Ako vybrať mobilný telefón pre deti – tipy + poistenie

Aký mobilný telefón vybrať pre deti a od koľkých rokov by malo mať dieťa mobilný telefón? Do tohto článku som pripravil užitočné rady a skúsenosti.

Obsah

Kedy by malo dieťa dostať svoj prvý mobilný telefón?

Je na každom rodičovi, kedy dá svojmu dieťaťu prvý mobilný telefón. Niektoré deti používajú mobilný telefón na také veci, ako je napríklad cesta domov zo školy, keď sa samy vracajú domov a potrebujú dať rodičom vedieť, že prišli v poriadku. Iné deti telefón na tieto účely nepoužívajú a mobil potrebujú len na hranie. Rozhodli sme sa, že mobilný telefón im kúpime najskôr k ôsmym narodeninám. Pokiaľ dieťa nepoužíva telefón na cestu do školy (jazda autobusom, vlakom alebo električkou), nepotrebuje mať telefón. Mnohé školy nedovoľujú žiakom mať mobilný telefón pri sebe počas vyučovania, preto si ho deti často nechávajú doma alebo v škole na špeciálne vyhradenom mieste.

Poistenie mobilného telefónu proti krádeži, rozbitiu alebo strate

Mobilný telefón si môžete poistiť proti krádeži, strate alebo poškodeniu. Pri uzatváraní takéhoto poistenia si dajte pozor na to, čo zahŕňa, a najmä na to, kedy sa uzatvára, t. j. či vám bude preplatená oprava alebo kúpa nového zariadenia. V niektorých zmluvách sa uvádza, že poistenie sa nevzťahuje na prípady neopatrnosti, keď sa dalo celej situácii predísť. A to môže byť v prípade malého dieťaťa problém. Niektoré poistenia v prípade straty alebo krádeže preplatia kúpu nového zariadenia, uhradia opravu telefónu alebo časť nákladov na opravu. Každé poistenie je iné, líši sa podmienkami plnenia, výškou poistného. Výška poistného sa zvyčajne odvíja od kúpnej ceny zariadenia. Nižšie sú uvedené príklady poistení (môžu sa časom meniť).

Mobilný telefón si môžete poistiť priamo u predajcu mobilných telefónov (Datart, Alza) – poistenie u veľkých predajcov nie je zlé. Opravu mobilného telefónu ponúkajú maximálne 2× ročne, v prípade straty alebo krádeže poskytnú náhradný mobilný telefón (t. j. rovnaký alebo horší). Zákazník platí spoluúčasť, ktorá môže byť stanovená percentuálne alebo pevnou sumou podľa nákupnej ceny. Poistenie sa nevzťahuje na vybrané situácie – napr. ak zabudnete telefón na stole v kaviarni/knižnici/škole a niekto vám ho ukradne.

Poistenie u operátora: Poistenie mobilného telefónu je možné uzatvoriť priamo u operátora do 6 mesiacov od dátumu kúpy, t. j. nemusíte si telefón poistiť hneď pri kúpe. Výška poplatku za poistenie sa odvíja od ceny poistenia zariadenia. Poistenie sa vzťahuje na mechanické poškodenie (pád, náraz, vonkajšie mechanické pôsobenie), poškodenie, zničenie vodou, úraz elektrickým prúdom, krádež (vykradnutý byt, kancelária, vreckové krádeže v nákupnom centre). Poškodenie alebo odcudzenie z nedbanlivosti nie je kryté.

Zhrnuté a podčiarknuté – ak má dieťa mobilný telefón s nízkou obstarávacou cenou okolo 100 EUR, poistenie sa mu až tak neoplatí, pretože musíte platiť poistné a minimálna spoluúčasť je cca 20 EUR. Potenciálne náklady sú od 25 EUR (v závislosti od poistnej zmluvy). Pri drahších zariadeniach je poistenie dobré, ale záleží na poisťovni, či v prípade poistnej udalosti uzná poistné plnenie.

TELEFONY na ALZA.SK

Mobilný telefón pre deti od 7 rokov

Pre malé dieťa sa neoplatí kupovať drahé zariadenie. Vždy záleží na uvážení rodičov – niektorí kúpia nový telefón, iní si zaobstarajú repasovaný alebo dajú dieťaťu svoj starý telefón či telefón z druhej ruky.

Xiaomi Redmi 9A 2022 (od 90 EUR)

Cenovo dostupný mobilný telefón s operačným systémom Android poteší rozumnou cenou. Telefón je určený pre nenáročných používateľov – volanie, posielanie správ, e-mailov a prehliadanie internetu nie je problém. Telefón môže byť pomalší pri hraní hier. Po niekoľkých mesiacoch sa môže výrazne spomaliť – je potrebné ho pravidelne čistiť.

 • Zadný fotoaparát s rozlíšením 13 megapixelov
 • Predný fotoaparát s rozlíšením 5 megapixelov
 • 6,53″ displej IPS LCD s rozlíšením 720 × 1600 px
 • 8-jadrový procesor MediaTek Helio G25 (2 GHz)
 • 32 GB internej pamäte

Mobilný telefón vivo Y01 (od 105 EUR)

Pekný telefón za dobrú cenu. Dostatočný pre nenáročných používateľov – po dlhšom čase sa môže zaseknúť a telefón treba pravidelne čistiť.

 • Zadný fotoaparát s rozlíšením 13 megapixelov
 • Predný fotoaparát s rozlíšením 5 megapixelov
 • 6,51″ displej IPS LCD s rozlíšením 720 × 1600 px
 • 8-jadrový procesor MediaTek Helio G25 (2,3 GHz)
 • 32 GB internej pamäte

Mobilný telefón pre deti od 10 rokov

Mobilný telefón Samsung Galaxy A13 3GB/32GB (130 EUR)

Pekný mobilný telefón ponúkajúci slušný výkon, skvelý fotoaparát a dlhú výdrž batérie za vynikajúcu cenu. Kapacitu pamäte možno rozšíriť zakúpením pamäťovej karty.

 • Štvornásobný zadný fotoaparát 50 + 5 + 2 + 2 Mpx (f/1,8)
 • Predný fotoaparát 8 Mpx (f/2,2)
 • 6,6″ displej IPS LCD s rozlíšením 2408 × 1080 px
 • 8-jadrový procesor Exynos 850
 • 32 GB interná pamäť (rozšíriteľná pamäťovou kartou)

Zhrnutie

Mobilné telefóny s cenou do 150 EUR môžu byť pre deti príliš pomalé. Deti chcú na telefóne hrať hry a to lacný mobilný telefón nedokáže. Na druhej strane, ak má malé dieťa drahý mobilný telefón, bude veľká škoda, ak ho stratí alebo rozbije. Poistenie proti krádeži alebo rozbitiu nie je v prípade lacných mobilných telefónov veľmi užitočné a nie je isté, či poisťovňa poistnú udalosť uzná.

V niektorých základných školách nesmú mať deti počas vyučovania mobilné telefóny pri sebe a deti ich na vyučovaní odovzdávajú alebo si ich nesmú vziať z aktovky (každá škola má iné pravidlá). Niektorí rodičia to riešia tak, že dieťa nosí mobilný telefón do školy.

Na niektorých základných školách nie je povolené, aby mali deti mobilný telefón pri výučbe pri sebe a deti telefóny na výučbu odovzdávajú, prípadne ich nesmú vyberať z aktovky (každá škola to má inak). Niektorí rodičia to riešia tak, že dieťa má telefón iba doma, a používa ho doma (napíše rodičom, keď príde zo školy, hrá hry doma). Záleží na tom, na čo budete telefón dieťaťu kupovať. Telefón môžu zastúpiť chytré hodinky so SIM kartou, ale ani tie nemusia byť v niektorých školách povolené.

Rozhodovanie, kedy dieťaťu kúpiť prvý mobilný telefón, nie je ľahké. Je dôležité si povedať, na čo bude dieťa telefón potrebovať, kedy ho bude používať a koľko za telefón chcete minúť peňazí. Malé deti môžu dostať vyradený mobilný telefón, ktorý už nepotrebujete (kúpili ste si nový) a ktorý ešte funguje. Starší už môžu dostať nový mobil (ale aj tu je riziko, že ho stratia alebo rozbijú). Veľký výber mobilných telefónov nájdete na Alza.cz. Telefón môžete poistiť alebo môžete dokúpiť predĺženú záruku. Vždy sa radšej informujte, či sa poistenie alebo záruka oplatí.

Tipy pri výbere prvého mobilného telefónu pre dieťa:

 • Zvážte, od koľkých rokov bude mať dieťa prvý mobilný telefón.
 • Rozmyslite si, koľko do telefónu môžete investovať.
 • Zistite si, či sa oplatí telefón poistiť (u lacných prístrojov sa to neoplatí).
 • Ujasnite si, na čo bude dieťa telefón používať – na cestu za školy, doma, na hry, na videá, na sociálne siete.

TELEFONY na ALZA.SK

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ NÁKUP

Foto: Mamadodazda.sk
Tento článok je predklad českého článku z webu Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo