ODPORÚČAM

Precvičujeme jemnú motoriku: HABA hra s farbami, klátikmi a krúžkami

Akú zmysluplnú drevenú hračku deťom kúpiť, keď už všetko majú? Babička nás rodičov predbehla a zaobstarala motorickú hru od značky HABA.

HABA hra s farbami

Obsah

Ako sa HABA hra s farbami hrá?

Princíp tkvie v tom, aby deti do dosky s otvormi vložili farebné kolíky a na ne umiestnili farebné krúžky. Na prvý pohľad vyzerá hra primitívne, ale dieťa si s ňou užije pomerne peknú a kreatívnu činnosť. Môže sa so klátikmi vyhrať, kombinovať farby podľa fantázie a tiež počty klátikov a krúžkov. Hneď sa k tomu dostanem. Na doske je umiestnených 16 otvorov v rade 4×4.

Do každého otvoru patrí jeden klátik a naň sa vsunie jeden krúžok. Celkom je v hre osem farieb, od každej sú dva klátiky a dva krúžky – tmavo modrá, modrá, svetlo modrá, zelená, červená, žltá, oranžová, ružová.

Precvičujeme jemnú motoriku: HABA hra s farbami, klátikmi a krúžkami
Precvičujeme jemnú motoriku: HABA hra s farbami, klátikmi a krúžkami

Pre koho je hračka určená

Výrobca uvádza, že hra je vhodná pre deti od 2 do 6 rokov. Myslím, že bude veľmi záležať na dieťati. Hračku som skúšala na oboch deťoch a obom chalanom sa veľmi páči. Zaujímavé je, že každý ju chápe trošku inak. Zatiaľ čo Filka v 16 mesiacoch vie zastrčiť kolík do dierky a vsunúť naň koliesko bez väčšieho premýšľania, Martínek sa rozmýšľa, ktorú farbu použije a aké koliesko na kolík nasunie.

Filka sa na farby neobzerá a precvičuje jemnú motoriku, čo samozrejme vôbec netuší. 🙂 Pekne vsúva klátiky do dierok a zdobí ich kolieskom. Martínek si zatiaľ strieda farby, ktoré sa mu páčia, a potom ich vkladá na dosku. Je hračka vhodná až do šiestich rokov? Úprimne povedané neviem. Toto nemôžem vyskúšať, ale koniec koncov možno by to deti mohlo baviť. Ja by som bola veľmi rada, keby deti sedeli pri takejto hre, než aby sa pozerali hodiny na rozprávky alebo hrali niečo na počítači. 🙂

Čo sa s hrou dá všetko robiť

Na prvý pohľad to vyzerá, že toho klátiky veľmi nevedia. Lenže hra má viacero využití. Poďme sa na ne pozrieť.

 1. Vložené klátiky
  Dieťa môže do dosky vkladať iba klátiky. Radí ich podľa farieb alebo skrátka tak, ako sa mu to páči a ako mu to práve vyjde. Túto činnosť zvládnu aj rok a pol staré deti.
 2. Farebné kombinácie
  Na klátiky vkladá dieťa krúžky náhodne. Môže sa s farbami hrať podľa ľubovôle. Buď vsúva na klátiky krúžky rovnakých farieb, napríklad červená na červenú, modrá na modrú, alebo sa s farbami pohrá a kombinuje ich. Na žltý klátik vloží červený krúžok a na červený klátik žltý krúžok.
 3. Vrstvenie klátikov a krúžkov
  Najprv začne jednoduchú hru – do každého kolíka vloží jeden krúžok. Lenže neskôr príde na to, že by možno mohlo klátiky vkladať na seba a do nich navrstviť viac krúžkov. Tiež tu sa môže hrať s farbami a radiť ich k sebe, vytvoriť farebnú kombináciu podľa fantázie a farbičky striedať.
Haba hra s farbami
Haba hra s farbami

Všetko o hre

 • Výrobca: Habermaaß GmbH – HABA
 • Vyrobené v Nemecku
 • Rozmery: 18,5 x 18,5 cm
 • Materiál: Celodrevené, doska z bukového dreva
 • Počet kusov: Doska, 16 klátikov, 16 krúžkov (33 kusov celkom), zabalené v papierovej krabici
 • Vek detí: Výrobca uvádza od 2 do 6 rokov
 • Cena a dostupnosť: Hračku možno zatiaľ zaobstarať iba na Agatinsvet.sk.

Kvalita hračky

Hračka je kvalitná a krásna. Lak sa zatiaľ neolúpal, nepoškriabal. Doska je veľmi pevná, nie sú na nej ryhy, je pekne hladká a opracovaná. Celkovo som veľmi spokojná. Cena zodpovedá kvalite. Keby som hračku kúpila v supermarkete, bola by pravdepodobne výrazne ľahšia, pretože by na ňu výrobca použil iné drevo. Aj keď je doska malá, tak niečo váži. Hra je fakt perfektná. 🙂

HABA HRA S FARBAMI na AGATINSVET.SK

10 CELKOVÉ SKÓRE
HABA hra s farbami

Som veľmi milo prekvapená. Hračka je krásna, kvalitná, jednoduchá a pritom kreatívna. Som z nej nadšená aj preto, že sa páči obom deťom a obe deti sa s ňou hrajú. Dokonca dohromady. Nestrkajú sa, každý má svoje klátiky a krúžky a vkladajú. Veľmi podarený a zmysluplný kúsok.

Pomer ceny a kvality
10
Kvalita prevedenia
10
Údržba
10
Životnosť
10
Kreativita
10
KLADY
 • Skvelý nápad
 • Kvalitné prevedenie
 • Zabaví dve deti (súrodenca), ktorí sú vekovo blízko pri sebe.
 • Veľmi pekne rozvíja jemnú motoriku.
 • Učia nielen farby, ale aj rôzne farebné kombinácie.
ZÁPORY
 • Zlá dostupnosť
 • Vysoká cena
HABA hra s farbami

PRAJEM VÁM KRÁSNU ZÁBAVU

Foto: Mamadodazda.sk
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo