Ekologické plienky pre novorodencov: Aké značky sú skutočne ekologické?

Používate ekologické plienky alebo o nich zatiaľ len premýšľate? Do článku som pripravila zaujímavé informácie o ekologických plienkach a aj tipy na to, aké vybrať. Viete, aké značky sú skutočne ekologické?

Obsah

Prečo používať ekologické plienky

Ekologické plienky sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Pri procese výroby využívajú energiu, ktorá je k výrobnému procesu potrebná, šetrnejším spôsobom. Snažia sa recyklovať materiály a zároveň sú lepšie a rýchlejšie rozložiteľné ako bežné plienky. Pokiaľ sú plienky skutočne ekologické, sú šetrnejšie k životnému prostrediu, k planéte a tiež k pokožke bábätka.

Jednorazové ekologické plienky fungujú rovnako ako bežné plienky. Skladajú sa z absorpčnej vrstvy, ktorá zadržiava vlhkosť, a vonkajšej nepriepustnej vrstvy, ktorá zabraňuje presakovaniu. Rozdiel spočíva v materiáloch, z ktorých sú vyrobené. Plienky sa vyrábajú z obnoviteľných a biologicky rozložiteľných materiálov, medzi ktoré patrí celulóza z udržateľne pestovaných lesov, bambusové vlákno a biobavlna. Ekologické plienky znižujú dopad na životné prostredie v porovnaní s bežnými plienkami, ktoré sa vyrábajú z ropy a plastov. Výrobný proces ekologických plienok spotrebováva menej energie a produkuje menej odpadu. Výrobcovia často používajú energiu z obnoviteľných zdrojov a snažia sa o minimalizáciu emisií a znečistenia. Ekologické plienky sa rozložia v komposte alebo na skládke v priebehu niekoľkých mesiacov.

Niektorí výrobcovia kladú dôraz na lokálnosť a dopravu zdrojov, ktoré slúžia na výrobu plienok a zároveň sa sústredia na ekologickú a efektívnu distribúciu už hotových plienok. Zaujímavým príkladom je spoločnosti Hipp, ktorá nevyrába rýdzo ekologické plienky, ale plienky, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Tieto plienky sú vyrobené z lokálnych zdrojov, vyrábajú sa v Nemecku, kde sa tiež predávajú. Je to z toho dôvodu, že výrobca dbá na minimálne znečistenie a zaťaženie prírody distribúciou hotových plienok.

Niektorí výrobcovia ekologických plienok vyrába plienky v Číne, a potom ich vozia cez celú planétu. Je tento spôsob dopravy ekologický? A sú potom plienky skutočne ekologické? Záleží na každom z nás, ako si na túto otázku odpovie a aký produkt si vyberie.

Kvalitné značky jednorazových plienok

Aké ekologické plienky vybrať a aké značky sú skutočne ekologické?

  • Moltex Pure & Nature: Tieto plienky sú vyrobené z celulózy s FSC certifikáciou a neobsahujú žiadne chemikálie. Sú veľmi savé a priedušné. Jednorazové plienky a vlhčené obrúsky sú bezpečné pre detskú pokožku a sú šetrné k životnému prostrediu. Produkty sú vyvíjané so starostlivosťou v Nemecku, používajú najnovšie technológie a prísnu kontrolu kvality. Plienky sa vyrábajú v Českej republike, plienkové nohavičky v Belgicku a vlhčené obrúsky v Nemecku. Výrobca investuje do ekologických postupov (napríklad využívanie 100% čistej obnoviteľnej energie). Plienky Moltex pre mňa boli veľkým prekvapením. Ponúka výborný pomer ceny a kvality. Skúšali sme na novorodenca a nenašla som lepšie ekologické plienky v kategórii cena/výkon. Plienky zakúpite napríklad na Mojalekaren.sk.
  • Eco by Naty: Eco by Naty je švédska značka známa svojim dlhodobým výskumom a používaním vysoko kvalitných biologických materiálov. Plienky získali ako prvú ekologickú certifikáciu OK biobased Certification by Vincotte. Okrem plienok ponúka aj certifikovanú organickú kozmetiku a dámske hygienické potreby. Plienky zakúpite v lekárni.
  • Muumi Baby: Použité materiály sú vyberané tak, aby boli šetrné k detskej pokožke a ohľaduplné k životnému prostrediu. Plienky majú nové a vylepšené absorpčné schopnosti, ktoré rovnomerne distribuujú vlhkosť a používajú menej superabsorbentov ako konkurenčné plienky. Plienky neobsahujú chemikálie (nenájdete v nich pleťové vody, vonné látky alebo chlór). Muumi Baby plienky sú bezpečné a zodpovedné k životnému prostrediu. Absorpčná schopnosť a štruktúra plienok zaisťujú rovnomerné rozloženie vlhkosti a gumičky zabraňujú únikom tekutín. Skúšali sme mnohokrát a za mňa sú toto jednoznačne jedny z najlepších plienok na trhu. Plienky zakúpite napríklad na Mojalekaren.sk.

Výhody a nevýhody ekologických plienok

Klady
  • Kvalitné prevedenie
  • Bezpečné pre jemnú detskú pokožku
  • Bývajú vhodné aj pre alergikov alebo ekzematiky.
  • Šetrné k životnému prostrediu
  • Vyrobené z priedušných materiálov
Zápory
  • Cena
  • Niektoré plienky nemusia byť ekologické, aj keď tak na prvý pohľad vyzerajú.

Na čo sa pri výbere ekologických plienok zamerať?

Pri výbere ekologických plienok sa zamerajte najmä na princíp výroby, na to, kde a ako sú plienky vyrobené. Niektoré značky si dávajú na výrobe maximálne záležať, majú vlastnú továreň, kde využívajú všetky zdroje tak, aby bola výroba plienok čo najmenej energeticky náročná, snaží sa o maximálnu kvalitu plienky a taktiež prvotriedny komfort (Muumi Baby). Niektoré plienky sa vyrábajú v Českej republike pod dohľadom nemeckých technológov (Moltex). Na druhej strane sú dizajnové plienky, ktoré sa vyrábajú v Číne (každý si ľahko zistí sám podľa etikety).

Kde kúpiť kvalitné plienky a ako ich vybrať?

Kvalitné plienky kúpite výhodne na Mojalekaren.sk. Ak si nie ste výberom plienok istí, môžete sa opýtať lekárnikov priamo v tejto lekárni. Radi vám s výberom pomôžu.

PLIENKY na MOJALEKAREN.SK

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ VÝBER

ĎALŠIE ČLÁNKY Z RUBRIKY ZDRAVIE
1 Aké vybrať probiotiká pri dojčení?

Aké vybrať probiotiká pri dojčení?

Probiotiká sú obsiahnuté v potravinách. Nájdeme ich napríklad v jogurtoch, kefíre, kyslej kapuste a užívať ich môžete aj ako doplnok stravy. Aké probiotiká sú vhodné pri dojčení? Do článku som pripravila tip na kvalitné doplnky stravy. Obsah …
Read full review Viac podrobností
2 Aký vybrať čaj pre deti a dojčiace matky?

Aký vybrať čaj pre deti a dojčiace matky?

Deťom by mal čaj chutiť, zároveň by mal byť čaj pre malé deti vhodný (nie všetky čaje vhodné sú). Dôležité je vybrať správny čaj aj v období dojčenia. Viete, aké čaje sú pre dojčiace mamičky najlepšie? Do článku som pripravila vyskúšané tipy. …
Read full review Viac podrobností
3 Čo robiť, keď má dieťa vši? Aký prípravok skutočne funguje?

Čo robiť, keď má dieťa vši? Aký prípravok skutočne funguje?

Nočná mora všetkých rodičov. Vši. Malé potvory dokážu potrápiť úplne celú rodinu. Ako sa ich zbaviť a čo na vši skutočne zaberá? Do článku som pripravila tipy na šampóny a tiež na to, čo robiť, aby ste sa ich raz a navždy zbavili. Obsah …
Read full review Viac podrobností
4 Zubná pasta pre deti: Akú vybrať a aký príjem fluoridu je pre deti vhodný?

Zubná pasta pre deti: Akú vybrať a aký príjem fluoridu je pre deti vhodný?

Výber správnej zubnej pasty pre deti je dôležitý. Avšak akú zubnú pastu vybrať? Do článku som pripravila tipy na to, akú vybrať zubnú pastu pre deti. Obsah   Akú vybrať zubnú pastu pre deti? Malé deti a predškoláci zubnej pasty …
Read full review Viac podrobností
5 Kolagén pre deti: Ako chrániť kĺby malých športovcov?

Kolagén pre deti: Ako chrániť kĺby malých športovcov?

Pohyb je pre zdravý vývoj detí dôležitý. Ak vaše dieťa pravidelne športuje, je dôležité starať sa o správnu výživu a zdravie kĺbov. Aký kolagén je pre deti vhodný a treba ho pravidelne užívať? Do článku som pripravila odpovede na všetky dôležité …
Read full review Viac podrobností
6 Čo robiť, keď dieťa zvracia? + tip na rehydratačný roztok

Čo robiť, keď dieťa zvracia? + tip na rehydratačný roztok

Zvracanie u detí môže mať rôzne príčiny. Dôležité je včas reagovať a správne sa o dieťa postarať. Dieťa by nemalo byť dehydratované. Do článku som pripravila tipy na rehydratačné roztoky a tiež na to, čo robiť, keď dieťa vracia. Obsah …
Read full review Viac podrobností

Foto: Pexels
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Značky

Mamadodazda.sk
Logo