DIY maľovanie na hrnčeky s deťmi: Ako na to, tipy + fixky

Na maľovanie hrnčekov sme sa chystali dlho. Do článku som pripravila praktické tipy – aké vybrať fixky pre deti, na aké hrnčeky maľovať a ako ľahko vytvoriť krásny (nielen) vianočný darček pre starých rodičov.

Obsah

Pre koho je tvorenie určené

Na obyčajné porcelánové hrnčeky sme fixkou nakreslili obrázky. Fixami na hrnčeky môžu kresliť deti približne od 5 rokov veku. Kreslenie nie je ľahké, vyžaduje zručnosť a pevnú ruku. Možno, že túto prácu zvládnu aj mladšie deti, ale skôr by som pre nich toto tvorenie neodporučila.

Aké fixky na porcelán (hrnčeky) vybrať

Prečítala som rad návodov, prehľadala som e-shopy s rôznymi druhmi fixiek na porcelán. Všeobecne platí, že po namaľovaní hrnčeka je treba maľovaný hrnček vypáliť v rúre. Existuje jeden druh fixiek, ktorý sa nevypaľuje – DARWI Armerina Fixy na porcelán bez vypaľovania 2 mm / 6 ml. Tieto fixky sú pomerne drahé a deťom by sa s nimi navyše horšie pracovalo. Ja som sa vypaľovania bála a nakoniec bolo všetko úplne v pohode. Niektoré popisovače na porcelán je potrebné pred aplikáciou naklepávať. Tieto popisovače by som pre deti vôbec neodporučila. Dieťa má dosť práce s bežnou fixkou. Kreslenie je ťažké, náročné na jemnú motoriku. Pre deti sú najlepšie dve značky fixiek – popisovače na porcelán Edding a Marabu KiDS Porcelain & Glas Painter.

Popisovače na porcelán Edding recenzie

Kúpila som základnú sadu, v ktorej bolo iba šesť farieb. Chcela som maľovanie najprv vyskúšať. Popisovač funguje ako klasická fixka = nenaklepáva sa, maľuje sa s ním ako s fixkou, môže sa rozmazať, ale zasychá pomerne rýchlo. Popisovače môžu nasiaknuť farbu – napríklad pri kontúrach je potrebné počkať, až farba zaschne, inak sa môže štetec fixky zafarbiť (pozor na žltú a červenú, u ostatných farieb to nie je vidieť). Okrem základných farieb môžete zaobstarať ďalšie dve sady – studené a teplé odtiene. Ak máte staršie deti školou povinné a chcete zdobiť veľa hrnčekov alebo tanierikov, odporúčam kúpiť aspoň dve sady (je veľký dopyt po čiernej farbe).

Tieto fixy sa vypaľujú v rúre na 160 °C po dobu 26 minút. Hrnčeky som položila na plech vyložený papierom na pečenie, vložila som plech do rúry, zapla som časovač a po uplynutí doby som hrnčeky vybrala. Žiadny sa nerozbil, farba zaschla. Hrnčeky je možné umývať v umývačke do 50 ° C (vyskúšané). Farba sa neolúpala.

Tieto popisovače patria k tým najlacnejším, sú dobré, pomerne pekne sa s nimi maľuje. Farby nie sú tak sýte, ale vypaľovaním sa mierne stmavia. Keď sa pomýlite, môžete farbu (pred vypálením) utrieť vlhkou handričkou alebo hubkou. Miesto je potrebné poriadne vysušiť, než budete na hrnček opäť maľovať, inak sa farba rozpije. Fixy predstavujú dobrý pomer ceny a kvality. Na profesionálne maľovanie to nie je, ale pre deti alebo na domáce tvorenie sú veľmi fajn a za 200 Sk super výsledok.

DIY maľovanie na hrnčeky s deťmi: Ako na to, tipy + fixky
DIY maľovanie na hrnčeky s deťmi: Ako na to, tipy + fixky

Na aký porcelán maľovať

Kúpila som obyčajné porcelánové hrnčeky v Ikee. Hrnčeky v rúre nepopraskali, nie sú príliš tenké, sú skôr silnejšie. Maľovať môžete aj na sklo, poháre, zaváracie fľaše a podobne. Postup je úplne rovnaký.

Čo budete potrebovať

  • Popisovače na porcelán (napríklad popisovače na porcelán Edding)
  • Hrnčeky alebo tanieriky, mištičky (môžete použiť aj poháre alebo zaváracie poháre a podobne)
  • Plech s papierom na pečenie

Ako na to

Pred maľovaním som hrnčeky umyla a osušila. Deti na hrnčeky nakreslili obrázky, farbu sme nechali uschnúť, hrnčeky som položila na plech vyložený papierom na pečenie a dala som ich piecť do rúry na 160 ° C počas 26 minút.

DIY maľovanie na hrnčeky s deťmi: Ako na to, tipy + fixky
DIY maľovanie na hrnčeky s deťmi: Ako na to, tipy + fixky

Záverom

Deti vytvorili krásny darček na Vianoce (alebo na narodeniny) pre babičku a deda. Deťom môžete namaľovať ich vlastný detský hrnček alebo si deti môžu samy namaľovať porcelánový hrnček, z ktorého budú piť svoje obľúbené kakao alebo čaj.

PRAJEM VÁM KRÁSNU ZÁBAVU

Foto: Mamadodazda.sk
Tento článok je slovenský preklad originálnej českej verzie webu Mamadodeste.cz, kategória Tvorenie s deťmi.

Mamadodazda.sk
Logo