Domáca lekárnička nielen pre deti: Základné vybavenie lekárničky

Čo by v domácej lekárničke nemalo chýbať? Pozrite sa na to, ako vybaviť domácu lekárničku a zistite, čo by nemalo chýbať v domácej lekárničke pre dospelých a pre deti.

Obsah

Prečo poctivo vybaviť domácu lekárničku?

Domáca lekárnička by mala byť nevyhnutnou súčasťou každej domácnosti. Môže vám ušetriť čas, peniaze a taktiež množstvo nepríjemností a stresu. V prípade nehody alebo náhleho ochorenia vám lekárnička pomôže poskytnúť prvú pomoc, než dorazí lekár. Najčastejšie ju ale využijete pri bežnom ochorení, prechladnutí, horúčke, hnačke, zvracaní alebo pri poranení.

Vybavenie domácej lekárničky

Čo by nemalo chýbať v domácej lekárničke pre dospelých a pre deti?

  • Lieky na zníženie teploty a zmiernenie bolesti obsahujúce paracetamol alebo ibuprofén – vhodné je vybrať lieky pre dospelých (napríklad tieto) a ak máte deti, tak aj sirupy pre deti (dostupné tu), prípadne čapíky pre bábätká
  • Teplomer – pre bábätká a malé deti môžete využiť bezdotykový teplomer (napríklad Cemio), pre dospelých je vhodný akýkoľvek digitálny teplomer
  • Lieky na zažívacie problémy, najmä na hnačku alebo zvracanie – vhodné je mať doma rôzne druhy liekov s rôznou účinnou látkou. Pre malé deti je vhodný Enterol a Smecta. Pre dospelých, Enditril a Hidrasec (oba lieky majú rovnakú účinnú látku racecadotrilum) alebo Loperon a Imodium (oba lieky majú rovnakú účinnú látku loperamidi hydrochloridum). Pokiaľ máte doma malé dieťa, môžete lekárničku doplniť o rehydratačný roztok (napríklad Kulíšek), ktorý pomáha udržať vodu a tekutiny v žalúdku.
  • Aktívne uhlie – veľmi účinné je aktívne uhlie v kapsulách, ktoré prehltnú aj trojročné deti. Aktívne uhlie je možné kúpiť aj v sypkom prášku.
  • Dezinfekcia
  • Náplasti
  • Sterilné obväzy
  • Bandáže
  • Hojivý gél – odporúčam gél na vlhké hojenie, ktorý je vhodný na väčšie rany. Aby ste mohli tento gél aplikovať, je vhodné dokúpiť aj mastný tyl a gázové krytie.
  • Antihistaminiká na zmiernenie alergických reakcií
  • Dezinfekčné očné kvapky – odporúčam očné kvapky s týmusom. Môžu pomôcť od počiatočného zápalu spojiviek u detí, ktorý vzniká od nádchy. Nám vždy kvapky pomohli a dieťa nemuselo brať Tobrex alebo Tobradex (antibiotické očné kvapky s kortikoidmi). Očné kvapky nepomáhajú pri infekčnom zápale spojiviek. V tomto prípade je nutné čo najskôr vyhľadať očného lekára, ktorý naordinuje iné kvapky podľa potreby.
  • Nosné kvapky
  • Sirupy proti kašľu na odkašliavanie aj tlmenie kašľa – vhodné sú sirupy alebo kvapky na vlhký a suchý kašeľ. Na vlhký kašeľ je vhodný pre deti Prospan, Mucosolvan alebo Hedelix. Pre dospelých je vhodný napríklad Stiptussin, ACC, Bromexin. Na suchý kašeľ môžete pre deti využiť Fenistil kvapky alebo Robitussin Junior, pre dospelých napríklad Stoptussin alebo Robitussin. Viac informácií nájdete v článku: Prechladnutie u detí: Aký sirup dávať na suchý kašeľ a na noc?
  • Repelent proti kliešťom (príp. komáre), pinzeta
  • Malé nožnice

Domáca lekárnička by mala byť prispôsobená individuálnym potrebám členov domácnosti. Mala by obsahovať lieky, ktoré užívate pravidelne, v dostatočnom množstve (ideálne mesačnú zásobu) a tiež lieky pre alergikov (ak máte napríklad alergiu na bodnutie od včely alebo osy (adrenalínový autoinjektor). U kardiakov by v lekárničke nemal chýbať nitroglycerín. U malých detí , ktoré sú náchylné k laryngitídam prednizónové čapíky. Pre športovcov a domácich majstrov je dôležité mať dostatok náplastí, obväzov, elastických obväzov, dezinfekcií a vlhké krytie.

Lieky pre deti sú špecifické a niektoré lieky pre dospelých môžu byť pre deti nebezpečné. Preto by domáca lekárnička mala byť prehľadne usporiadaná, aby boli detské lieky oddelené od liekov pre dospelých.

Kde kúpiť kvalitné vybavenie lekárničky?

Kvalitné vybavenie lekárničky kúpite výhodne na Mojalekaren.sk. Ak si nie ste výberom istí, môžete sa opýtať lekárnikov priamo v tejto lekárni. Radi vám s výberom pomôžu.

VYBAVENIE LEKÁRNIČKY na MOJALEKAREN.SK

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ VÝBER

ĎALŠIE ČLÁNKY Z RUBRIKY ZDRAVIE
1 Aké vybrať probiotiká pri dojčení?

Aké vybrať probiotiká pri dojčení?

Probiotiká sú obsiahnuté v potravinách. Nájdeme ich napríklad v jogurtoch, kefíre, kyslej kapuste a užívať ich môžete aj ako doplnok stravy. Aké probiotiká sú vhodné pri dojčení? Do článku som pripravila tip na kvalitné doplnky stravy. Obsah …
Read full review Viac podrobností
2 Aký vybrať čaj pre deti a dojčiace matky?

Aký vybrať čaj pre deti a dojčiace matky?

Deťom by mal čaj chutiť, zároveň by mal byť čaj pre malé deti vhodný (nie všetky čaje vhodné sú). Dôležité je vybrať správny čaj aj v období dojčenia. Viete, aké čaje sú pre dojčiace mamičky najlepšie? Do článku som pripravila vyskúšané tipy. …
Read full review Viac podrobností
3 Čo robiť, keď má dieťa vši? Aký prípravok skutočne funguje?

Čo robiť, keď má dieťa vši? Aký prípravok skutočne funguje?

Nočná mora všetkých rodičov. Vši. Malé potvory dokážu potrápiť úplne celú rodinu. Ako sa ich zbaviť a čo na vši skutočne zaberá? Do článku som pripravila tipy na šampóny a tiež na to, čo robiť, aby ste sa ich raz a navždy zbavili. Obsah …
Read full review Viac podrobností
4 Zubná pasta pre deti: Akú vybrať a aký príjem fluoridu je pre deti vhodný?

Zubná pasta pre deti: Akú vybrať a aký príjem fluoridu je pre deti vhodný?

Výber správnej zubnej pasty pre deti je dôležitý. Avšak akú zubnú pastu vybrať? Do článku som pripravila tipy na to, akú vybrať zubnú pastu pre deti. Obsah   Akú vybrať zubnú pastu pre deti? Malé deti a predškoláci zubnej pasty …
Read full review Viac podrobností
5 Kolagén pre deti: Ako chrániť kĺby malých športovcov?

Kolagén pre deti: Ako chrániť kĺby malých športovcov?

Pohyb je pre zdravý vývoj detí dôležitý. Ak vaše dieťa pravidelne športuje, je dôležité starať sa o správnu výživu a zdravie kĺbov. Aký kolagén je pre deti vhodný a treba ho pravidelne užívať? Do článku som pripravila odpovede na všetky dôležité …
Read full review Viac podrobností
6 Čo robiť, keď dieťa zvracia? + tip na rehydratačný roztok

Čo robiť, keď dieťa zvracia? + tip na rehydratačný roztok

Zvracanie u detí môže mať rôzne príčiny. Dôležité je včas reagovať a správne sa o dieťa postarať. Dieťa by nemalo byť dehydratované. Do článku som pripravila tipy na rehydratačné roztoky a tiež na to, čo robiť, keď dieťa vracia. Obsah …
Read full review Viac podrobností

Foto: Pexels
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Značky

Mamadodazda.sk
Logo