10 vecí, ktoré robíte denne a ktoré brzdia vaše chudnutie
Snažíte sa a nejde vám schudnúť? Vyskúšali ste už úplne všetko. Možno, že robíte niečo zle. Do článku som pripravila najčastejšie dôvody, ktoré brzdia úspešnú redukciu hmotnosti.
Obsah
Nedostatok spánku
Keď málo spíte, vaše telo produkuje viac hormónu ghrelin (tzv. hormón hladu), ktorý stimuluje chuť do jedla, a menej leptínu, hormónu potláčajúceho chuť do jedla. To môže viesť k tomu, že budete jesť viac kalórií, než koľko skutočne potrebujete. Snažte sa spať 7-8 hodín každú noc. Nedostatok spánku môže mať vážne negatívne dôsledky na fyzické aj duševné zdravie, pričom krátkodobé aj dlhodobé dopady sú významné. Krátkodobé dôsledky nedostatku spánku zahŕňajú únavu, ospalosť, zhoršenie koncentrácie a koordinácie. Nedostatok spánku môže viesť k podráždeniu, úzkosti, depresiám a oslabeniu schopnosti zvládať stres. Zhoršuje kognitívne funkcie, ovplyvňuje pamäť, sústredenie a rozhodovanie a oslabuje imunitný systém. Dlhodobé dôsledky zahŕňajú obezitu, pretože nedostatok spánku narúša hormóny regulujúce chuť do jedla. Ďalej zvyšuje riziko cukrovky 2. typu a srdcových chorôb. Zvyšuje sa pravdepodobnosť mŕtvice.
Vyhýbanie sa raňajkám
Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa a majú zásadný význam pre naštartovanie metabolizmu a dodanie energie na celé dopoludnie. Ak vynecháte raňajky, budete hladovať a prejedať sa. Ľudia, ktorí raňajkujú, s väčšou pravdepodobnosťou počas dňa jedia zdravšie potraviny a menej desiata.
Pitie sladkých nápojov
Sladké nápoje (limonády, džúsy a energetické nápoje) sú plné kalórií a cukru, ale nemajú žiadnu nutričnú hodnotu. Pitie sladkých nápojov môže viesť k priberaniu na váhe a zvyšovať riziko chronických ochorení, medzi ktoré patrí cukrovka a srdcové choroby.
Jedlo pred televíziou
Keď jete pred televíziou, je pravdepodobnejšie, že budete jesť roztržito a budete konzumovať viac kalórií, než koľko potrebujete. Keď jete, vypnite televíziu, počítač a najlepšie aj mobilný telefón. Jedzte pri stole, príborom, pomaly av pokoji. Pamätajte, koľko za deň zjete jedla.
Neustále desiaty
Neustále desiatenie môže ľahko viesť k nadmernému príjmu kalórií. Ak cítite potrebu desiatovať, vyberajte si zdravé desiaty, medzi ktoré patrí ovocie, zelenina, orechy alebo jogurt. Vyhnite sa čokoláde, sladkým tyčinkám, tučným desiatam (napríklad veľká porcia syra) alebo vysoko spracovaným potravinám (napríklad párok).
Vyhýbanie sa cvičeniu
Pravidelné cvičenie je nevyhnutné na chudnutie a udržanie zdravej váhy. Snažte sa cvičiť aspoň 30 minút denne väčšinu dní v týždni. Nie je dôležité cvičiť dlho. Postačí krátka aktivita. Dôležité je cvičiť pravidelne a pravidelne sa hýbať. Najlepšie je každodenný pohyb. Pokiaľ naň nemáte čas, hýbte sa aspoň 4x týždenne.
Nadmiera stresu
Stres môže viesť k priberaniu na váhe, pretože podporuje produkciu kortizolu, hormónu, ktorý podporuje ukladanie tuku. Nájdite si zdravé spôsoby, ako zvládať stres, ako je cvičenie, meditácia alebo trávenie času v prírode.
Nedostatok vlákniny
Vláknina vám pomôže cítiť sa sýti a spokojní, takže budete jesť menej. Dobrými zdrojmi vlákniny sú ovocie, zelenina, celozrnné produkty a strukoviny. Nedostatok vlákniny môže viesť k zápche, nadúvaniu, plynatosti a hnačke. Vláknina pomáha udržovať stolicu mäkkú a objemnú, čím uľahčuje jej priechod tráviacim systémom. Pokiaľ máte nedostatok vlákniny, vaša stolica môže byť tvrdá a suchá, čo môže sťažovať jej vylučovanie. Nedostatok vlákniny je spájaný so zvýšeným rizikom vzniku srdcových chorôb, mŕtvice, cukrovky 2. typu a niektorých typov rakoviny. Vláknina pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a regulovať hladinu cukru v krvi. Môže tiež pomôcť udržiavať zdravú váhu, čo je ďalší faktor rizika pre chronické ochorenia. Zapríčiní únavu, slabosť, poruchy koncentrácie a oslabenie imunitného systému. Vláknina je dôležitá pre zdravie črevnej mikroflóry, ktorá zohráva kľúčovú úlohu v celkovom zdraví.
Konzumácia nezdravých potravín
Nezdravé potraviny (vyprážané pokrmy, sladké nápoje a spracované mäso) sú bohaté na kalórie, nezdravé tuky, cukor a sodík a sú chudobné na živiny. Nadmerná konzumácia týchto potravín môže viesť k obezite, srdcovým chorobám, mŕtvici, cukrovke 2. typu a niektorým typom rakoviny. Snažte sa obmedziť konzumáciu nezdravých potravín a vyberajte si zdravšie alternatívy. Nezdravé potraviny môžu zhoršovať trávenie a viesť k zažívacím problémom (nadúvanie, plynatosť, hnačka a zápcha). Vláknina, ktorá sa nachádza v zdravých potravinách, naproti tomu podporuje zdravé trávenie a pomáha udržiavať zdravú črevnú mikroflóru.
Nezdravé stravovacie návyky
Nezdravé stravovacie návyky, medzi ktoré patrí rýchle stravovanie a prejedanie, môžu brániť vašim snahám o chudnutie. Snažte sa jesť pravidelne, desiate zdravo, jedzte pomaly a vedome. Nejedzte na noc.
Foto: Pexels
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.