Prečo je v tehotenstve jód taký dôležitý?

Jód je dôležitý pre správnu funkciu organizmu, vrátane funkcie štítnej žľazy, správneho rastu a vývoja mozgu a nervového systému. V tehotenstve je jeho dostatočný príjem obzvlášť dôležitý, pretože ovplyvňuje vývoj plodu a jeho budúce zdravie. Pozrite sa, aké doplnky stravy užívať a ako zaistiť dostatočný príjem jódu.

Obsah

Jód v tehotenstve

Jód je nevyhnutný minerál, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu štítnej žľazy, rast a vývoj mozgu a nervový systém. V tehotenstve je jeho dostatočný príjem obzvlášť dôležitý, pretože ovplyvňuje vývoj plodu. Zvyčajná denná odporúčaná dávka jódu pre tehotnú ženu je 250 mikrogramov jódu. Pokiaľ si nie ste istá, poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom, alebo môžete využiť poradňu a konzultáciu online na Mojalekareň.sk. Ak premýšľate o vitamínoch pre tehotné ženy, môžete vyskúšať napríklad Femibion. Femibion ​​1 pokrýva 3/4 potreby jódu a zvyšok je možné doplniť zo stravy.

Používanie jódu z naviac mimo tehotenských vitamínov by malo byť u tehotných žien vždy konzultované s gynekológom. Veľakrát je v strave a ďalších doplnkoch už množstvo jódu dostatočné. Preto by si to mamička mala strážiť, aby sa jódom nepredávkovala.

Môžu tehotné ženy užívať jód z kelpu?

Áno, tehotné ženy môžu užívať jód z kelpu. Kelp je druh morskej riasy, ktorá je bohatá na jód. V doplnkoch stravy sa jód z kelpu vyskytuje vo forme jodidu draselného. Doplnky stravy s jódom z kelpu obsahujú najčastejšie 150 mikrogramov jódu v jednej kapsuli. Pokiaľ užívate doplnky stravy pre tehotné ženy, poraďte sa o užívaní jódu z kelpu s lekárom.

Prečo je jód v tehotenstve dôležitý?

Jód je nevyhnutný pre správnu funkciu štítnej žľazy. Štítna žľaza produkuje hormóny, ktoré regulujú rast a vývoj celého tela, vrátane mozgu a nervového systému. Nedostatok jódu môže viesť k hypotyreóze, ktorá u plodu aj novorodenca spôsobuje závažné zdravotné problémy. Jód je nevyhnutný na tvorbu neurónov a myelínu, ochrannej vrstvy nervových buniek. Jeho kritický nedostatok v tehotenstve môže viesť k mentálnej retardácii a ďalším neurologickým poruchám u plodu. Jód je dôležitý pri raste a vývoji celého plodu. Jeho nedostatok môže viesť k poruchám rastu, nízkej pôrodnej hmotnosti.

Koľko jódu denne v tehotenstve užívať?

Odporúčaná denná dávka jódu v tehotenstve je cca 250 mikrogramov. Väčšina tehotných žien získa dostatok jódu z pestrej stravy. Medzi potraviny bohaté na jód patria:

  • Morské ryby a plody mora (losos, treska, makrela, krevety, mušle)
  • Mliečne výrobky (mlieko, jogurt, syry)
  • Vajcia
  • Jodidovaná soľ
  • Ovocie a zelenina (zemiaky, špenát, fazuľa)

Kde kúpiť kvalitné vitamíny a ako ich vybrať?

Kvalitné vitamíny kúpite výhodne na Mojalekaren.sk. Pokiaľ si nie ste výberom istí, môžete sa opýtať lekárnikov priamo v tejto lekárni. Radi vám s výberom pomôžu.

VITAMÍNY na MOJALEKAREN.SK

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ VÝBER

ĎALŠIE ČLÁNKY Z RUBRIKY ZDRAVIE
1 Vitamíny pri dojčení: Je možné užívať jód, vápnik alebo B-komplex forte?

Vitamíny pri dojčení: Je možné užívať jód, vápnik alebo B-komplex forte?

Potrebujete doplniť pri dojčení konkrétne vitamíny? Do článku som pripravila podrobnejšie informácie o tom, či je vhodné užívať jód, vápnik alebo B-komplex forte. Viete, aké vitamíny užívať počas dojčenia? Obsah   Vápnik pri …
Read full review Čítať ďalej
2 Vitamín D3 v tehotenstve: Aký doplnok stravy vybrať?

Vitamín D3 v tehotenstve: Aký doplnok stravy vybrať?

Aký vitamín D3 v tehotenstve užívať a aký je optimálny denný príjem? Do článku som pripravila tipy na bezpečné doplnky stravy s vitamínom D3, ktoré môžete užívať aj počas tehotenstva. Obsah   Prečo je vitamín D3 v tehotenstve …
Read full review Čítať ďalej
3 Čo dávať bábätku na bolesť bruška po kŕmení?

Čo dávať bábätku na bolesť bruška po kŕmení?

Čo zaberá na prdíky u detí a ako na bolesť bruška po kŕmení u malých bábätiek? Do článku som pripravila užitočné rady a tipy na to, ako bábätku uľaviť. Obsah   Prečo bábätko bolí bruško po kŕmení? Bolesť bruška u malých …
Read full review Čítať ďalej
4 Ako dlho vydrží materské mlieko?

Ako dlho vydrží materské mlieko?

Potrebujete uchovávať materské mlieko? Viete, že doba, počas ktorej mlieko vydrží, závisí od teploty skladovania? Do článku som pripravila informácie o tom, ako dlho vydrží odstriekané materské mlieko. Obsah   Ako dlho vydrží …
Read full review Čítať ďalej
5 Čo zvoliť na alergiu u dojčiacej ženy

Čo zvoliť na alergiu u dojčiacej ženy? Tipy na voľnopredajné lieky

Alergia v období dojčenia je veľmi nepríjemnou komplikáciou. O to horšie je v tom, že dojčiace ženy nesmú užívať všetky voľnopredajné lieky na alergiu, ale musia riadne vybrať tie, ktoré sú pre ne špeciálne určené. Do článku som pripravila tipy na …
Read full review Čítať ďalej
6 Aké vitamíny podporia dojčenie? Tipy na doplnky stravy + ako podporiť dojčenie

Aké vitamíny podporia dojčenie? Tipy na doplnky stravy + ako podporiť dojčenie

Dojčenie je pre zdravie bábätka dôležité a zaisťuje mu optimálny príjem živín. Na podporu tvorby materského mlieka a zdravia mamičky i bábätka je dôležité dbať na dostatočný príjem vitamínov a minerálov. Viete, aké doplnky stravy pomôžu zaistiť …
Read full review Čítať ďalej

Foto: Pexels
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo