Čo robiť, keď dieťa zje imelovník biely?

Zjedlo dieťa škodlivú bobuľu? Aj nám sa to stalo. Ako prvú pomoc mu podajte rýchlo čierne uhlie. Čo presne robiť? Dozviete sa v článku.

Obsah

Imelovník biely

Imelovník biely je husto vetvený ker s tenkými výhonkami a bielymi plodmi, pôvodom zo Severnej Ameriky, ktorý sa ve Slovenskej republike hojne vysádza ako okrasná drevina. Dorastá až do dvoch metrov a má listy usporiadané v dvoch radoch. Kvitne bieloružovými kvetmi od júna do augusta a plody sú obľúbenou potravou vtákov, avšak pre človeka sú jedovaté. Je nenáročný na pestovanie. Deťom sa veľmi páči, pretože keď kvety odkvitnú, utvoria sa na vetvičkách biele guličky, ktoré sa praskajú – biele práskacie guličky. Deti ich trhajú a rady na nich šliapu.

Ale pozor. Stalo sa nám, že dieťa zjedlo guličky imelovníka bieleho. Pokiaľ dieťa zjedlo viac ako 5 guľôčok imelovníka bieleho, podajte mu čierne uhlie (známe tiež ako aktívne uhlie). Urobila som to tak a nič sa mu nestalo. Čierne uhlie na seba viaže škodliviny, čo je presne to, čo potrebujete. Aktívne uhlie je nutné zapiť dostatočným množstvom vody. Pokiaľ dieťa zjedlo iba jednu alebo dve guličky, nič by sa mu nemalo stať a nie je potrebné čokoľvek robiť. Ak si nie ste istí, koľko guličiek dieťa zjedlo (spravidla to nebude veľa), radšej čierne uhlie podajte. Dieťaťu sa nič nestane a vy budete v pokoji.

Aké čierne uhlie vybrať?

Môžete kúpiť klasické čierne uhlie v tabletkách – Carbo Medicinalis. Je to jedno. Toto uhlie je dobre stráviteľné, len dosť farbí a niektoré deti sa ho boja a nechcú ho jesť. Preto je pre deti vhodnejšie kúpiť čierne uhlie v kapsuliach, čo som tak urobila a veľmi dobré skúsenosti mám s produktom, ktorý sa volá Carbofit. Nie je drahý a dieťa ho bez problémov prehltne. Určite odporúčam mať čierne uhlie doma pre všetky prípady. Čierne uhlie je vhondé pre deti od 3 rokov veku.

Volať lekári áno alebo nie?

Pokiaľ si nie ste istí, čo dieťa zjedlo a koľko toho zjedlo, radšej kontaktujte ošetrujúceho lekára. Ak na sto percent viete, že dieťa zjedlo pár guľôčok imelovníka bieleho, netreba nikam volať. Dajte mu kapsulu čierneho uhlia, dostatok vody a všetko bude v poriadku.

Kde kúpiť čierne uhlie?

Čierne uhlie kúpite výhodne na Mojalekaren.sk. Ak si nie ste výberom čierneho uhlia istí, môžete sa opýtať lekárnikov priamo v tejto lekárni. Radi vám s výberom pomôžu.

DOPLNKY STRAVY NA MOJALEKAREN.SK

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ VÝBER

Foto: Pexels
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo