Recenzia Yellow&Blue: Pracia sóda a jedlá sóda – aký je medzi nimi rozdiel

Aký je rozdiel medzi prácou a jedlou sódou? Je možné ich zameniť? V článku nájdete základné informácie o jedlej sóde – na čo ju používať, a tiež o pracej sóde.

Obsah

Pracia sóda

Tento prípravok sa označuje aj ako ťažká sóda a používa sa na výrobu pracieho prášku alebo mydlového slizu. Pracia sóda pôsobí aj ako zmäkčovač vody, rozpúšťa tuk a odstraňuje škvrny. Práčku chráni pred usadzovaním vodného kameňa. Praciu sódu nájdete pod označením uhličitan sodný (Na2CO3). V pracej sóde nie sú rozdiely. Ja som zaobstarala praciu sódu Yellow&Blue, ktorá sa predá v balení po 5 kilogramoch (pevné papierové vrece) alebo po 15 kilogramoch (poriadne praktické vedierko). Viac sa oplatí balenie po 15 kilogramoch. Jednak sa sóda lepšie skladuje, po druhé vyjde na jeden kilogram lacnejšie. Lenže ak s ekologickým praním ešte len začínate a nie ste si vôbec istí, bude vám na prvýkrát stačiť menšie päťkilogramové balenie. Okrem pracej sódy som vyskúšala aj prací gél z mydlových orechov (Recenzia Yellow&Blue: Prací gél s levanduľou).

Praktické rady

  • Pracia sóda vie zmäkčiť vodu, ale s veľmi tvrdou vodou si bohužiaľ neporadí. A preto, ak máte doma tvrdú vodu, je potrebné použiť pri praní bielizne zmäkčovač vody.
  • Ak periete bielu bielizeň, môžete k domácemu prášku pridať aj lyžičku prášku Puer.
  • Pri výrobe pracieho prášku nevdychujte výpary z pracej sódy.
  • Domáca výroba pracieho prášku je jednoduchá a rýchla. Tip, ako zmiešať ekologický prací prášok doma nájdete v článku: Návod na jednoduchú výrobu domáceho ekologického prášku na pranie bielizne.

Yellow&Blue Pracia sóda

Zaobstarala som päťkilogramové vrece pracej sódy Yellow&Blue. Táto pracia sóda má certifikáciu EcoGarantie a je zabalená v pevnom papierovom vreci. Z pracej sódy som vyrobila prášok na pranie, s ktorým som bola spokojná. Pracia sóda sa od jedlej sódy spozná na prvý pohľad. Zatiaľ čo jedlá sóda je veľmi jemný prášok, pracia sóda vyzerá ako drobné biele guličky.

Jedlá sóda

Tento prášok má veľmi univerzálne použitie. Využijete ho na čistenie povrchov, je možné ho použiť na umývanie riadu v umývačke, na pranie bielizne, pečenie aj na čistenie odpadu. Jedlá sóda je zdravotne nezávadná.

Recenzie Yellow&Blue: Pracia sóda a jedlá sóda - aký je medzi nimi rozdiel
Recenzie Yellow&Blue: Pracia sóda a jedlá sóda – aký je medzi nimi rozdiel

Jedlú sódu je možné použiť na:

  • Pranie veľmi znečistenej bielizne
  • Slúži ako prevencia zatuchnutej práčky.
  • Pri čistení ovocia a zeleniny
  • Možno s ňou umyť pripálený riad (za použitia hubky a jedlej sódy).
  • Jedlú sódu oceníte pri odstraňovaní pachov z umývačky, chladničky, mikrovlnnej rúry, popolníkov, koberca či čalúneného nábytku.
  • Možno s ňou dobre vyčistiť vaňu, sprchu, drez, rúru, kanvicu a podobne.
  • Odstráni zápach zo psích a mačacích pelechov a toaliet

Yellow&Blue BIKA – Jedlá sóda (Bikarbona)

Vyskúšala som Yellow&Blue BIKA jedlú sódu (Bikarbona), ktorá je zabalená v praktickej dóze, takže nezvlhne. Jedlá sóda má certifikát EcoGarantie. Čistenie s jedlou sódou je radosť. Čistila som s ňou vaňu, umývadlo, detský stolík. Je možné ju pridávať aj do umývačky riadu alebo pri praní bielizne. Tento pomocník sa hodí do každej domácnosti. 🙂 Ako vyrobiť čistiacu pastu z jedlej sódy a octu som podrobnejšie spísala do článku Ako som vyhodila chémiu: Návod na výrobu domácich čistiacich prostriedkov.

Dostupnosť a cena

Jedlú sódu aj praciu sódu som zaobstarala na Mojalekaren.sk, kde majú na výber veľké množstvo ekologických výrobkov. Veľký výber výrobkov prírodnej drogérie Tierra Verde za nízke ceny (lacno, vo výpredaji alebo v zľave) nájdete na Pilulka.sk.

SODA YELLOW&BLUE na MOJALEKAREN.SK

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ NÁKUP

Foto: Mamadodazda.sk
Tento článok je predklad českého článku z webu Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo