, aby bolo nosítko pohodlné bábätku, aby ho nikde netlačilo alebo neškrtilo a zároveň, aby bolo pohodlné pre rodičov. Ako vybrať nosítko som sa pokúsila zhrnúť do tohto článku. 🙂

Moje bábätko nechce v nosidle byť. Čo mám urobiť?

Niektoré deti nechcú byť v nosidle. Nič veľmi sa s tým robiť nedá. Niektoré bábätká milujú nosenie do jedného roka. Akonáhle začnú chodiť, nosítko alebo šatka ich nezaujímajú. Chcú cupitať alebo sedieť v kočíku. Iné bábätká nechcú v nosidle byť a akonáhle chodia, pohybujú sa, rady si v nosidle oddýchnu, poponesú sa a do kočíka nechcú. Nosítko je skvelým pomocníkom na dovolenke v horách alebo v prírode. Na cestách, na ktoré sa s kočíkom nemožno dostať.

Kúpila som si nosítko Manduca alebo Ergobaby. Mám doma falzifikát?

Popravde povedané, falzifikáty sa ťažko spoznajú. Pokiaľ ste si nosítko kúpili v slovenskom či českom obchode, ktorý sa predajom nosidiel a šatiek zaoberá, máte doma originálne nosítko a nemusíte sa ničoho báť. Problém môže nastať pri nákupe nosidiel z čínskych e-shopov, na tržniciach alebo aj z niektorých bazárov.

Môžem prať nosítko v práčke?

Nemalo by sa to. Na nosidle je našitý štítok, ktorý ukazuje, ako by sa malo nosítko udržiavať. Skúšala som prať nosidlá v práčke na 30 ° C na 400 otáčok (prací gél Sonett) a nič sa s nimi nestalo. Nechala som ich usušiť na sušiaku. So sušičky na bielizeň nesmie. Majte na pamäti, že toto nie je najlepší spôsob prania. Vhodné je nosítko vyprať v ruke, trošku vyžmýkať a nechať ho vykvapkať, usušiť na sušiaku pekne rozprestreté.

Je pravda, že sa rastúce nosítko rýchlejšie zničí ako nerastúce nosítko?

Nie, toto nie je pravda. Rastúce nosítko sa (ne)zničí rovnako ako nerastúce nosítko. Využijete ho dlhšie, môžete ho kombinovať na rôzne staré deti (ak ich máte viac).

Nosítko pre bábätko áno alebo nie?

Niektorí rodičia nedajú na nosítko dopustiť, iní ho z princípu odmietajú. Sama za seba musím povedať, že mi nosítko veľmi pomohlo, pretože mám deti 17 mesiacov od seba a kvôli malému výťahu som nemohla mať kočík pre súrodencov. Dostať sa na nákup, na poštu, vyzdvihnúť zásielku, dôjsť na úrad – to by som bez nosidla nezvládla.

Záverom

Vyskúšala som veľa veľa nosidiel a najlepšie mi prišlo nosítko Lenka. Mám verziu Lenka 4ever a tiež Lenka Neo, prémiové nosítko s koženými doplnkami. Nosítko vás dostane skvelým prevedením a veľmi dobrým pomerom ceny a kvality. Nosítko najvýhodnejšie kúpite priamo v ich e-shope.

ERGONOMICKÉ NOSIČE na BELENKA.SK

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ NÁKUP

Foto: Mamadodazda.sk
Tento článok je predklad českého článku z webu Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo