Keto diéta: Všetko, čo potrebujete vedieť a aký program vybrať

Potrebujete schudnúť? Ak ste vyskúšali všetko možné a nič nezabralo, možno vám pomôže Ketónová diéta. Vyskúšať môžete napríklad cenovo dostupnú diétu na Ketomix.sk, na Ketodiet.sk alebo výbornú diétu na Chiashake.sk. Do článku som pripravila základné informácie o ketónovej diéte, tipy na to, aký balíček vyskúšať a tiež prehľady akcií a zliav.

Obsah

Ketogenic diét – ketónová diéta

Ketónová diéta je založená na tom, že konzumujete stravu s vyšším obsahom tuku a nízkym obsahom sacharidov. Po niekoľkých dňoch užívania tejto diéty sa telo dostane do stavu, ktorý sa nazýva ketóza práve zapríčineným nízkym obsahom sacharidov. Hlavným zdrojom energie pre ľudský organizmus je glukóza a tento sacharid je uložený v pečeni a vo svaloch ako zložitý cukor glykogén. Odtiaľ sa uvoľňuje do krvi ako zdroj energie. Pokiaľ sa telo dostane do procesu ketózy, dochádza k tomu, že telo nemá dostatok krvného cukru, a čerpá energiu z vlastných tukových zásob. S keto diétou chudnete rýchlo a bez jojo efektu. Ketóny sú mastné kyseliny, ktoré sa pri ketóze začnú produkovať v pečeni a organizme slúžia ako zásobáreň energie.

Aby telo dosiahlo stav ketózy, je potrebné jesť denne menej ako 50 gramov sacharidov. Pri keto diéte je optimálne zjesť 20 gramov sacharidov denne. Pokiaľ konzumujete menej sacharidov, máte pri keto diéte väčší priestor na konzumáciu tukov a bielkovín. Najčastejšie je odporúčané čerpať 70-80% denného kalorického príjmu z tukov, 10-20% z bielkovín a 5-10% zo sacharidov. Všeobecne sa odporúča denný príjem kalórií nastaviť na 2000 kilokalórií pre dospelú osobu. Z týchto 2000 kcal by malo byť 165 gramov tuku, 75 gramov bielkovín a 40 gramov sacharidov. V keto diéte je pomerne malý príjem bielkovín, pretože aminokyseliny v bielkovinách môžu byť premenené na glukózu, a to by bránilo dosiahnutiu stavu ketózy.

Kato diéta: Čo jesť pri ketodiéte?

Ketónová diéta má tri fázy. Môžete variť svoje vlastné recepty, môžete si zaobstarať keto diétu v e-shope cez internet alebo využiť kombináciu oboch možných prístupov – variť recepty z diétneho programu a doplniť ich o zeleninu, mäso alebo povolené ovocie.

Prvá fáza sa nazýva redukčná a je najprísnejšia zo všetkých troch fáz. Prvá fáza by mala trvať minimálne 1 týždeň a maximálne 8 týždňov. Dĺžka fázy záleží na tom, z akej počiatočnej hmotnosti chudnete. Druhá fáza je tiež redukčná a spoločne s prvou fázou by nemala jej dĺžka presiahnuť 14 týždňov. V tejto fáze môžete na jedálniček zaradiť viac potravín. Tretia fáza sa nazýva stabilizačná a trvá už navždy. Slúži na udržanie vašej hmotnosti.

Výhody a nevýhody keto diéty

VÝHODY: Strava má aj iné výhody ako len redukciu hmotnosti. Nižší príjem sacharidov zapríčiní zníženie inzulínovej rezistencie, pri ktorej telo nevie správne využívať vlastný inzulín. Pri keto diéte môže klesnúť krvný tlak a to ešte skôr, ako sa zníži vaša telesná hmotnosť. K výhodám patrí pomerne rýchla redukcia hmotnosti bez hladovania.

NEVÝHODY: Pri ketodiéte nemôžete jesť veľa druhov zdravých potravín, medzi ktoré patrí aj mnoho druhov ovocia a zeleniny. Telo nemá zo stravy dôležité vitamíny a minerály, nedostáva vlákninu, pretože pri ketodiéte sa nekonzumujú obilniny a strukoviny. Ďalej môžu podliehať používatelia tejto diéty výkyvu nálad a môžu byť nervózni. To je spojené s nízkou hladinou cukru v strave a teda aj v krvi.

Keto diéta: Všetko, čo potrebujete vedieť a aký program vybrať

Zásady keto diéty

  • Malo by sa predchádzať pocitom hladovania. Tuk má najvyšší sýtiaci účinok a keď je v jedálničku veľa tuku, znižuje pocit hladu.
  • Pri konzumácii malého množstva sacharidov poklesne hladina hormónov, ktoré stimulujú chuť do jedla (inzulín a ghrelín).
  • Pokiaľ sa razantne zvýši tuk v strave, hrozí riziko srdcových ochorení. Nasýtené mastné kyseliny, ktoré sú ľudovo označované ako zlé tuky, musia tvoriť maximálne 7 % denného príjmu kalórií. Tuky zo stravy metabolizujú najviac v pečeni a pokiaľ ich konzumujeme príliš, neúmerne veľmi zaťažujeme pečeň.

Kto môže keto diétu užívať?

Keto diétu nemôže jesť každý. Diéta nie je vhodná pri cievnej a mozgovej príhode, nemožno ju jesť pri ochorení štítnej žľazy, ochorení dnou, srdcovo-cievneho systému, ochorení pečene, pankreasu, vredové ochorenie žalúdka a dvanástnika, diabetes I. a II. typu, ochorenie žlčníka a čriev, onkologické ochorenia, ochorenie obličiek a dialýza.

Keto diétu nie je možné držať pri užívaní lieku Warfarin, pri poruchách príjmu potravy, pri alergii na mlieko, sóju, vajcia, zeler, vážnych psychiatrických ochorení, v čase tehotenstva a dojčenia, pri horúčke, vírusovom ochorení. Táto diéta nie je vhodná pre deti do 18 rokov. Ak si nie ste istí, či je pre vás keto diéta vhodná, poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom.

Čo jesť pri ketodiéte?

Jedálny lístok pri keto diéte by mal obsahovať najmä tuky a bielkoviny – malo by byť zastúpené mäso, syr, vajcia, tvaroh, maslo a tučný jogurt, oriešky, semienka, ktoré majú málo sacharidov a veľký obsah zdravých tukov (maximálne 30 gramov denne). Aké orechy sa hodia pri keto diéte? Sú to lieskové orechy, makadamiové orechy. Ďalej sú vhodné napríklad jahody, černice, čučoriedky, karfiol, šalát, uhorky, zeler, reďkovky, kapusta, cuketa i avokádo. Keto diétu si môžete objednať na KetoDiet.sk a KetoMix.sk.

Čo nejesť pri keto diéte?

Vynechajte potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo cukru, sladené nápoje, sladkosti, torty, biele pečivo, cereálie, ryža, zemiaky, kešu oriešky, pistácie, sušené ovocie, sušené mäso, sladké jogurty, mrkva, kukuricu, takmer všetky druhy ovocia, med, sirupy.

Vzorový jedálniček a čo jesť celý deň

Možno, že zo začiatku pre vás môže byť zložité vyznať sa v tom, ako sa vlastne stravovať. Pozrite sa na vzorový jedálniček pre 1., 2. a 3. fázu diéty.

Čo jesť celý deň? Raňajky: proteínová kaša; olovrant: proteínový koktail, obed: proteínová polievka, kurací steak (maximálne 100 gramov) a zeleninový šalát, proteínová tyčinka, proteínová omeleta so šampiňónmi.

V prvej fáze by denná denná dávka sacharidov zo zeleniny a ovocia nemala presiahnuť 10 gramov. Je potrebné prísne strážiť, čo jete. Môžete zjesť napríklad:

  • 200 gramov uhorky + 300 gramov brokolice = 500 gramov zeleniny
  • 150 gramov uhorky + 100 gramov cibule = 250 gramov zeleniny
  • 150 gramov húb + 100 gramov jahôd

Z orechov smiete jesť iba tieto semená či jadrá: mak, mandle, lieskové orechy, para orechy, pekanové orechy, vlašské orechy, sezamové semienka, tekvicové semienka. Z olejov môžete konzumovať iba vybrané druhy. Odporúčané oleje pre studenú kuchyňu: Avokádový, konopný, ľanový, repkový, vlašský. Odporúčané oleje pre teplú kuchyňu sú: olivový, repkový, sezamový, avokádový. NEODPORÚČA SA: Konzumovať arašidový, slnečnicový, požltový a sójový olej.

Od 1. fázy môžete do svojich pokrmov zaradiť bylinky, korenie bez cukru, soľ, ocot, olej (maximálne 30 gramov denne), cesnak, chilli papričky, zázvor, sójovú omáčku bez cukru, dresingy a omáčky bez cukru, sladidlá, škorica, lyžičku horčica a lyžičku holandského kakaa. Z nápojov môžete piť vodu aj minerálnu vodu, čaj, slabý ovocný čaj, nesladenú kávu.

TIP: Jedzte po troch hodinách. Ak vstávate skoro a chodíte spať neskoro, jedzte viackrát ako 5x denne. Posledné jedlo si dajte 2-3 hodiny pred spaním.

Youtube: Balíček pre mužov Ketomix

Ako začať s ketodietou?

Ak sa vám nedarí chudnúť a ste rozhodnutí začať s ketónovou diétou, aby ste znížili svoju hmotnosť, určite to skúste. Objednajte si keto diétu šitú na mieru. K najlepším programom patrí KetoDiet.sk a KetoMix.sk. Oba programy diéty sú navrhnuté v Českej republike.

KetoDiet.sk – Aký vybrať program

Skvelá a účinná ketónová diéta osloví tých z vás, ktorí bojujú s nadváhou. Pomôže ženám po pôrode, ktoré nemôžu schudnúť prebytočné kilogramy (a že to dá naozaj prácu – niečo o tom viem). S ketodietou sa dostanete po pôrode do formy rýchlejšie. Začiatky sú ťažké, pretože si telo aj myseľ bude musieť zvykať na iné zloženie stravy, ale oplatí sa to. Na webe Ketodiet.sk si môžete prečítať krásne recenzie a príbehy ľudí, ktorým tento program pomohol. Vybrať si môžete z niekoľkých rôznych balíčkov.

DO E-SHOPU ♥
KETÓNOVÁ DIÉTA OD OD KETODIET

♥ Na výber veľké množstvo jedál v prášku
♥ Jednoduché dávkovanie – jedlá sú zabalené v malých vrecúškach
♥ Jednoduchá príprava
♥ Cenovo výhodné balíčky

V ich e-shope si môžete vybrať z troch rôznych programov:

DIÉTNY PLÁN BASIC: Tento plán je vhodný pre osoby s nízkou nadváhou. Dĺžka trvania je 3 x 2 týždne. Balíček obsahuje výživové poradenstvo zadarmo, dostanete aj prehľadnú brožúru. Všetko pripravíte ľahko a rýchlo. – DOSTUPNÝ TU

DIÉTNY PLÁN MEDIUM: Tento plán je vhodný pre osoby so strednou nadváhou. Dĺžka trvania je 3 x 3 týždne. Balíček obsahuje výživové poradenstvo zadarmo, dostanete aj prehľadnú brožúru. Všetko pripravíte ľahko a rýchlo. – DOSTUPNÝ TU

DIÉTNY PLÁN INTENSE: Tento plán je vhodný pre osoby s vysokou nadváhou. Dĺžka trvania je 3 x 4 týždne. Balíček obsahuje výživové poradenstvo zadarmo, dostanete aj prehľadnú brožúru. Všetko pripravíte ľahko a rýchlo. – DOSTUPNÝ TU

Ako spoznať, do ktorého programu patríte? Vyplňte na webových stránkach BMI kalkulačku, ktorá vám pomôže s výberom vhodného programu.

Diéta na Ketodiet.sk

Chiashake – Aký vybrať program

Vybrať si môžete z rôznych diétnych balíčkov – na jeden týždeň, dva týždne, štyri alebo osem týždňov. Ja som vyskúšala balíček na jeden týždeň. Chuťovo bol veľmi dobrý, vydarený (najlepšie, čo som zatiaľ skúšala).

Týždenný balíček obsahuje 35 porcií jedál. Ochutnala som diétny koktail s pistáciovou príchuťou, proteínové palacinky, proteínové tyčinky a zeleninovú diétnu polievku. Príchute pokrmov si môžete sami vybrať. U koktailov máte na výber široké množstvo príchutí od jahodovej s malinou cez čučoriedkovú s vanilkou, pistáciovou, čokoládovou, vanilkovou, marhuľovou, slaný karamel, lieskový oriešok, čerešňa, Cappuccino až po hrušku so škoricou. Z polievok si môžete vybrať zeleninovú, syrovú alebo rajskú a z palaciniek vanilkové alebo banánové. Súčasťou balíčka je aj shaker, diétny plán a odmerky, podľa ktorých ľahko zmeriate potrebné množstvo prášku na to, aby ste si pripravili jedlo.

Diéta na Chiashake.sk

Youtube: Čo balíček obsahuje

Ketomix.sk – Aký vybrať program

Ketónovú diétu môžete vyskúšať aj s Ketomix.sk, ktorý má perfektné a chutné KetoMix koktaily. Programy môžete voliť s dĺžkou jedného týždňa aj s dĺžkou desať týždňov (porcia za 32 Sk). Záleží len na vás, čo si vyberiete. Určite odporúčam vyskúšať pre ľudí, ktorí bojujú s nadváhou, aspoň týždenný alebo štrnástich denný balíček chudnutie. Na webových stránkach Ketomixu je BMI kalkulačka, kam zadáte svoju výšku a hmotnosť. Tu sa dozviete, aké máte BMI a akú diétu by ste si mohli vybrať. Pozrite sa na akcie (KetoMix 2 týždne zadarmo), recenzie a hodnotenia a tiež krásne súťaže.

DO E-SHOPU ♥
KETÓNOVÁ DIÉTA OD KETOMIX

♥ Na výber veľké množstvo jedál v prášku
♥ Jednoduché dávkovanie – jedlá sú zabalené v malých vrecúškach
♥ Jednoduchá príprava
♥ Cenovo výhodné balíčky

Ako vybrať diétny plán? Ketomix má zostavené plány pre ľahkú, strednú, vyššiu a veľkú nadváhu. Ak neviete, do ktorej skupiny patríte, môžete vyplniť BMI kalkulačku. Vyskúšať môžete aj pripravené balíčky priamo na webových stránkach e-shopu v sekcii Výhodné balíčky. Príprava je jednoduchá. Súčasťou balíčkov sú aj obľúbené koktaily Ketomix.

Diéta na Ketomix.sk

Príprava jedál z balíčka – Youtube

Záver

Ketónová diéta stojí za vyskúšanie. Ocenia ju osoby s nadváhou aj ľudia, ktorí sa chcú rýchlejšie dostať do formy, chcú jesť inak, zmeniť svoje stravovacie návyky a životný štýl, ženy po pôrode, ktorým sa nedarí schudnúť. Samozrejme ako pri každej diéte, aj tu je začiatok veľmi ťažký. Na webových stránkach Ketomix.sk aj Ketodiet.sk si môžete objednať skvelé balíčky skvelé balíčky na redukciu hmotnosti.

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ NÁKUP

Foto: Mamadodazda.sk
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo