Recenzia: Cestovné lístky, prosím! San Francisco (ADC Blackfire)

Nádherná hra Cestovné lístky, prosím! San Francisco nás zaujala svojim perfektným prevedením, krásnym vzhľadom a samozrejme sme ocenili aj vynikajúcu zábavu. Hru odporúčam na sto percent. Do článku som pripravila recenziu, fotografie a aj video.

Cestovné lístky, prosím! San Francisco

Obsah

Recenzia: Cestovné lístky, prosím! San Francisco

Cieľom hry je získať čo najviac bodov a vyhrať. Pri hre musíte premýšľať, konať rýchlo a aj trošku taktizovať. Aj keď sa jeden z hráčov môže zdať víťazom, môže o veľa bodov prísť v záverečnom hodnotení. Nádherná spoločenská hra patrí k “must have”, ktoré doma jednoducho musíte mať. Hra je vhodná pre začiatočníkov, ideálna je pre hranie s deťmi, ktorým bolo aspoň 7 rokov a vie dobre čítať (odporúčaný vek je od 8 rokov). Ak by ste radšej poriadne veľkú verziu tejto dosky, môžete sa pozrieť napríklad na Cestovné lístky, prosím! Európa. Viac informácií nájdete v článku: Recenzia: Cestovné lístky, prosím! Európa (spoločenská hra).

Recenzia: Cestovné lístky, prosím! San Francisco (ADC Blackfire)
Recenzia: Cestovné lístky, prosím! San Francisco (ADC Blackfire)

Kvalita prevedenia

Kvalita hry Cestovné lístky, prosím! San Francisco je perfektný. Veľmi sa mi páči, že súčasťou balenia sú aj náhradné električky. Od každej farby jeden. Herný plán je pevný, pekne farebný. Karty sú pekne vykreslené.

Čo je súčasťou balenia

 • 1 mapa sanfranciskej prepravnej siete
 • 80 lanových električiek
 • 21 turistických známok
 • 44 prepravných kariet
 • 24 kariet cieľových staníc
 • 4 bodovacie žetóny
 • 1 české a slovenské pravidlá

Podrobnejšie informácie

 • Doba hrania: cca 10-15 minút
 • Počet hráčov: 2-4 hráči
 • Značka: Blackfire
 • Vhodné od 8 rokov (podľa skúsenosti zvládne aj šesťročné dieťa)
 • Hra obsahuje: návod, herný plán, vagóniky, kartičky, žetóny
Cestovné lístky, prosím! San Francisco

Pravidlá hry

Cieľom hry je získať najviac bodov – teda obsadiť trasy medzi dvoma susednými lokáciami, dokončiť súvislé rady trás medzi dvoma lokáciami uvedenými na karte, zozbierať sadu unikátnych turistických známok. Pri hre môžete stratiť body za karty cieľových staníc, ktoré nesplníte.

Recenzia: Cestovné lístky, prosím! San Francisco (ADC Blackfire)
Recenzia: Cestovné lístky, prosím! San Francisco (ADC Blackfire)

Príprava

Mapu mesta položte doprostred stola. Každý hráč si vezme sadu farebných električiek a jeden bodovací žetón v rovnakej farbe. Žetón umiestnite na políčko 0. Z turistických známok s rovnakými symbolmi vytvorte kôpky a na päť lokácií vždy umiestnite jednu kôpku (kôpky prídu na Alcatraz, Golden Gate Bridge, The Embarcadero, Sunset a Portero Hill). Zvyšné dve kôpky odložte bokom. Počet turistických známok v každej kôpke závisí od počtu hráčov v hre – 3 známky pri hre so 4 hráčmi, 2 známky pri hre s 2 alebo 3 hráčmi.

Prepravné karty zamiešajte a rozdajte každému hráčovi dve karty. Z ostatných prepravných kariet vytvorte balíček a umiestnite ho vedľa mapy. Päť vrchných kariet z balíčka otočte lícom nahor. Pokiaľ budú tri z piatich kariet karty trajektov, všetkých päť kariet odhoďte a nahraďte ich novými piatimi kartami. Zamiešajte karty cieľových staníc a každému hráčovi rozdajte dve karty. Hráči sa pozrú na svoje karty cieľových staníc a rozhodnú sa, ktorú kartu si ponechajú. Hráč si musí nechať aspoň jednu kartu, pokiaľ chce, môže si nechať obe dve karty. Ak si ponechá iba jednu kartu, vráti druhú kartu do spodu balíčka. Hráči nesmú karty cieľových staníc nikomu ukázať až do konca hry. Pokiaľ hráte hru v troch a viacerých hráčoch umiestnite zostávajúce odložené známky na ľubovoľnú lokáciu. Ak hráte hru v dvoch hráčoch, vezme druhý hráč v poradí po jednej známke z každej odloženej kôpky a umiestni ich na ľubovoľné lokácie, kde známky ešte nie sú. Na mape bude v tomto prípade päť kôpok po dvoch známkach a dve kôpky po jednej známke.

Ako hrať

Zvoľte prvého hráča. Ďalej hra pokračuje v smere hodinových ručičiek. Hráči sa striedajú vo svojich ťahoch až do konca hry. Pri svojom ťahu musíte vykonať práve jednu z nasledujúcich troch akcií: dobrať si prepravné karty, obsadiť trasu alebo si dobrať karty cieľových staníc.
Dobranie prepravných kariet

Prepravné karty majú rovnaké farby ako trasy na mape mesta (zelená, čierna, oranžová, fialová, červená a modrá) s výnimkou kariet trajektov, ktoré sú viacfarebné a slúžia ako divoké karty (pri obsadzovaní trasy môžu nahradiť ľubovoľnú kartu). V jeden okamih môžete mať v ruke ľubovoľný počet kariet. Môžete si dobrať dve prepravné karty. Môžete si vziať vrchnú kartu z balíčka alebo si môžete vziať jednu kartu z už vyložených piatich kariet. Otočenú kartu nahraďte novou kartou z vrchu balíčka. Pokiaľ si ako prvú vezmete už otočenú kartu trajektu, nemôžete si v danom ťahu vziať druhú kartu. Tiež si nemôžete vziať otočenú kartu trajektu ako svoju druhú kartu. Pokiaľ sa stane, že tri z piatich otočených prepravných kariet sú karty trajektov, ihneď všetky karty ohoďte a nahraďte ich novými kartami. Keď v balíčku dôjdu karty, zamiešajte odhodené karty a vytvorte nový balíček prepravných kariet.

Obsadenie trasy

Trasa je súvislý rad farebných alebo šedých políčok medzi dvoma lokáciami. Aby ste mohli obsadiť trasu, musíte odhodiť z ruky zodpovedajúci počet kariet danej farby vo výške počtu políčok tejto trasy. Potom umiestnite lanovú električku na každé z týchto políčok. Väčšina trás vyžaduje konkrétnu kombináciu kariet. Na mape môžete obsadiť ľubovoľnú trasu. Pokiaľ nemáte dostatok lanových električiek na obsadenie trasy, nemôžete ju obsadiť.
Pokiaľ sa na jednej z vami prepojených lokácií nachádza aspoň jedna turistická známka, jednu si vezmite. Pokiaľ sa v oboch prepojených lokáciách nachádzajú známky, musíte si vybrať, ktorú zo známok si vezmete. Turistické známky položte pred seba tak, aby ich ostatní hráči videli. Keď obsadíte trasu, spočítajte si, koľko ste získali podľa bodovacej tabuľky bodov, a posuňte svoj bodovací žetón o príslušný počet bodov na bodovacej stupnici. Body za turistické známky budete započítavať až na záver hry.

Dvojité trasy

Niektoré lokácie sú prepojené dvojitými trasami. Jeden hráč nemôže obsadiť obe tieto trasy. Pokiaľ budete hrať v dvoch hráčoch, stanú sa z týchto dvojitých trás trasy jednoduché tak, že pokiaľ jeden hráč trasu obsadí, nemôže ju obsadiť druhý hráč.

Trajekty

Trajekty sú špeciálne trasy, ktoré spájajú dve susediace lokácie cez vodnú plochu. Poznáte ich podľa symbolu lode, ktorý je vyobrazený na aspoň jednom políčku. Na obsadenie trasy trajektu musí hráč zahrať kartu trajektu za každé políčko so symbolom lode na trase a ďalej obvyklú sadu kariet príslušnej farby za zostávajúce políčko tejto trasy.

Dobranie kariet cieľových staníc

Na každej karte cieľových staníc sú uvedené dve lokácie a hodnota bodov. Na konci hry si započítajte počet bodov z každej karty cieľových staníc, ktorú splníte, alebo odpočítate počet bodov za nesplnené karty. Kariet cieľových staníc môžete mať ľubovoľný počet. Karty si doberiete tak, že z balíčka kariet doberiete dve karty a aspoň jednu si musíte ponechať. Pokiaľ si rozhodnete si karty cieľových staníc ponechať, nemôžete ich už dodatočne odhodiť.

Koniec hry

Pokiaľ jednému hráčovi v zásobe zostávajú dve alebo menej lanových električiek, všetci hráči odohrajú posledné k ťahu. Hra končí a hráči si počítajú svoje skóre.

Bodovanie

Hráči by mali mať spočítané body, ktoré získali za obsadené trasy. Každý hráč odhalí svoje karty cieľových staníc, pripočíta k svojmu skóre hodnotu bodov na každej splnenej karte a odpočíta hodnotu bodov za nedokončené karty. Nakoniec si každý hráč pripočíta body za svoje turistické známky.

Víťazstvo

Zvíťazí hráč, ktorý bude mať najviac bodov. Body získate za:

 • obsadenie trasy medzi dvoma susednými lokáciami na mape mesta;
 • dokončenie súvislého radu trás medzi dvoma lokáciami uvedenými na vašej karte (či kartách) cieľových staníc;
 • zozbieraním sady unikátnych turistických známok.

Na konci hry môžete stratiť body. Body stratíte za karty cieľových staníc, ktoré nesplníte.

Skladovanie hry

Hra je uložená v peknej krabici s priehradkami. Rozloženie hry v krabici je dobré, jednotlivé herné komponenty majú svoje miesto a nemiešajú sa dohromady.

Youtube

Kde hru zaobstarať

Hru zaobstaráte v e-shopoch, ktoré sa špecializujú na predaj doskových hier, alebo v e-shope s hračkami. Za výhodnú cenu hru zaobstaráte napríklad na Tlamagames.com a na Alza.sk.

Cestovné lístky, prosím! na Tlamagames.com

10HODNOTENIE
Cestovné lístky, prosím! San Francisco

Nádherná hra zaujme deti a aj rodičia. Hra je napínavá, zábavná, prevedenie je vynikajúce. Deti si hru veľmi užijú a samotný herný plán vás vtiahne do San Francisca. Súčasťou hry je návod a taktiež náhradné vagóniky.

Pomer ceny a kvality
10
Kreativita
10
Kvalita prevedenia
10
Ako zabavia deti
10
Ako sa deti rozvíja
10
Klady
 • Nádherná dosková hra zabaví deti aj rodičov.
 • Krásne prevedenie
 • Naozajstná zábava aj napätie, kto hru nakoniec vyhrá.
 • Vtiahne hráča do San Francisca
 • Vynikajúca cena
Zápory
 • Nič
Cestovné lístky, prosím! San Francisco

PRAJEM VÁM KRÁSNU ZÁBAVU

Foto: Mamadodazda.sk
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo