RECYKLUJEME

11 tipov na celoročné tvorenie z ruličiek od toaletného papiera

Tiež máte radi vyrábanie z roliek od toaletného papiera? Do článku som pripravila tipy na tvorenie s deťmi, ktoré využijete po celý rok.

Obsah

Náramkové hodinky

Vyrábať môžu deti spoločne s rodičmi. Náramkové hodinky ocenia prváčikovia a druháci, ktorí sa učia, koľko je hodín. U hodiniek je možné otáčať ručičkami podľa toho, ako práve potrebujete. Ruličku od toaletného papiera som rozstrihla na 3 silnejšie prúžky. Prúžky som v jednom mieste rozstrihla, aby sa hodinky dobre nasadzovali. Zo štvrtky som vystrihla ciferníky a ručičky. Deti vyfarbili ručičky farebnými fixkami. Na ciferníky sme napísali čísla. Na ciferník som pripevnila vzorovou sponou ručičky tak, aby sa dali otáčať. Vzorovú sponu je potrebné trošku povoliť. Ciferník som pripevnila na náramok z ruličky od toaletného papiera pomocou obojstrannej lepiacej pásky. Vzorová spona by mala byť zakrytá náramkom z ruličky od toaletného papiera. Preto je vhodnejšie urobiť náramky z ruličky trošku širšie.


Raketa z ruličky od toaletného papiera

Z rolky od toaletného papiera a z farebných papierov sme vytvorili krásne rakety. Raketa môže mať akúkoľvek farbu. My sme vyrobili bielu a tiež sme nechali ruličku v prírodnej farbe nebieleného papiera. Z farebného papiera som vystrihla farebný prúžok na striešku, okrúhle okienka, oheň ako plamene a tiež koniec rakety. Deti na raketu nalepili všetky časti a bolo hotové. Vytvoriť prírodnú raketu bolo veľmi jednoduché, na bielu raketu bolo treba nalepiť na ruličku navyše ešte biely papier.


Autíčko z ruličky od toaletného papiera

Z rolky od toaletného papiera sme vyrobili krásne policajné autíčka. Vytvoriť môžete aj hasičov, formuly alebo osobné auto pre jednu alebo dve osoby. Na miesto spolujazdca sme posadili panáčika z Dupla. Zo štvrtky som pripravila čierne kolesá – na štvrtku som nalepila farebný papier, vystrihla som kolesá, dovnútra som urobila otvor a prevliekla som sponu. Z farebného papiera som pripravila obdĺžnik, prúžok, hviezdu a koliesko.


Škriatkovia z ruličky od toaletného papiera

Z ruličky od toaletného papiera sme vytvorili škriatkov podľa knižky Škriatkovia, ktorej autorom je Maciej Szymanowicz. Ak máte knihu doma, môžete jednoducho vybrať nejakého škriatka a vytvoriť ho podľa knižky. Ak knihu doma nemáte, môžete sa inšpirovať u nás. Podľa knihy si deti vybrali svojho obľúbeného škriatka. Kto má knihu doma a komu pripadajú všetci škriatkovia takmer rovnakí, dopadol ako ja. 🙂 Deťom ale rovnakí nepripadajú. Keď si deti zvolili, čo, alebo skôr koho, chcú vyrábať, pustili sme sa do tvorenia. Z farebného papiera sme nastrihali prúžky na tvár a na telo. Z krepového papiera sme pripravili čiapočku. Z vaty sme urobili biele mäkké páperie na čiapku a brmbolci.


Krásne kvetinové náramky z ruličky od toaletného papiera

Deti natlačili na obyčajný biely papier pomocou hubky temperovej farby. Použiť môžete rôzne odtiene červenej, ružovej, fialovej, modrej, zelenej alebo oranžovej. Podľa toho, akú farbu si vyberiete. Keď papier zaschol, obkreslila som vykrajovače na pečivo v tvare kvietky. Vytvorili sme tri rôzne veľké kvietky. Deti kvietky zlepili na seba, do stredu nalepili žltú guľôčku z farebného papiera. Z ruličky od toaletného papiera som vystrihla 4 prúžky, ktoré som v polovici rozstrihla, aby bolo možné krúžky lepšie navliecť na ruku. Na prúžky z roliek od toaletného papiera deti nalepili pripravené kvietky. Na lepenie kvietkov na ruličku môžete použiť lepidlo alebo obojstrannú lepiacu pásku (túto možnosť sme využili my).


Mimoni: DIY stojanček na ceruzky z ruličky od toaletného papiera

Výroba mimoňov je vhodná pre deti od troch rokov veku. Keď deti Mimone poznajú a videli aspoň jeden film, umocnia sa zážitok z tvorenia. Malé deti budú potrebovať pomoc dospelého – aspoň uhladiť papier na rolke a urobiť vrecká. Pripravila som žltý prúžok papiera, ktorý mal pokrývať približne polovicu ruličky, a tiež modrý prúžok papiera, ktorý mal pokrývať druhú polovicu ruličky. Ďalej som pripravila dva krátke žlté prúžky na ruke, dve vrecká na nohavice a čiernu pásku na oko. Ruličku som podlepila štvrtkou. Deti nalepili žltý prúžok ako hlavu a modrý prúžok ako nohavice. Pomohla som im trošku uhladiť farebný papier, aby Mimoň nebol šišatý. Potom sme nalepili čierny prúžok v mieste oka, ruky a vrecka. Na vrecká som urobila malé bodky (ako švy). Vznikol panáčik s rukami vo vreckách, na ktorého deti nalepili oko a ja som mu okolo oka namaľovala čiernu linku a na tvár pusu.


DIY fotoaparát z ruličky od toaletného papiera a krabičky od mydla

Postup je veľmi jednoduchý a príprava nezaberie príliš času. Na škatuľku od mydla som obkreslila koliesko z ruličky od toaletného papiera. Nožnicami na nechty som koliesko vystrihla. Z druhej strany krabičky som nakreslila malý obdĺžnik tak, aby bolo cez neho a koliesko vidieť na druhú stranu – jednoducho povedané, aby bola v krabičke cez naskrz diera. Deti nalepili na ruličku dookola čierny papier. Keď prečnieval, zastrihla som ho. Potom sme spoločnými silami obalili krabičku do čierneho papiera. Opäť som vystrihla koliesko a štvorček. Môžete najskôr obaliť krabičku a až následne strihať. Ja som zvolila tento postup, pretože materiál krabičky presvital a to mi vyhovovalo pri meraní kukátka. Navyše som v druhom prípade strihala na istotu, viedol ma mäkký papier. Nakoniec deti nasadili objektív do otvoru a fotoaparát bol hotový. Na malý papierik som napísala mená FILIP a MARTIN (miesto značky CANON) a nalepila som mená na foťák.


Včelí úľ z ruličiek od toaletného papiera a včielky z Kinder vajíčok

Z roliek od toaletného papiera, kartónu a farebného papiera sme vyrobili včelí úľ. Z obalu od Kinder vajíčka a farebného papiera sme vytvorili malé včielky, ktoré si do úľa môžu zaliezť a zase idú pekne vybrať von. Najprv som pripravila všetky potrebné časti. Nastrihala som na prúžky ruličky od toaletného papiera, nachystala som z bieleho papiera krídla a z čierneho papiera prúžky na včielku. Filka nalepil na kartón žltý papier. Spoločne sme tekutým lepidlom k sebe lepili slzičky z ruličiek od toaletného papiera. Keď sme mali úľ nachystaný, natrela som žltý podklad hrubšou vrstvou tekutého lepidla a premiestnila som na ňu ruličky, aby vznikla plástov. Plástiev sme nechali schnúť. Medzitým deti vyrobili včielky. Na obal od Kinder vajíčka nalepili čierne prúžky, oči a krídla. Keď plástov zaschla, natrel ju Filka žltou temperou. Opäť sme ju nechali uschnúť a nakoniec sme dovnútra vsunuli včeličky. Nie je potrebné včielky lepiť. Pekne sa do plástu zmestia.


DIY domáca “premietačka” z ruličky a mobilného telefónu

Najprv som si pripravila štvrtku. Rozstrihala som škatuľu, na papier som obkreslila rolku od toaletného papiera a papier som rozstrihala na štvorčeky. Ruličku som obkreslila osemkrát a vytvorila som osem štvorčekov. Do obkresleného kolieska som nakreslila rôzne tvary – srdce, panáčika a podobne. Tvary som vystrihla nožnicami na nechty. Na mobilnom telefóne som pustila baterku, ku ktorej som priložila ruličku a na nej som položila vystrihnutú šablónu. Šablóny je možné ľahko vymeniť. Zmerala som si, aká je krabica od vreckoviek široká a pripravila som si rovnako veľkú štvrtku, ktorá veľkostne zodpovedala kratšej strane krabice. Štvrtkou som zalepila otvor, ktorým sa vyťahujú vreckovky. Menšiu (kratšiu) stranu krabice som rozlepila a odstrihla som papier tak, aby na každej strane zostával približne jeden centimeter. Okraje som k sebe prilepila lepiacou páskou, ale nie je to nutné. Do krabice som urobila dve diery – jednu na mobilný telefón a druhú na predlohu. Na pripravené papiere som nakreslila kvietky, srdiečka a súhvezdia. Predlohy som vystrihla, zasadila som do dier mobilný telefón so zapnutou baterkou a “premietačka” bola hotová.


Chytanie rýb: Akvárium z ruličiek od toaletného papiera a vodoviek

Ruličky od toaletného papiera sme natreli vodovkami. Môžete použiť aj tempery alebo na rolky nalepiť farebné papiere. My sme zvolili vodovky. Z roliek som vystrihla rybičky. Na jednu rybičku som potrebovala celú jednu ruličku. Ďalej som vystrihla žaby. Na jednu žabu som potrebovala polovicu ruličky. Hlavu som zošila zošívačkou. Chytali sme aj chobotnice. Na jednu chobotnicu som potrebovala jednu ruličku. A nakoniec som pripravila medúzy. Z jednej ruličky som pripravila tri medúzy. Na všetky živočíchy som pripevnila kancelársku sponku a oči. Z varešky som vyrobila prút. Priviazala som na ňu špagát, na ktorý som pripevnila kancelársku sponku a izolepú magnet. Izolepu som vzala silnú, pevnú, aby dobre držala. Magnet sám o sebe priťahoval sponku. Nakoniec som na stolík rozprestrela modrý krepový papier (ten som po hre zase zložila a schovala) a tiež zelené chaluhy zo zeleného krepového papiera. Deti najprv chytali ryby len tak. Súťažili, kto ich nachytá viac. Na každého živočícha som pripevnila papierik s farebnou bodkou. Filka chytal rybičky s modrou bodkou a Martínek zase s fialovou. Takto je možné hrať aj chytanie rýb s číslami, kedy deti majú za úlohu chytať ryby a hľadať svoje číslo (jeden má číslo 1, druhý číslo 2) alebo chytať ryby tak, aby súčet chytených čísel bol čo najväčšia – hra na body. Ďalej je možné precvičovať abecedu. Deti môžu chytať ryby so svojim začiatočným písmenom, v našom prípade F a M.


DIY Roboti z ruličiek od toaletného papiera (+ pohyblivé ruky)

Z farebného papiera som vystrihla malé kolieska a štvorčeky. Pripravila som gumičky, tvrdší papier z krabice od sušienok, ktorý sa neskôr premenil v ruke. Deti nalepili na ruličku farebný papier. Pomohla som im so zastrihávaním. Potom roboty ozdobili podľa svojej fantázie. Nalepili oči, farebné kolieska alebo štvorčeky. Z tvrdšieho papiera som vystrihla prúžky, ktoré deti polepili farebným papierom. Prúžky som nastrihala na dve rovnako veľké časti, urobila som do nich dieru a spojila ich gumičkou. Do robota som rezačkou vyrezala dva prúžky, otvory, cez ktoré som prevliekla ruky. Robot bol hotový. Deti ťahali ruky sem a tam a veľmi sa im ťahanie páčilo. Občas sa gumička pretrhla a musela som ju vymeniť. Nakoniec sme spoločne vytvorili obľúbené roboty podľa logopedickej knižky, načo si deti hravou formou bez toho, aby si to uvedomovali, precvičovali ťažké slová ako robot, roboti, robotka Otka alebo robot Robi. Vyrábanie robotov sa hodí nielen pre najmenšie deti, ale práve štvorročné či päťročné deti si môžu, okrem lepenia a svojej fantázie, precvičiť problematické písmenko R hravou a zábavnou formou.

PRAJEM VÁM KRÁSNU ZÁBAVU

Foto: Mamadodazda.sk
Tento článok je slovenský preklad originálnej českej verzie webu Mamadodeste.cz, kategória Tvorenie s deťmi.

Mamadodazda.sk
Logo