Prerušovaný pôst: Skúsenosti, rady a čo naozaj funguje

Prerušovaný pôst je forma stravovania, pri ktorej sa striedajú fázy pôstu a fázy jedla. Mám vyskúšané, že skutočne funguje, ale nič sa nesmie uponáhľať. Do článku som pripravila skúsenosti s prerušovaným pôstom.

POZRIŤ SA
ZĽAVA NA PRVÝ NÁKUP POWERLOGY.COM

Získajte zľavu 7 % na prvý nákup

Obsah

Prerušovaný pôst: Princíp

Počas prerušovaného pôstu smiete jesť iba určitý počet hodín denne. Pretože na jedlo máte iba obmedzený počet hodín denne, nestihnete sa prejedať. Telo v období pôstu odbúrava prebytočný tuk a zároveň zostane zachovaná svalová hmota.

Tento spôsob konzumácie jedla je vhodný iba pre zdravých jedincov. Ak chcete zdravým spôsobom zhodiť niekoľko kilogramov a nemáte žiadne zdravotné obmedzenia, môžete prerušovaný pôst vyskúšať. Ak sa bojíte diétu skúsiť, môžete sa poradiť so svojim praktickým lekárom.

Druhy prerušovaného pôstu

Z celkových 24 hodín denne môžete vyskúšať rôzny počet hodín, kedy jesť a nejesť. K najobľúbenejším patrí toto rozdelenie:

 • 6/8 (16 hodín pôstu, 8 hodín príjem kalórií)
 • 20/4 (20 hodín pôstu, 4 hodiny príjem kalórií)
 • OMAD (one meal a day, jedno jedlo denne)

Vyskúšať môžete najskôr 12 hodín pôst a 12 hodín príjem kalórií. Postupne môžete počet hodín príjmu kalórií uberať, až sa dostanete na požadovaných 10 alebo 8 hodín alebo ešte menej.

Čo jesť počas prerušovaného pôstu

Nie je presne určené, čo jesť av akom množstve. Pri prerušovanom pôste sú striktne dané iba hodiny, kedy sa môžete najesť. Do jedálnička zaraďte ovocie, zeleninu, mliečne výrobky, pečivo. Môžete si dávať, čo budete chcieť, ale mám vyskúšané, že rozumná strava je na chudnutie najvhodnejšia.

Skúsenosti s prerušovaným pôstom a ako funguje?

Zo začiatku bolo veľmi ťažké, než som si na štýl stravovania zvykla. Prestala som jesť večer, a to pre mňa bolo nezvyčajné. Večer bol dlhý. Neustále som myslela na to, že by som sa chcela najesť. Po týždni sa nutkanie na jedlo zlepšilo a po mesiaci som si na štýl jedla zvykla. Jednoduché to ale nebolo. Najprv som skúšala 12 hodín jesť a 12 hodín nejesť. Neskôr som skúšala 10 hodinové okno na príjem kalórií a nakoniec som skončila pri 8 hodinovom okne. Než som sa na tento počet hodín dostala, trvalo mi to približne pol roka. Teraz mi 8 hodín príde dostatočných, zvykla som si. Občas skúsim štvorhodinové alebo šesťhodinové okno – pre mňa to je už pomerne malý počet hodín na jedlo, a tak dodržiavam oných 8 hodín. Jedno jedlo denne som nikdy neskúšala. Denný harmonogram vyzerá tak, že prvé jedlo ním najskôr o 11. hodine dopoludnia (často až o 12. – podľa toho, ako to stihnem) a posledné jedlo jem okolo pol siedmej večer. Najdlhšie o 19:00 s jedlom končím. Takto mi to najviac vyhovuje, ale vy si môžete dennú dobu jedla rozvrhnúť podľa svojho. Dôležité je dodržať počet hodín vkuse, kedy jete a nejete. To je všetko. Niekto preferuje bohaté raňajky a s jedlom končí o 16:00 popoludní, niekto iný si radšej dopraje večeru o 18:00. Záleží len na vás.

Jem ovocie, zeleninu, pečivo, maslo, syry, doprajem si mliečne výrobky a tiež si dám sladké či čokoládu. V množstve jedla sa neobmedzujem. Jediným obmedzením je počet hodín, kedy ním. Na prvý pohľad sa to nezdá, ale je to veľké obmedzenie samo o sebe. Za osem hodín nikdy nestihnem zjesť to, čo by som chcela. Jem veľa ovocia a zeleniny a na nezdravé veci mi nezostáva čas a ani miesto. 🙂 Nedávam si fast food, nejem mäso, pretože mi nechutí, nejem vyprážané a ani tučné veci (okrem jogurtu a syra).

Skutočne sa týmto spôsobom stravy dá schudnúť a váhu je možné si udržať. Rozhodla som sa takto chudnúť po treťom pôrode, pretože nadbytočné kilá nešli dole. Nemohla som sa ich zbaviť – nepomáhal pohyb, obmedzenie jedla, nepomáhalo vôbec nič. Prerušovaný pôst mi pomohol a počas 6 mesiacov som schudla posledných 10 kilogramov (zo 60 kg na 50 kg). Prerušovaný pôst môžete držať dlhodobo. Ja ho držím takmer rok. Je to pre mňa jednoduchšie, keď som zvyknutá na nejaký režim. Môžem jesť to, čo mi chutí, a zároveň môžem dobre strážiť, aby som nenabrala kilogramy späť. Zatiaľ sa mi dobre darí udržať si hmotnosť bez drastických diét.

Výhody a nevýhody

Výhody
 • Skutočne funguje.
 • Bez trápenia a mučenia sa od hladu.
 • Môžete jesť, čo chcete.
 • Dlhodobo je možné si udržať váhu.
 • Bez diét a počítanie sacharidov.
 • Zdravý spôsob chudnutia (nesmiete sa ale prejedať).
Nevýhody
 • Kilogramy som schudla počas šiestich mesiacov, čo sa môže zdať ako dlhá doba.
 • Nie je vhodný pre každého.
 • Zo začiatku je potrebné zvyknúť si na nový režim (pri každej diéte sú začiatky ťažké).

Doplnky stravy

Samozrejme, že ním aj doplnky stravy a vitamíny. Dlhodobo pijem nápoj LaVita, jem hlivu ustricovú a v zime tiež Preventan s vitamínom D, probiotiká a občas dopĺňam vitamín B a tiež kolagén od Powelogy. Doplnky stravy sú dobrá a užitočná vec, ktorá vám pomôže posilňovať imunitu a dodávajú telu všetko, čo potrebuje. Veľký výber zaujímavých doplnkov stravy nájdete aj v e-shope Naturesfinest.sk.

Držím vám palce. 🙂

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ NÁKUP

Foto: Mamadodazda.sk
Tento článok je predklad českého článku z webu Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo