Čo robiť, keď dieťa zvracia? + tip na rehydratačný roztok

Zvracanie u detí môže mať rôzne príčiny. Dôležité je včas reagovať a správne sa o dieťa postarať. Dieťa by nemalo byť dehydratované. Do článku som pripravila tipy na rehydratačné roztoky a tiež na to, čo robiť, keď dieťa vracia.

Obsah

Čo robiť, keď dieťa zvracia?

Dieťa by malo mať pokoj a odpočinok. Ak vracalo, malo by si ľahnúť. Opatrne mu môžete po lyžičkách podávať vychladenú neperlivú vodu alebo studený slabý čierny čaj (čo malé deti odmietajú a nechcú). Pokiaľ sa vám do dieťaťa podarí dostať trošku rehydratačného roztoku, bude to len dobre. Ak dieťaťu nie je lepšie a opakovane zvracia (dlhšie ako 24 hodín u dojčiat a batoliat, dlhšie ako 48 hodín u starších detí), je nutné navštíviť lekára.

Kedy podávať dieťaťu jedlo?

Ak má dieťa hlad, je to dobrá správa. Avšak nedávajte mu hneď všetko jedlo, na ktoré má chuť. Mohlo by zvracať znova. Jedlo môžete začať podávať až po poldennom období bez zvracania. Vhodné je začať s ľahkou stravou – napríklad niekoľko piškót, rožok, banán. Teplé pokrmy podávajte až neskôr a vyberte tie netučné – ryža, mrkva, netučné mäso, cestoviny alebo zeleninový vývar.

Čo robiť, keď má dieťa hnačku?

Pokiaľ má ešte navyše hnačku, môžete mi podávať Smectu (chuťovo nie je veľmi dobrá a naše deti ju odmietajú, ale možno budete mať väčšie šťastie). Smecta čistí tráviaci trakt. Dávkovanie je 2 vrecká denne, rozpustené v nápoji alebo zmiešané s tekutým jedlom. Vyskúšať môžete aj Enterol, ktorý podporuje liečbu hnačky a dávkuje sa 1 až 2 kapsuly denne. Odolnosť tráviaceho traktu zvyšujú probiotiká.

Ako podporiť rehydratáciu dieťaťa? Aký rehydratačný roztok kúpiť, aby ho dieťa vypilo?

Dôležité je dieťa rehydratovať a bezprostredne po zvracaní ho nezaťažovať jedlom. V prvých 4 hodinách po zvracaní podávajte rehydratačný roztok, potom pridajte malé diétneho jedla (piškótu, rožok, kúsok banánu). V lekárničke je vhodné mať rehydratačný roztok Kulíšek, ktorý sa ľahko pripravuje a dieťa ho po lyžičkách môže pomaly piť. Niektorým deťom ale nechutí. Môžete vyskúšať a uvidíte. Deti roztoku zjedia pomerne málo (vlastná skúsenosť), ale lepšie niečo, ako nič.

KULIŠEK Forte sáčky 10 x 6.8 g je granulovaná zmes na prípravu rehydratačného roztoku, vhodná pre dojčatá od 4. mesiaca veku a malé deti. Roztok je vhodný pri hnačke, zvracaní, horúčkach s potením a ako iontový nápoj pre športovcov a fyzicky pracujúce osoby. Je schválený Českou pediatrickou spoločnosťou. Pripravíte ho tak, že vrecko rozpustíte v 250 ml prevarenej vody. Kulíšek zakúpite na Mojalekaren.sk. Vybrať môžete aj Kulíška, ktorý je vhodný pre bábätká od 1. týždňa života.

Ako pripraviť domáci rehydratačný roztok?

Doma rehydratačný roztok pripravíte tak, že v pol litri vody zvaríte 4 lyžičky cukru, 0,5 lyžičku soli a vytlačíte do vody šťavu z pomaranča.

Kde kúpiť vitamíny pre deti a ako ich vybrať?

Vitamíny pre deti kúpite výhodne na Mojalekaren.sk. Pokiaľ si nie ste výberom istí, môžete sa opýtať lekárnikov priamo v tejto lekárni. Radi vám s výberom pomôžu.

VITAMÍNY PRE DETI na MOJALEKAREN.SK

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ VÝBER

ĎALŠIE ČLÁNKY Z RUBRIKY ZDRAVIE
1 Aké vybrať probiotiká pri dojčení?

Aké vybrať probiotiká pri dojčení?

Probiotiká sú obsiahnuté v potravinách. Nájdeme ich napríklad v jogurtoch, kefíre, kyslej kapuste a užívať ich môžete aj ako doplnok stravy. Aké probiotiká sú vhodné pri dojčení? Do článku som pripravila tip na kvalitné doplnky stravy. Obsah …
Read full review Viac podrobností
2 Aký vybrať čaj pre deti a dojčiace matky?

Aký vybrať čaj pre deti a dojčiace matky?

Deťom by mal čaj chutiť, zároveň by mal byť čaj pre malé deti vhodný (nie všetky čaje vhodné sú). Dôležité je vybrať správny čaj aj v období dojčenia. Viete, aké čaje sú pre dojčiace mamičky najlepšie? Do článku som pripravila vyskúšané tipy. …
Read full review Viac podrobností
3 Čo robiť, keď má dieťa vši? Aký prípravok skutočne funguje?

Čo robiť, keď má dieťa vši? Aký prípravok skutočne funguje?

Nočná mora všetkých rodičov. Vši. Malé potvory dokážu potrápiť úplne celú rodinu. Ako sa ich zbaviť a čo na vši skutočne zaberá? Do článku som pripravila tipy na šampóny a tiež na to, čo robiť, aby ste sa ich raz a navždy zbavili. Obsah …
Read full review Viac podrobností
4 Zubná pasta pre deti: Akú vybrať a aký príjem fluoridu je pre deti vhodný?

Zubná pasta pre deti: Akú vybrať a aký príjem fluoridu je pre deti vhodný?

Výber správnej zubnej pasty pre deti je dôležitý. Avšak akú zubnú pastu vybrať? Do článku som pripravila tipy na to, akú vybrať zubnú pastu pre deti. Obsah   Akú vybrať zubnú pastu pre deti? Malé deti a predškoláci zubnej pasty …
Read full review Viac podrobností
5 Kolagén pre deti: Ako chrániť kĺby malých športovcov?

Kolagén pre deti: Ako chrániť kĺby malých športovcov?

Pohyb je pre zdravý vývoj detí dôležitý. Ak vaše dieťa pravidelne športuje, je dôležité starať sa o správnu výživu a zdravie kĺbov. Aký kolagén je pre deti vhodný a treba ho pravidelne užívať? Do článku som pripravila odpovede na všetky dôležité …
Read full review Viac podrobností
6 Čo robiť, keď dieťa zvracia? + tip na rehydratačný roztok

Čo robiť, keď dieťa zvracia? + tip na rehydratačný roztok

Zvracanie u detí môže mať rôzne príčiny. Dôležité je včas reagovať a správne sa o dieťa postarať. Dieťa by nemalo byť dehydratované. Do článku som pripravila tipy na rehydratačné roztoky a tiež na to, čo robiť, keď dieťa vracia. Obsah …
Read full review Viac podrobností

Foto: Pexels
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Značky

Mamadodazda.sk
Logo