8 osvedčených pravidiel pre štíhlu postavu, ktoré fungujú

Stačí sa pozrieť na Instagram a zavalí vás záplava informácií o rýchlom chudnutí. Bohužiaľ, nie všetky z nich sú účinné, zdravé alebo dokonca bezpečné. Ak hľadáte osvedčené a zdravé spôsoby, ako dosiahnuť štíhlejšiu postavu, tu je 8 pravidiel, ktoré vám môžu pomôcť.

Obsah

Do stravy zahrňte kvalitné bielkoviny

Bielkoviny sú stavebným kameňom nášho tela. Potraviny, ktoré obsahujú dostatok bielkovín, veľmi dobre zasýtia a zároveň, pokiaľ neobsahujú veľké množstvo tuku a cukru, nemusia byť kaloricky náročné. Kvalitné bielkoviny nájdete napríklad v kuracom, morčacom alebo králičom mäse, rybách, vajciach a strukovinách. Tieto potraviny sú tiež zdrojom živín, ktoré nám dodávajú energiu. Osoba, ktorá váži 60 kilogramov, by mala denne zjesť približne 80 – 120 gramov bielkovín.

Medzi potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo bielkovín, patrí seitan, quinoa, zelené nezrelé sójové bôby, vaječné bielky, cottage, tuniak, srvátkový proteín.

Nezabudnite na ovocie a zeleninu

Ovocie a zelenina sú zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny, ktoré pomáhajú udržiavať náš organizmus zdravý a silný. Zelenina by mala tvoriť zhruba polovicu vášho jedálnička, a mala by byť rôznorodá – snažte sa jesť čo najviac druhov a farieb. Ovocie by malo byť konzumované skôr ako doplnok alebo desiata, pretože obsahuje viac cukru. Aj keď vhodnejšie je dať si viac ovocia ako siahnuť po čokoláde alebo nezdravých sušienkach. Ovocie obsahuje antioxidanty. Dopriať si môžete takmer neobmedzené množstvo čerstvého ovocia, avšak pozor dajte na sladené šťavy a džúsy, ktoré môžu obsahovať vyššie množstvo pridaných cukrov.

Pravidelne cvičte

Pravidelné cvičenie je nevyhnutné na spaľovanie tukov a udržanie zdravej postavy. Skúste nájsť aktivitu, ktorú máte radi – môže to byť behanie, chôdza, jazda na bicykli, plávanie alebo cvičenie v posilňovni. Ak neviete, aký tréning je pre vás najlepší, obráťte sa na trénera alebo fitness špecialistu. Aj keď sa v mnohých článkoch dočítate, že základom štíhlej postavy je zdravá strava, tak bez pohybu to nepôjde. Rozhodne nie po štyridsiatke. Navyše pravidelným pohybom robíte niečo naviac pre seba a pre svoje telo. Denne nemusíte ujsť 10 000 krokov. Spočiatku sa každý pohyb navyše počíta. Záťaž a fyzickú aktivitu si môžete pridávať postupne.

Zdravé potraviny, ktoré vás zasýtia

Zdravé potraviny sú kľúčom k úspešnému chudnutiu. Ak ste hladní, máte tendenciu jesť viac, než by ste chceli a než skutočne potrebujete. Častejšie siahnete po nezdravých potravinách. Snažte sa jesť potraviny, ktoré vás zasýtia na dlhšiu dobu – napríklad celozrnné v

Aké potraviny vás najviac zasýtia a zároveň si ich môžete dopriať pri diéte? Skúste zemiaky, rybie mäso, ovsenú kašu, pomaranče, jablká alebo celozrnné cestoviny. Je dôležité vyberať potraviny, ktoré sú bohaté na vlákninu, aby vám poskytli pocit sýtosti po dlhšiu dobu. Tiež sa vyhnite potravinám s vysokým glykemickým indexom, ako sú biele pečivo a cukrovinky, ktoré vám poskytnú krátkodobú energiu, ale rýchlo budete mať hlad. Namiesto toho zvoľte celozrnné produkty, strukoviny, orechy a semienka.

Pravidelná strava po celý deň

Je dôležité jesť pravidelne po celý deň, aby sa udržovala vaša hladina cukru v krvi a metabolizmus sa nespomaľoval. Za deň by ste mali jesť hneď niekoľkokrát – deň by mal začínať raňajkami, potom by mala byť olovrant, obed, olovrant a večera.

Namiesto kalorickej malinovky pite čistú vodu

Mnoho ľudí si neuvedomuje, koľko kalórií obsahujú nápoje, ktoré pijú. Limonády, sladké džúsy a energetické nápoje sú plné cukru a kalórií, čo môže negatívne ovplyvniť vaše úsilie o chudnutí. Namiesto toho by ste mali piť hlavne čistú vodu, ktorá je pre telo najlepšia, hydratuje ho. Do vody môžete pridať plátky citróna, uhorky alebo ovocia.

Káva a čaj sú vhodné pri chudnutí

Káva a čaj sú oba nízkokalorické nápoje, ktoré môžu pomôcť pri chudnutí. Káva obsahuje kofeín, ktorý môže zrýchliť metabolizmus a podporovať spaľovanie tukov. Čaj obsahuje polyfenoly, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a krvného tlaku a zlepšovať metabolizmus. Pokiaľ pijete kávu alebo čaj s cukrom a mliekom, dajte si pozor na kalorický príjem a radšej zvoľte nízkokalorické alternatívy – kávu alebo čaj môžete osladiť napríklad stéviou.

Úplne vynechajte alkohol

Alkohol obsahuje veľa kalórií, ktoré vám pri chudnutí nepomáhajú. Konzumáciou alkoholu nielen, že do seba dostanete úplne prázdne kalórie, ale navyše môžete mať väčšiu chuť do jedla a ľahšie zjete niečo nezdravé. Alkohol obsahuje pomerne dosť kalórií, napríklad 1 gram alkoholu obsahuje približne 7 kalórií. Koľko kalórií obsahuje alkohol?

Suché biele víno 100 ml – 75 kcal = 150 kcal v 2 dcl
Červené víno 100 ml – 80 kcal = 160 kcal v 2 dcl
Sladké biele víno – 105 kcal = 210 kcal v 2 dcl
Pivo svetlé 10 ° 100 ml – 37 kcal = 185 kcal v 0,5 l
Pivo svetlé 11° 100 ml – 41 kcal = 205 kcal v 0,5 l
Pivo svetlé 12° 100 ml – 44 kcal = 220 kcal v 0,5 l
Pivo tmavé 10 ° 100 ml – 38 kcal = 190 kcal v 0,5 l
Rum, vodka, whisky 40% = 100 kcal v 45 ml
Likér = 160 kcal v 45 ml
Ak si večer dáte dva poháre vína alebo tri pivá, je to ako keby ste zjedli viac ako pol tabuľky čokolády.

Záver

Nemusíte sa držať prísnych diét a hladovať. Stačí jesť zdravo, pravidelne sa hýbať, či už chodiť alebo behať. Jedzte kvalitné bielkoviny, ovocie a zeleninu, namiesto kalorickej malinovky pite čistú vodu, káva a čaj sú vhodné pri chudnutí. Nejedzte priemyselne spracované potraviny. K veľmi chutným ketodietám patria tie od Ketodiet.sk. Táto diéta je chuťovo lepšia ako ostatné, hoci oveľa lacnejšie značky (ako napríklad Ketomix). Dobré sú aj proteínové koktaily od Chiashake.sk. POZOR! Na Ketodiet.sk bývajú veľké zľavy!

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ NÁKUP

Mamadodazda.sk
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Hrasekvlusku.cz.

Mamadodazda.sk
Logo