Kolostrum v tehotenstve a pri dojčení – áno alebo nie?

Je možné užívať kolostrum v tehotenstve a pri dojčení? Do článku som pripravila viac informácií o tomto doplnku stravy a taktiež ďalšie možnosti, ako ho nahradiť.

Obsah

Čo je kolostrum?

Kolostrum je prvé mlieko produkované matkou po pôrode obsahujúce vysoké množstvo živín ako sú bielkoviny, imunoglobulíny, sacharidy, minerály, vitamíny a ďalšie látky, ktoré sú dôležité pre zdravie a rast novorodenca. Má protizápalové a imunomodulačné účinky a často sa využíva ako doplnok stravy na podporu imunity (najmä kravské alebo kozie kolostrum).

  • Bohaté na protilátky: Kolostrum obsahuje vysoké množstvo protilátok, najmä imunoglobulínu A (IgA), ktoré chránia novorodenca pred infekciami a chorobami, ktorým ešte nemá vlastnú obranu.
  • Koncentrované živiny: Obsahuje viac proteínov a menej tuku a cukru ako zrelé mlieko. To pomáha novorodencovi s adaptáciou na mimomaternicový život a poskytuje energiu pre rast a vývoj.
  • Podpora trávenia: Kolostrum pomáha naštartovať tráviaci systém novorodenca a osídliť jeho črevá zdravými baktériami, čo je dôležité pre celkové zdravie.
  • Kolostrum sa tvorí v tele matky už v priebehu tehotenstva a začína sa uvoľňovať v malých množstvách tesne pred pôrodom. Novorodenec ho vďaka tomu môže prijať hneď po narodení a získať tak tú najlepšiu výživu a ochranu. Produkcia kolostra trvá zhruba 3-5 dní a potom sa postupne premieňa na zrelé materské mlieko.

Kolostrum v tehotenstve a pri dojčení

Na doplnku stravy s označením “kolostrum” nie je často uvedené, či je možné tento doplnok stravy užívať v tehotenstve alebo nie. Často neexistujú žiadne štúdie, ktoré by potvrdzovali alebo vyvrátili negatívne účinky v tehotenstve. Všeobecne je tento doplnok stravy bezpečný, ale pred užívaním sa radšej opýtajte lekára, pretože na výrobkoch nie je výslovne uvedené, že je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Po porade s lekárom môžete vyskúšať prémiové produkty za výhodné ceny.

🏆VIRDE Kolostrum forte 500 mg 60 kapsúl🏆

VIRDE Kolostrum forte 500 mg vo forme 60 kapsúl obsahuje bovinné kolostrum s 30% imunoglobulínov. Odporúčané dávkovanie je 2-3 kapsuly 2x denne pre dospelých, 1-2 kapsuly 2x denne pre deti od 3 do 15 rokov a 1 tobolka 2x denne pre deti od 1 roku do 3 rokov. Deťom do 3 rokov je potrebné obsah kapsuly vsypať do stravy. Dodržujte denné dávkovanie, nie je vhodné pre deti do 1 roka. Výrobok nie je vhodný pre deti s alergiou na bielkovinu kravského mlieka. Po súhlase ošetrujúceho lekára môžu toto kolostrum užívať tehotné a dojčiace ženy. Toto kolostrum kúpite za výhodnú cenu na Mojalekaren.sk.

KOLOSTRUM na MOJALEKAREN.CZ

Kde kúpiť kolostrum?

Kvalitné kolostrum kúpite výhodne na Mojalekaren.sk. Ak si nie ste výberom kolostra istí, môžete sa opýtať lekárnikov priamo v tejto lekárni. Radi vám s výberom pomôžu.

KOLOSTRUM na MOJALEKAREN.CZ

Ako na posilňovanie imunity v tehotenstve?

Jedzte zdravo. V tehotenstve nezabúdajte na dostatok ovocia a zeleniny, jedzte celozrnné produkty, konzumujte tiež dostatok omega-3 mastných kyselín. Medzi najvhodnejšie doplnky stravy, ktoré môžete v tehotenstve užívať, sú špeciálne doplnky stravy určené pre tehotné ženy. Vyskúšať môžete vitamíny Verra alebo kvalitné vitamíny pre tehotné ženy, ktoré sú vhodné pre mamičku aj bábätko. Viac informácií o týchto vitamínoch nájdete v článku: Vitamíny v tehotenstve: Áno alebo nie? + 3 tipy, aké vybrať.

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ VÝBER

Foto: Pexels
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo