Barefoot topánky na behanie: Ako v nich behať a aké vybrať?

Barefoot topánky vám pri behaní môžu dobre poslúžiť, ale taktiež vám môžu urobiť medvediu službu. Ako vybrať tie pravé bežecké topánky a ako správne behať?

🏆VEĽKÉ ZĽAVY BAREFOOT BOT BÝVAJÚ NA BELENKA.SK A NA LITTLESHOES.SK.🏆

Obsah

Ako správne behať v barefoot topánkach alebo dobrý sluha a zlý pán

Barefoot topánky na behanie majú nulový drop, teda nulový rozdiel medzi pätou a špičkou (v niektorých prípadoch je rozdiel cca 3 mm). Chodidlo sa pri behaní správa inak. Noha má v barefoot topánkach väčší priestor a vďaka tenkej podrážke, ktorá je od 6 mm do 1 mm (záleží na modeli), vnímate veľmi intenzívne, po akom povrchu bežíte. Niektorí bežci nedajú na barefoot topánky dopustiť, iným tieto topánky nevyhovujú. O čo ide v prvom rade, tak je štýl behu. V boso topánkach nesmiete behať cez pätu. Pri behu by ste mali na efektívny odraz využiť každý prst. Vplyv je vždy na špičku (prípadne na celé chodidlo). Pokiaľ budete v barefoot topánkach behať správne, preukážu vám dobrú službu. V barefoot topánkach sa zmení váš došľap – namiesto strednej časti budete došľapovať na prednoží. To vedie k nižšiemu riziku poranenia dolných končatín. Šľachy a úpony na nohách nie sú neprirodzene namáhané.

5 tipov na to, ako začať behať v barefoot topánkach

  • Topánky si najskôr vyskúšajte – behajte ľahko, pomaly a menšie vzdialenosti.
  • Našľapujte na špičku a vyhnite sa dopadu na pätu.
  • Pri behaní skúste robiť kratšie kroky.
  • Stred tela by mal byť spevnený a hlava by mala byť vzpriamená.
  • Neprepínajte sa.

Ako vybrať barefoot topánky na behanie

  • Vyberajte iba od overených značiek (Be Lenka, Merrell, Xero Shoes).
  • Zmerajte si poriadne nohu. Užitočné informácie o tom, ako si zmerať nohu a ako vybrať barefoot topánky nájdete v článku: Čo ste nevedeli o barefoot topánkach a 5 tipov, ako ich vybrať.
  • Kvalitný a priedušný materiál je dôležitý.
  • Zamerajte sa na podrážku – vhodná je taká, ktorá sa nešmýka.
  • Vhodnejšie sú zaväzovacie topánky ako topánky na suchý zips.

Tipy barefoot topánky na behanie

Be Lenka Trailwalker

Prepracované a jedinečné outdoorové barefoot topánky Be Lenka Trailwalker sú najlepšie na prechádzku prírodou. Topánky sú skvelým spoločníkom na výletoch po kopcoch, národných parkoch i po lese. Zvršok topánky je vyrobený z kože a z gumy. Topánky majú drobné výstupky na podrážke. Podrážka má bez výstupkov 4 mm. Topánky sú vhodné aj na ľahké športovanie. Vybrať si môžete z niekoľkých farebných prevedení – horčicová, šedá, červená, modrá, olivová, hnedá a čierna. Všetky varianty sú prekrásne.

BE LENKA TRAILWALKER na BELENKA.SK

Xero shoes

Veľký výber topánok na behanie má značka Xero shoes. Vybrať si môžete z rôznych modelov a farebných prevedení. Topánky sú dostatočne priestranné, majú nulový drop. Z modelov topánok by vás mohli zaujať napríklad Aqua X Sport, 360 alebo Mesa Trail. Americká značka dbá na vysoko kvalitné prevedenie. Topánky sú vyrobené z priedušnej látky.

Merrell

Americká značka barefoot topánok Merrel ponúka veľmi kvalitné a komfortné prevedenie obuvi za nízku cenu. Topánky majú antibakteriálnu ochranu, priedušnú podšívku, sú šnurovacie, majú integrovanú stielku a zaobstarať ich môžete v dámskom aj pánskom prevedení. Veľký výber obuvi Merrel za skvelú cenu nájdete na Sportisimo.sk.

MERRELL na SPORTISIMO.SK

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ NÁKUP

Foto: Mamadodazda.sk
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo