Čo robiť pri prechladnutí bábätka? Tipy na sirupy a lieky
Nádcha a prechladnutie patrí k bežným chorobám, ktoré trápia dojčatá aj batoľatá. Pre novopečených rodičov môže byť nádcha a prechladnutie bábätka náročným obdobím. Do článku som pripravila praktické informácie, ktoré vám pomôžu vírusovú infekciu úspešne prekonať.
Obsah
Aké lieky dieťaťu podávať pri horúčke?
Teplota sa u malých detí meria najčastejšie v konečníku (odčíta sa 0,5 °C), u starších detí. U novorodencov do 6 týždňov sa nič neodčítava. Meranie je možné vykonávať aj v podpazuší, ústach, uchu alebo bezdotykovým teplomerom. Pri horúčke je nutné podávať dieťaťu dostatok tekutín. Horúčku do 38 °C nie je nutné ihneď znižovať lieky, aby nedošlo k potlačeniu obranných reakcií organizmu. Pri teplote nad 38 °C sa odporúča podávanie paracetamolu alebo ibuprofénu. Lieky sa dávkujú podľa hmotnosti dieťaťa (nie podľa veku). Aspirín sa deťom nedáva, pretože môže mať nežiaduce účinky.
Pokiaľ má dieťa veľmi vysokú horúčku, môžete robiť zábaly do vlhkej plachty alebo ho môžete osprchovať vlažnou vodou (nie studenou vodou, ale stačí vlažná voda). Ak má dieťa veľmi vysokú horúčku nad 39,5 °C, môžu sa objaviť febrilné kŕče. Je nutné ihneď navštíviť lekára (volať sanitku).
Aký sirup podať dieťaťu pri prechladnutí?
Pre kašľa môžete dieťaťu dávať sirup, ktorý je určený na daný typ kašľa a je pre danú vekovú kategóriu vhodný. U produktívneho vlhkého kašľa sa odporúčajú expektoranciá (Ambrobene, Ambrosan, Mucosolvan alebo Solmucol). Na suchý kašeľ sú vhodné antitusiká (Sinecod, Tussin alebo Ditustat), a na zníženie dráždivého kašľa je možné použiť Fenistil. Z prírodných liekov sú vhodné Hedelix a Prospan.
- Prospan: Sirup sme používali pravidelne od bábätka po niekoľko rokov, ale neskôr som deťom začala dávať Mucosolvan. Liek Prospan je rastlinný liek určený na uvoľnenie hlienu v dýchacích cestách. Používa sa na zlepšenie stavu pri akútnych zápaloch dýchacích ciest s kašľom a po porade s lekárom aj pri chronických zápaloch dýchacích ciest s kašľom. Je vhodný pre dospelých, mladistvých aj deti. Liečivo je 700 mg suchého extraktu z brečtanového listu (Hederae helicis folii extractum siccum) v 100 ml sirupu. Sirup sa užíva pomocou priloženej odmerky trikrát denne (ráno, na obed a večer) alebo dvakrát denne (ráno a večer).
- Hedelix: Hedelix sirup je tradičný rastlinný liek určený na uľahčenie vykašliavania hlienu z dýchacích ciest. Sirup sa užíva pri kašli a prechladnutí. Obsahuje hustý extrakt z brečtanového listu, známeho svojim vysokým obsahom saponínov, glykozidu hederínu, trieslovín a flavonoidov. Tento sirup môžu užívať deti od narodenia, dospievajúci aj dospelí. Užíva sa nezriedený buď pri jedle, alebo medzi jedlami, a u dojčiat a batoliat je možné ho podávať v malom množstve čaju alebo ovocnej šťavy. Je dôležité ho zapiť dostatočným množstvom tekutiny.
- Fenistil: Kvapky poskytujú rýchlu úľavu od alergických reakcií, zmierňujú svrbenie, podráždenie kože a znižujú opuchy. Obsahujú účinnú látku dimetinden-maleinát, ktorá patrí medzi antihistaminiká používané na úľavu od príznakov alergie, kožné vyrážky, svrbenie, senná nádcha a iné formy alergickej nádchy. Vďaka tomu Fenistil pomáha aj na zmiernenie a potlačenie kašľa.
Čo mať doma v lekárničke na prechladnutie bábätka a dojčaťa?
V lekárničke je vhodné mať základné sirupy a lieky na kašeľ, nádchu a na horúčku u bábätiek. Nezabudnite tiež na odsávačku hlienov. Tá je skvelým pomocníkom, pretože vďaka nej ľahko a rýchlo vyriešite to, že malé dieťa nesmrká. Podstatné je tiež mať nosový sprej, ktorý je vhodný pre dojčatá.
- Čapíky s účinnou látkou paracetamol: Môžete vyskúšať Panadol (9-14 kg) alebo Paralen čapíky pre dojčatá. Tieto čapíky sú vhodné až od 7 kilogramov. Pokiaľ má bábätko menej, môžete mu dať polovicu čapíka.
- Čapíky s účinnou látkou ibuprofén: Čapíky Nurofen sú vhodné pre deti od 3 mesiacov veku. Funguje perfektne, zaberajú rýchlo. Nevýhodou môže byť to, že u niektorých detí podávanie čapíkov spôsobuje miernu hnačku.
- Sirup na horúčku: Do lekárničky nezabudnite pridať aj sirup na horúčku. Veľmi účinný sirup je Nurofen – jahoda alebo pomaranč. Suspenzia 20 mg/ml je vhodná pre deti od 3 mesiacov. Striedať ho môžete so sirupom Panadol alebo Paralen. Niektoré deti sirup nechcú prehĺtať, pretože im nechutí (a navyše im nie je dobre). Je preto vhodné mať v lekárničke vždy niekoľko rôznych alternatív.
- Fyziologický roztok: Ampulky roztoku (napríklad Libenar) môžete nakvapkať do nosa a uvoľniť nádchu. Používa sa u veľmi malých detí, ktoré nemôžu užívať klasický sprej do nosa. Tento roztok sa ľahko aplikuje, šetrí čas.
- Sprej do nosa pre deti: Vyskúšať môžete Nasivin Soft od 1 roka alebo Olynth HA od 2 rokov veku.
- Odsávačku hlienov: Odsávačka nádchy je nevyhnutným pomocníkom, ktorého sa oplatí mať doma. My sme vyskúšali Nosko – odsávačku na vysávač, ktorá je lacná a funguje skvele. Nádchu odsaje rýchlo a ľahko.
Kde kúpiť lieky pre dojčatá a ako ich vybrať?
Lieky pre dojčatá kúpite výhodne na Mojalekaren.sk. Pokiaľ si nie ste výberom istí, môžete sa opýtať lekárnikov priamo v tejto lekárni. Radi vám s výberom pomôžu.
LIEKY PRE DOJČATÁ na MOJALEKAREN.SK
♥ PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ VÝBER ♥
Foto: Pexels
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.