Recenzia: KOMBI (spoločenská hra)

Hra KOMBI je zábavná napínavá hra, pri ktorej hráči zostavujú sady z kameňov a posúvajú figúrkou po hracej doske vred. Hra zabaví celú rodinu a je vhodná pre deti približne od siedmich až ôsmich rokov veku. Do článku som pripravila recenziu a pravidlá na spoločenskú hru KOMBI.

KOMBI (spoločenská hra)

Obsah

Recenzia: KOMBI

Táto spoločenská hra je vhodná pre celú rodinu. Deti si precvičia ľahké taktizovanie a logický úsudok, dospelí sa pri hre bavia. Cieľom hry KOMBI je zostaviť sady s hracími kameňmi na hracej doske. Za každú vytvorenú sadu posuniete svoju figúrku o príslušný počet hracích polí vpred. Kto dorazí prvý do cieľa, vyhrá.

Kvalita prevedenia

Hracia doska je veľmi silná a pevná, kamene sú vyrobené z tvrdého plastu. Celkovo hra pôsobí poctivo a kvalitne. Je uložená v papierovej krabici, do ktorej sa všetky komponenty dobre zmestia.

Recenzie: KOMBI (spoločenská hra)
Recenzie: KOMBI (spoločenská hra)

Čo je súčasťou balenia

 • 1 hracia doska
 • 5×10 plastových kameňov
 • 4 stojančeky
 • 1 látkové vrecko
 • 4 hracie figúrky
 • 1 české a slovenské pravidlá

Podrobnejšie informácie

 • Doba hrania: cca 25 minút
 • Počet hráčov: 2-4 hráči
 • Značka: Blackfire
 • Vhodné od 8 rokov
 • Hra obsahuje: návod, 4 figúrky, stojančeky, hraciu dosku a 50 kameňov v látkovom sáčku

Pravidlá hry

Príprava

Na stôl položte hraciu dosku, kamene dajte do látkového vrecka. Podľa počtu hráčov pripravte stojančeky a figúrky. Pre 2 hráčov 2 stojančeky, pre 3 hráčov 3 stojančeky, pre 4 hráčov 4 stojančeky. Každý hráč má svoj stojan a figúrku príslušnej farby. Do stojanov vložte 4 kamene. Ďalej 4 kamene položte na 4 spoločné polia na hraciu dosku a 4 kamene položte vedľa hracej dosky. Figúrky postavte na nápis KOMBI. A je to. Takto je hra pripravená.

Recenzie: KOMBI (spoločenská hra)
Recenzie: KOMBI (spoločenská hra)

Ako hrať

Na to, aby ste mohli hrať, je potrebné osvojiť si základy hry a tiež cieľ hry. Základy aj cieľ hry sú jednoduché. Cieľom je vytvoriť sadu aspoň dvoch kameňov (môže ich byť viac: 3, 4, 5 atď.). Súprava sa môže skladať z kameňov rovnakej hodnoty (napríklad viac kameňov s číslom 6) alebo z postupky (napríklad 2, 3, 4). Hracie kamene sú k dispozícii v 5 farbách s číslami od 1 do 10.

Vlastný a spoločný zásobník: Aby ste mohli vytvoriť sadu, môžete použiť kamene z vlastného zásobníka, zo spoločného zásobníka alebo z oboch.

Kam umiestniť kamene: Pred hrou umiestnite 4 kamene na spoločné polia (to sú 4 polia uprostred hracej dosky). Bonusové polia má každý hráč dve a sú vyznačené farbou daného hráč (napríklad žltý hráč má žltý stojan, žltú figúrku a žlté bonusové polia). Ak hrajú hru menej ako štyria hráči, využijú voľné bonusové polia ako spoločné polia. Hracie kamene pokladajte na spoločné polia a na svoje bonusové polia. Ak na niektorom z polí je kameň už umiestnený, môžete svoj kameň navrstviť a pôvodný kameň prekryť.

Recenzie: KOMBI (spoločenská hra)
Recenzie: KOMBI (spoločenská hra)

Priebeh hry

 1. Vytvorte sadu, alebo si vymeňte kamene

Pri prvom kroku si môžete hneď vytvoriť sadu alebo si vymeniť kamene, pokiaľ vaše kamene neumožňujú, aby ste sadu vytvorili. Sadu môžete vytvoriť úplne novú alebo môžete doplniť už existujúce kamene na hracej doske.

 • A. Utváranie sady: Na hraciu dosku môžete umiestniť jeden alebo viac kameňov zo svojho alebo zo spoločného zásobníka.
 • B. Ak nemôžete vytvoriť sadu, vymeňte si kamene. Vyberte kamene, ktoré chcete vymeniť, zo sáčku vezmite príslušný počet kameňov a rovnaký počet kameňov na výmenu vráťte do vrecka. Hrá ďalší hráč.
 1. Pohyb figúrkou

Pokiaľ ste utvorili sadu, podídete figúrkou po hracej doske o toľko políčok, koľko vaša sada tvorí kameňov. Napríklad ak ste vytvorili postupku s kameňmi 2,3,4,5, môžete s figúrkou spojiť o 4 políčka, pretože postupka sa skladá zo 4 kameňov. Ak ste pri vytváraní sady použili kamene iného hráča z jeho bonusového poľa, môžete tento hráč spojiť svojou figúrkou o 1 alebo 2 políčka v závislosti na tom, koľko jeho bonusových polí ste použili.

 1. Doplnenie kameňov

Ak ste na doske odohrali svoj ťah, doplníte z vrecka do svojho stojanu toľko kameňov, aby ste v stojane mali opäť 4 kamene. Napríklad, odohráte 2 kamene a z vrecka si do stojanu doplníte aj 2 kamene.

Potom pokračuje ďalší hráč v smere hodinových ručičiek.

Recenzie: KOMBI (spoločenská hra)
Recenzie: KOMBI (spoločenská hra)

Koniec hry

Akonáhle jedna figúrka dorazí do cieľa, hra končí a víťazom sa stáva hráč, ktorý do cieľa dorazil ako prvý. Ciele sú v tejto hre označené malinkými kosoštvorcami. Pokiaľ hráte hru v 2 hráčoch, platí pre vás cieľ s označením dvoch kosoštvorcov, a teda najdlhšia cesta. Pokiaľ hráte v troch hráčoch, platí pre vás cieľ s označením troch kosoštvorcov, a teda stredne dlhá cesta. Pokiaľ hráte v štyroch hráčoch, platí pre vás cieľ s označením štyroch kosoštvorcov, a teda najdlhšia cesta. Pokiaľ cieľom prejde viac figúrok naraz, vyhráva ten hráč, ktorý umiestnil na dosku hracie kamene ako posledný.

Ako utvoriť sadu?

Kamene, ktoré v jednom ťahu použijete, musia byť súčasťou rovnakej sady. Súčasťou sady sú len tie kamene, ktorých hodnota je vidieť – iba horná vrstva kameňov. Sadu je možné vytvoriť v akomkoľvek smere podľa bielych čiar na doske. Súprava môže zmeniť smer a môže tiež prekrížiť svoju cestu. Hráč môže zahrať iba jeden kameň, aby vytvoril sadu o dvoch, troch, štyroch alebo piatich kameňoch.

Je možné tiež utvoriť niekoľkonásobné sady. Kamene, ktoré na dosku umiestnite, môžu byť súčasťou dvoch alebo viacerých sád. Kamene môžu byť súčasťou sád: 1) postupka jednej farby, 2) rovnaké čísla rôznych farieb

Ako prideliť body?

Za všetky kamene, ktoré vytvoria sadu, získa hráč jeden bod. Každý kameň je obodovaný iba raz bez ohľadu na to, koľko sád s ním je vytvorených. Napríklad, ak hráč použije iba dva kamene s číslami 2 a 3 a vytvorí dve sady: 1) 2,3,4,5 a 2) 3,3,3. Získa za prvú sadu 4 body a za druhú sadu získa iba 2 body, pretože kameň s číslom 3 bol obodovaný v prvej sade. Dohromady hráč získa 6 bodov a figúrku posunie o 6 políčok vpred. Bonusové body získa protihráč za bonusové polia, ktoré boli v práve bodovanej sade ohodnotené. Teda za tie polia, ktoré si hráč, ktorý je na ťahu, práve požičal na vytvorenie svojej sady. Hráč môže získať jeden alebo dva bonusové body podľa počtu využitých kameňov. Získanie bonusových bodov si musí každý hráč strážiť sám. Bonusové body nie je možné pripísať spätne v momente, keď začne hrať ďalší zo súperov.

Hra v tímoch: dva proti dvom

Štyria hráči môžu hrať v tímoch po dvoch. Hlavnou úlohou je to, aby figúrka každého z hráčov nedorazila do cieľa ako posledná. Cieľ je v tejto hre označený ako štyri malé kosoštvorce. Pravidlá platia rovnaké, existuje však niekoľko výnimiek:

 • Každý tím má celkom dve hracie figúrky dvoch farieb, pretože každý hráč má svoju vlastnú figúrku aj stojan svojej farby.
 • Hráči jedného tímu sa posadia vedľa seba tak, aby si videli na kamene.
 • Hráči v jednom tíme si nemôžu vzájomne vypomáhať a meniť si kamene a ani hrať s kameňmi svojho kolegu.
 • Hráči sa pri hre striedajú po tímoch. Z každého tímu hrá vždy jeden hráč.
 • Body sa získavajú rovnako a figúrka sa posúva rovnakým spôsobom.

Skladovanie hry

Hra je uložená v papierovej krabici s dvoma priehradkami. Do menšej priehradky patria stojančeky, do veľkej priehradky patrí látkové vrecko s plastovými kameňmi a tiež malé plastové vrecko s figúrkami.

Youtube

Kde hru zaobstarať

Hru zaobstaráte v e-shopoch, ktoré sa špecializujú na predaj doskových hier, alebo v e-shope s hračkami. Za výhodnú cenu hru zaobstaráte napríklad na Tlamagames.com.

KOMBI NA TLAMAGAMES.COM

10HODNOTENIE
KOMBI (spoločenská hra)

Krásna spoločenská hra zaujme deti aj rodičov. Hrať ju vydržíte niekoľkokrát za sebou. Jedna hra trvá priemerne okolo 30 minút a hra zaujme deti od ôsmich (od siedmich) rokov. Je pekne spracovaná, atraktívna, pravidlá nie sú ťažké a zároveň je hra dobre hrateľná.

Pomer ceny a kvality
10
Kreativita
10
Kvalita prevedenia
10
Ako zabavia deti
10
Ako sa deti rozvíja
10
Klady
 • Skvelá a nápaditá hra
 • Jednoduché pravidlá
 • Dobrá hrateľnosť
 • Pre milovníkov čísel
Zápory
 • Nič
KOMBI (spoločenská hra)

PRAJEM VÁM KRÁSNU ZÁBAVU

Foto: Mamadodazda.sk
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo