Koľkým u detí a kŕmení: Čo robiť a dá sa kolike zabrániť?

Koľkým u novorodencov je nepríjemný problém, ktorý trápi mnoho malých bábätiek a rodičov. Bábätko silne plače, je podráždené a bolí ho bruško. Ako na koliku u novorodencov? Vyskúšajte kvapky, probiotiká aj masáž bruška.

Obsah

Ako sa pozná koľkých?

Hlavným príznakom koliky je silný plač a intenzívny plač, ktorý trvá dlhšie ako 3 hodiny denne, aspoň 3 dni v týždni a najmenej 3 týždne. Bábätko sa môže krútiť, krčiť sa, ťahať si nožičky k brušku. Bruško môže byť napäté, môže sa červenať na tvári, nespinká a môže mať riedku stolicu. Pokiaľ máte podozrenie na koliku, neváhajte sa s bábätkom vydať k pediatrovi. Vždy je lepšie nechať bábätko vyšetriť (obzvlášť, pokiaľ nemáte s kolikou žiadne skúsenosti).

Čo pomôže na koliku?

Nie je úplne univerzálne riešenie, ktoré by zabralo na koliku u všetkých bábätiek. Ale môžete vyskúšať niekoľko tipov, ktoré môžu bábätku uľaviť a pomôcť mu od bolesti bruška. Ako pomôcť bábätku pri kolike?

  • Masáž bruška: Jemne masírujte bruško bábätka v smere hodinových ručičiek. Môžete použiť olejček.
  • Cvičenie nožičkami: Pomaly zdvihnite bábätku nožičky k brušku a jemne ich pritlačte. Opakujte niekoľkokrát.
  • Teplý kúpeľ: Teplý kúpeľ môže bábätko uvoľniť a upokojiť.
  • Nosenie v nosítku: Nosenie dodá bábätku pocit bezpečia a môže mu uľaviť od bolesti bruška.
  • Probiotiká: Probiotiká môžu zmierniť príznaky koliky.
  • Techniky na uvoľnenie plynov: Aby sa plyn nedostal do čreva, nechajte bábätko odgrgnúť častejšie, najmä pokiaľ jej rýchlo. Držte ho vo vzpriamenej polohe a jemne búchajte po chrbte.
  • Bylinky: Fenikel a harmanček môžu uľaviť od koliky. Čaj z týchto byliniek zahrieva a uvoľňuje bruško a bráni prekysleniu žalúdka.
  • Antikolikové fľaše: Pokiaľ kŕmite bábätko z fľaše, môžete vyskúšať antikolikové fľaše s ventilom, ktorý znižuje množstvo prehltnutého vzduchu a tým aj koliku, plynatosť a reflux.

Kedy skončí kolika?

Koľko obvykle začína okolo 2. týždňa života a odznieva do 3. – 4. mesiaca. U predčasne narodených bábätiek môže kolika trvať o niečo dlhšie.

Kedy prestanú prdíky?

Prdíky sú bežnou súčasťou trávenia u bábätiek a obvykle odznievajú s kolikou. Pokiaľ má bábätko nadmerné prdíky, ktoré ho trápia, môžete sa poradiť s pediatrom.

Ako kŕmiť bábätko pri kolike?

Skúste predĺžiť intervaly medzi kŕmeniami na tri až štyri hodiny, ak teraz kŕmite každú hodinu až dve. Pokiaľ dojčíte, skúste zo svojho jedálnička vyradiť potraviny, ktoré nadúvajú. Patrí medzi ne brokolica, karfiol, kel, kapusta, čokoláda, kravské mlieko, cibuľa, citrusy a paradajky. Môžete urobiť pokus – potraviny na niekoľko dní vyraďte a sledujte, či sa stav bábätka zlepší. Pokiaľ kŕmite bábätko z fľaše, môžete vyskúšať antikolikové fľaše s ventilom.

Kvapky pre novorodencov proti nadúvaniu

Kvapky pre novorodencov proti nadúvaniu pomáhajú znižovať množstvo vzduchu v črevách, čím uľavujú tlaku na bruško. Medzi najznámejšie kvapky na prdíky, ktoré obsahujú účinnú látku simetikón, patrí Espumisan. Kvapky sú vhodné ako pre novorodencov, tak aj pre dospelých. Mamičky tiež často používajú kvapky na upokojenie bruška s anízovou, feniklovou a mätovou silicou BabyCalm. Tieto kvapky sa musia najprv zriediť dojčenskou vodou podľa návodu a podávajú sa v množstve 10 kvapiek pred každým jedlom deťom od 1. ukončeného mesiaca.

Čo pre bábätko s kolikou?

Na koliku u bábätiek je možné užívať Biopron baby probiotické kvapky, ktoré môžete kombinovať s Espumisanom. Oba prípravky sa podávajú dlhodobo podľa návodu, pretože detské črevo sa v tejto dobe vyvíja a osídľuje mikroorganizmy. Ďalej môžete použiť nahrievacie vankúšiky, môžete vyskúšať pravidelné masáže, krém Pupík alebo doplnok stravy BabyCalm.

Kde kúpiť kvalitné kvapky na koliku a ako ich vybrať?

Kvalitné kvapky na koliku kúpite výhodne na Mojalekaren.sk. Pokiaľ si nie ste výberom istí, môžete sa opýtať lekárnikov priamo v tejto lekárni. Radi vám s výberom pomôžu.

KVAPKY NA KOLIKU na MOJALEKAREN.SK

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ VÝBER

ĎALŠIE ČLÁNKY Z RUBRIKY ZDRAVIE
1 Aké vybrať probiotiká pri dojčení?

Aké vybrať probiotiká pri dojčení?

Probiotiká sú obsiahnuté v potravinách. Nájdeme ich napríklad v jogurtoch, kefíre, kyslej kapuste a užívať ich môžete aj ako doplnok stravy. Aké probiotiká sú vhodné pri dojčení? Do článku som pripravila tip na kvalitné doplnky stravy. Obsah …
Read full review Viac podrobností
2 Aký vybrať čaj pre deti a dojčiace matky?

Aký vybrať čaj pre deti a dojčiace matky?

Deťom by mal čaj chutiť, zároveň by mal byť čaj pre malé deti vhodný (nie všetky čaje vhodné sú). Dôležité je vybrať správny čaj aj v období dojčenia. Viete, aké čaje sú pre dojčiace mamičky najlepšie? Do článku som pripravila vyskúšané tipy. …
Read full review Viac podrobností
3 Čo robiť, keď má dieťa vši? Aký prípravok skutočne funguje?

Čo robiť, keď má dieťa vši? Aký prípravok skutočne funguje?

Nočná mora všetkých rodičov. Vši. Malé potvory dokážu potrápiť úplne celú rodinu. Ako sa ich zbaviť a čo na vši skutočne zaberá? Do článku som pripravila tipy na šampóny a tiež na to, čo robiť, aby ste sa ich raz a navždy zbavili. Obsah …
Read full review Viac podrobností
4 Zubná pasta pre deti: Akú vybrať a aký príjem fluoridu je pre deti vhodný?

Zubná pasta pre deti: Akú vybrať a aký príjem fluoridu je pre deti vhodný?

Výber správnej zubnej pasty pre deti je dôležitý. Avšak akú zubnú pastu vybrať? Do článku som pripravila tipy na to, akú vybrať zubnú pastu pre deti. Obsah   Akú vybrať zubnú pastu pre deti? Malé deti a predškoláci zubnej pasty …
Read full review Viac podrobností
5 Kolagén pre deti: Ako chrániť kĺby malých športovcov?

Kolagén pre deti: Ako chrániť kĺby malých športovcov?

Pohyb je pre zdravý vývoj detí dôležitý. Ak vaše dieťa pravidelne športuje, je dôležité starať sa o správnu výživu a zdravie kĺbov. Aký kolagén je pre deti vhodný a treba ho pravidelne užívať? Do článku som pripravila odpovede na všetky dôležité …
Read full review Viac podrobností
6 Čo robiť, keď dieťa zvracia? + tip na rehydratačný roztok

Čo robiť, keď dieťa zvracia? + tip na rehydratačný roztok

Zvracanie u detí môže mať rôzne príčiny. Dôležité je včas reagovať a správne sa o dieťa postarať. Dieťa by nemalo byť dehydratované. Do článku som pripravila tipy na rehydratačné roztoky a tiež na to, čo robiť, keď dieťa vracia. Obsah …
Read full review Viac podrobností

Foto: Pexels
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Značky

Mamadodazda.sk
Logo