Ako som vyhodila chémiu: Návod na výrobu domácich čistiacich prostriedkov

Pred časom som sa podrobnejšie zaoberala zložením pracích práškov a gélov na detskú bielizeň. Zistila som, že pracie gély, ale napríklad aj čistiace prostriedky do domácnosti, obsahujú methylizothiazolinone, benzisothiazolinone, bronopol či metylchloroisothiazolinone. Vyskúšala som čistiť domácnosť postarom. Na to mi stačil ocot a jedlá sóda.

EKO DROGÉRIA na MOJALEKAREN.SK

Obsah

Chémia v čistiacich prostriedkoch

Niektoré čistiace prostriedky sú plné chémie. Pri bližšom prieskume som zistila, že tekuté pracie gély (áno, aj tie s označením „pre deti“) obsahujú konzervačné látky methylisothiazolinone, benzisothiazolinone, bronopol či metylchloroisothiazolinone. Odvtedy tieto pracie gély nepoužívam. Nižšie vám vysvetlím, prečo sú tieto látky nevhodné, a ktoré gély ich obsahujú. Čerpala som z encyklopédie Bioo.cz.

Metylizotiazolínón a metylchloroizotiazolinón

Tieto syntetické látky zabránia rastu baktérií, majú konzervačné a biocídne účinky. Sú to jeden z najsilnejších kontaktných alergénov a môže viesť až k dermatitíde. Ide o neurotoxické látky a také môžu byť aj pre vyvíjajúci sa plod. Môžu spôsobiť alergické reakcie kože, očí a pľúc, dráždia pokožku. V roku 2016 ich EÚ zakázala používať v bezoplachových prípravkoch. V oplachovej kozmeticke môžu byť používané v koncentrácii 0,0015%. (čerpané z Bioo.cz)

Kde nájdete Methylisothiazolinone? Nižšie uvádzam príklady čistiacich prostriedkov, kde sa látka vyskytuje (výpočet nie je kompletný).

  • Pur
  • Clin čistič na okná
  • Omino Bianco čistič kobercov, tekutý prací prostriedok
  • Lovela prací gél
  • Bupi prací gél
  • Ariel prací gél
  • Persil prací gél
  • Ajax na podlahy
  • Benzisotiazolinone

Používa sa ako konzervant a antimikrobiálna látka. Dráždi oči, kožu a dýchacie cesty. Má ekotoxikologický efekt, stopy tejto látky sa môžu nachádzať v ovocí a zelenine (čerpané z Bioo.cz).

Kde nájdete Benzisothiazolinone? Nižšie uvádzam príklady čistiacich prostriedkov, kde sa látka vyskytuje (výpočet nie je kompletný).

  • Sanytol dezinfekčný prací gél
  • Lovela prací gél
  • Ariel prací gél
  • Persil prací gél
  • Air Wick sprej
  • Mr Proper na podlahy, čistič v spreji
  • Cif Cream
  • Jar
  • Bronopol

Konzervačný prostriedok zabráni rastu baktérií, plesní a kvasiniek. Látka je toxická pre kožu, a ak je vdýchnutá, je toxická aj pre pľúca. Môže podráždiť oči a zvyšuje citlivosť pokožky, môže viesť až ku kontaktnej dermatitíde. Tento silný alergén môže spôsobovať opuchy, začervenanie a svrbenie kože. Je toxický pre životné prostredie, môže uvoľňovať formaldehyd a nitrozamíny. Aj veľmi nízke dávky bronopolu môžu poškodiť zažívací systém. Maximálna povolená koncentrácia je 0,1 % (čerpané z Bioo.cz).

Kde nájdete Bronopol? Nižšie uvádzam príklady čistiacich prostriedkov, kde sa látka vyskytuje.

  • Batoľa prací gél
  • Jeleň prací gél aj jar

Čistiace prostriedky obsahujú ďalšie chemické látky medzi ktoré patrí napríklad Phenoxyethanol alebo Butylphenyl. Ani tieto látky nepatria k najvhodnejším. Čistiace prostriedky síce legislatívu EÚ spĺňajú, ale potom, čo som si o zložení prečítala podobnejšie informácie, rozhodla som sa, že vyskúšam čistiť domácnosť jedlou sódou a octom.

Ďakujem, nechcem

Ako povedal profesor Kapusta: „Nechcem zľavu zadarmo.“ A mal pravdu. Keď prejdete drogériu alebo hypermarket, budú na vás vykukovať lákavé zľavy na čistiace prostriedky, ktorým spotrebiteľ jednoducho nemôže odolať. Lenže koho by napadlo pozrieť sa na zloženie. Keď sa deti chcú zapájať do upratovania domácnosti skrátka preto, že ich činnosť zaujíma a baví, prestala som používať chémiu, pretože nie je šetrná ani k nášmu zdraviu a ani k životnému prostrediu.

Ako vyrobiť čistiace prostriedky doma

Bude vám stačiť obyčajný ocot a jedlá sóda. Použiť môžete aj citrón alebo olivový olej. Do domácich ekologických čistiacich prostriedkov je možné pridať aj esenciálne oleje, aby domácnosť pekne voňala. Zatiaľ som čistila iba octom, jedlou sódou a citrónom. Veľmi sa mi páčilo, že deti mohli bez obáv umývať a upratovať so mnou. Bola som veľmi rada, že čistenie skvele funguje. Vyčistila som celý byt, biele stoličky a biely stôl na pár hodín vyzerali ako nové (presne do prvého kreslenia :)). Dokonca sa mi podarilo vydrbať pastelkami počmáraný stolík z IKEY Mammut. Ako som ho čistila? Stačila hubka a pasta na čistenie z jedlej sódy a citróna.

EKO DROGÉRIA na MOJALEKAREN.SK

Tipy na ekologické produkty

Ekológia a udržateľnosť je pre našu domácnosť dôležitá, a preto pravidelne skúšam a testujem nové ekologické produkty, či už z oblasti ekologickej kozmetiky alebo z oblasti ekologickej drogérie. Veľký výber výrobkov prírodnej drogérie Tierra Verde za nízke ceny (lacno, vo výpredaji alebo v zľave) nájdete na Pilulka.sk. Recenzie na ekologické produkty nájdete v sekcii BIO&EKO.

Čo som vyskúšala? DIY čistiace prostriedky

Vyčistila som celý byt. Na to mi stačila jedlá sóda, ocot a citrón (ten používať nemusíte). Vlastne už ani inak neupratám. Nakúpila som zásoby jedlej sódy a octu. Nemusím sa báť, keď budú deti upratovať so mnou. Zatiaľ som sa nepúšťala do pokročilejších príprav, napríklad som do octu nepridávala bylinky a ani esenciálne oleje. Zmiešala som iba dve ingrediencie, aby bola príprava čo najjednoduchšia.

Čistiaca pasta

Návod na domácu čistiacu pastu je veľmi jednoduchý. Kúpila som väčšie vrecúško jedlej sódy, nasypala som ho na tanierik a vytlačila som na sódu šťavu z polovice citróna. Jedlú sódu som zmiešala s citrónovou šťavou. Namiesto citróna môžete použiť niekoľko lyžičiek octu (pozri nižšie). Pastu som spotrebovala celú na jedno veľké upratovanie. Keď som zmiešala citrón s jedlou sódou, začala jedlá sóda peniť, pena ale vzápätí zmizla.

Čistiaca pasta
Čistiaca pasta

Čistiacu pastu som použila na umývanie dverí, ktoré som vydrhla len, ako to šlo. Zmizli počmárané škvrny od pasteliek a fixiek. Umyla som detský stolček z IKEA, vyčistila som jedálenský stôl a všetky stoličky, vydrhla som kuchyňu (skrinky aj drez), umyla som celú kúpeľňu a záchod. Pastu som naniesla na hubku, čistila perfektne. Domácu čistiacu pastu môžete vymiešať buď redšiu alebo veľmi hustú. Úplne prvýkrát som zvolila zlatú strednú cestu a vytvorila som nie príliš riedku, ale ani tuhú pastu. Zo začiatku mi pasta niekoľkokrát z hubky spadla, ale neskôr som sa s ňou naučila zaobchádzať a už nič nepadalo. Vec, ktorú som čistila, bolo treba dôkladne opláchnuť. Keď som pastu vyrábala opakovane, zvolila som kombináciu octu a jedlej sódy. Vytvorila som pomerne tuhú pastu, s ktorou sa mi pracovalo lepšie. Záleží ale na každom, čo komu vyhovuje.

Ako umyť podlahu octom a vodou

Do vedra s vodou som naliala šálku a pol octu. Ocot má dezinfekčné účinky, a keď som s týmto roztokom vytrela podlahu, ktorú som ešte vysušila handrou, bola som prekvapená, aká je podlaha čistá a bez škvŕn. Ocot čistí porovnateľne ako chemické prostriedky na podlahu. Tento spôsob čistenia nie je vhodný na drevenú podlahu.

Ako vyčistiť práčku

Do práčky som naliala hrnček octu a pustila som ju na 60 °C. Na čistenie práčky tiež používam odstraňovač vodného kameňa. . S ním krásne ekologicky vyčistíte práčku, umývačku aj varnú kanvicu. Skúšala som všetko.

Ako vyčistiť práčku
Ako vyčistiť práčku

Univerzálny čistiaci octový prípravok

Do vody pridajte ocot podľa toho, ako vám bude pomer octu a vody vyhovovať. Slabší roztok môžete dať do rozprašovača a umyť s ním okná (napríklad na 1 liter vody 70 až 100 ml octu). Silnejší roztok sa hodí na čistenie chladničky. 🙂 Octom som umývala aj zrkadlo v kúpeľni. Prekvapilo ma, že nerobí šmuhy.

Pokiaľ zmiešate jedlú sódu a ocot, nastane reakcia, pri ktorej sa uvoľňuje oxid uhličitý. Hydrogénuhličitan sodný a kyselina octová spoločne vypenia. Do odpadu umývadla som nasypala pol vrecúška jedlej sódy, ktorú som zaliala hrnčekom octu. Zatiaľ čo jedlá sóda penila, ohriala som si vodu, ktorú som do odpadu naliala asi 10 minút po tom, čo jedlá sóda dopenila. Najlepšie je, keď necháte zmes chvíľu pôsobiť, potom na ňu nalejete vodu a necháte opäť chvíľu v pokoji.

Ako vyčistiť záchod

Do záchodovej misy od okraja až dole (tam, kde nie je voda), som nasypala jedlú sódu, ktorú som pokvapkala octom. Jedlá sóda začala peniť a keď dopenila, vyčistila som záchod štetkou. Vhodnejšie sú ekologické čistiace prostriedky (naprieklad Recenzia Yellow&Blue WC čistič), ktoré kúpite v ekologickom e-shope.

Keď chcete mať pohodlie

Upratovať a prať môžete aj ekologickými čističmi, ktoré kúpite vo vybraných drogériách a online obchodoch. Vyskúšala som množstvo ekologických pracích práškov a gélov. Výsledky som spísala do samostatného článku: Výsledky praktických testov ekologických pracích práškov a gélov. Bio kozmetiku alebo ekologické čistiace prostriedky kúpite napríklad v e-shope Mojalekaren.sk, kde si vyberiete zo širokej ponuky tovaru (dekoratívna kozmetika, farby na vlasy, pracie prášky). Veľký výber výrobkov prírodnej drogérie Tierra Verde za nízke ceny (lacno, vo výpredaji alebo v zľave) nájdete na Pilulka.sk.

Záverom

Vyskúšala som, že si v domácnosti pri generálnom upratovaní vystačím s octom, citrónom a jedlou sódou. Také upratovanie sa mi veľmi páči a budem v ňom ďalej pokračovať, pretože nemusím mať strach, pustiť k práci aj deti. Aj keď sú bežné upratovacie prostriedky kontrolované a sú vyrobené v súlade s predpismi EÚ, obsahujú chemické látky. Nie som BIO a ani EKO fanatik, na druhú stranu si uvedomujem dopad čistiacich prostriedkov na životné prostredie (ekologický aspekt) a tiež na naše zdravie (zdravotný aspekt). Článok som spísala ako inšpiráciu pre všetkých, ktorí nechcú upratovať bez zbytočnej chémie. 🙂

Ďalšie tipy pre ekologickú domácnosť som pripravila do článku: Recenzia Yellow&Blue: Pracia sóda a jedlá sóda – aký je medzi nimi rozdiel.

EKO DROGÉRIA na MOJALEKAREN.SK

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ NÁKUP

Foto: Mamadodazda.sk
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo