10 tipov na to, ako nepribrať na Vianoce

Blíži sa Vianočné obdobie as ním aj tučné a sladké jedlá. Mnoho ľudí na Vianoce priberie nadbytočné kilogramy, ktoré počas roka musia zhadzovať. Ako sa vyhnúť nežiaducemu nárastu kilogramov?

Obsah

Hýbte sa

Aj počas Vianoc je dôležité udržiavať fyzickú aktivitu. Skúste si urobiť čas na pravidelné prechádzky, cvičenia alebo iné športové aktivity, ktoré vás bavia. Tým spálite kalórie a udržíte sa v kondícii.

Jedzte menej a strážte veľkosť porcií

Strážte veľkosť porcií. Snažte sa jesť pomaly a počúvať svoj tel. Vyvarujte sa prejedaniu večer pred spaním. Jete dostatok zeleniny.

Nejedzte jedlo, na ktoré nemáte chuť

Vianočné obdobie je spojené s množstvom pokušení, to ale neznamená, že musíte jesť všetko. Vyberte si jedlá, ktoré vás skutočne lákajú a vychutnajte si ich. Nejeme len kvôli tradícii, ale aj kvôli potešeniu z jedla.

Jedzte dostatok bielkovín a vlákniny

Bielkoviny a vláknina vám pomôžu udržať pocit sýtosti a regulovať hladinu cukru v krvi. Zahrňte do svojej stravy potraviny ako kuracie prsia, ryby, celozrnné obilniny, ovocie a zeleninu. Pozrite sa na to, aké potraviny obsahujú najviac bielkovín.

Vyskúšajte zdravé pečivo

Vianoce sú preslávené svojimi cukrovinkami, ale môžete si pripraviť aj zdravšie alternatívy. Vyskúšajte napríklad recepty s nízkym obsahom cukru a použitím zdravších surovín. Pozrite sa na low-carb recepty na vianočné pečivo.

Dostatočne spite

Kvalitný spánok je dôležitý na udržanie zdravého metabolizmu a dobrého duševného stavu. Snažte sa dodržiavať pravidelný spánkový režim a vytvorte si pokojné prostredie pre odpočinok.

Nestresujte sa

Vianočné prípravy a zhon môžu priniesť veľa stresu. Stres môže ovplyvniť vašu stravu a náchylnosť na prejedanie. Snažte sa nájsť si čas na relaxáciu, meditáciu alebo iné relaxačné aktivity, ktoré vám pomôžu upokojiť myseľ.

Obmedzte pitie alkoholu a tiež sladkých nápojov

Alkoholické nápoje a sladené nápoje obsahujú veľké množstvo kalórií a môžu prispieť k priberaniu na váhe. Skúste ich obmedziť na rozumnú mieru a dávať prednosť nealkoholickým nápojom, čajom alebo vode.

Premeňte tradičné tučné jedlá na zdravší variant

Veľa vianočných jedál je možné pripraviť zdravším spôsobom. Používajte napríklad pečenie alebo grilovanie namiesto vyprážania. Namiesto smotany môžete použiť tvaroh alebo jogurt, a zvoľte kvalitné oleje alebo maslo.

Urobte si plán, čo budete jesť

Naplánujte si, čo budete jesť. To vám pomôže udržať sa na správnej strave a vyhnúť sa nepotrebným prebytočným kalóriám. Môžete tiež vopred pripraviť zdravé občerstvenie, ktoré si so sebou vezmete na návštevy.

Vianoce sú časom radosti a osláv, takže si ich tiež užite. Dôležité je nájsť rovnováhu medzi radovaním sa z jedla a starostlivosťou o svoje zdravie. S týmito tipmi sa môžete vyhnúť nepríjemnému priberaniu na váhe a zároveň si užiť tú najkrajšiu dobu v roku.

Kde kúpiť zdravú výživu?

Zdravú výživu kúpite v rôznych e-shopoch. Veľký výber nájdete napríklad na Aktin.sk alebo tiež v e-shope Brainmarket.sk a Powerlogy.com.

ZDRAVÉ POTRAVINY NA AKTIN.SK

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ NÁKUP

Mamadodazda.sk
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Hrasekvlusku.cz.

Mamadodazda.sk
Logo