Ako podporiť laktáciu a čo použiť na podporu dojčenia?

Trápi vás nedostatočná laktácia? Nie ste sami. Pozrite sa na to, čo mi pomohlo s podporou laktácie a aký doplnok stravy na podporu dojčenia vybrať.

Obsah

Ako podporiť laktáciu a čo použiť na podporu dojčenia?

Počas dojčenia sa určite stretnete s obdobím, v ktorom bude potrebné podporiť laktáciu. Niektoré bábätká jedia stále a často, iné musíte do jedla nútiť. Každé dieťa zažíva tzv. rastový špurt. Rastový špurt je obdobie, kedy dieťa zažíva náhle zrýchlenie rastu. Dochádza k nemu predovšetkým v prvom roku života, ale môže sa objaviť aj v neskorších fázach vývoja, napríklad v batoľacom veku, predškolskom období a puberte. Pokiaľ sa bábätko nachádza v období rastového špurtu môže sa vám zdať, že má stále hlad. Niektoré bábätká potrebujú mlieko aj každú hodinu. Ako teda podporiť dojčenie a zvýšiť tvorbu materského mlieka?

  • Dojčite často: Dojčite podľa potreby bábätka, ideálne 8-12x denne, vrátane nočného dojčenia. Čím častejšie je prsník stimulovaný, tým viac mlieka sa tvorí. Ale pozor. Pokiaľ si pri dojčení poškodíte bradavky, bude vás dojčenie bolieť. Je potrebné dodržiavať správnu techniku dojčenia. Niekomu môžu pomôcť klobúčiky na dojčenie (mne sa osvedčilo u druhého dieťaťa, ktoré inak nechcelo piť). Niektoré deti klobúčiky nemajú rady (je to individuálne).
  • Pite dostatok tekutiny:  Doprajte si dostatok spánku a odpočinku, aj keď popravde to aj tak veľmi nejde. 🙂 Dodržujte pitný režim a pite 2-3 litre tekutín denne, najlepšie neperlivej vody, bylinkových čajov alebo dojčiaceho čaju. Veľký výber dojčiacich čajov nájdete v lekárni. Mne najviac chutili čaje značky Hipp a tiež Weleda.
  • Zdravá strava: Jedzte pestrú a vyváženú stravu bohatú na ovocie, zeleninu, celozrnné produkty a bielkoviny. Zaraďte potraviny, ktoré podporujú laktáciu, ako je fenikel, rasca, aníz, ovsené vločky, pivovarské kvasnice a ryby.
  • Doplnky stravy: Vynikajúcim pomocníkom môžu byť doplnky stravy. Vyskúšať môžete napríklad senovku gréckou.
  • Odsávačka mlieka: Často sa odporúča odsávačka mlieka, ktorá môže podporiť laktáciu. Avšak podporiť ju tiež nemusí. Odsávačka mlieka môže byť dobrým pomocníkom, ale len pre niekoho. Mne veľmi pomohla pri prvom bábätku, ale pri druhom a pri treťom žiadne mlieko neodsala a nebolo to tým, že by bola rozbitá. Skrátka vôbec nefungovala. Naopak u prvého bábätka mi pomohla podporiť laktáciu veľmi dobre. Odsávačku mlieka kúpite za výhodnú cenu na Mojalekaren.sk. Pokiaľ budete odsávať často, odporúčam elektrickú odsávačku. S ručnou odsávačkou sa natrite, ide to pomaly.

🏆Senovka grécka🏆

Senovka grécka, bylina s bohatou históriou v medicíne a kuchyni, získava v poslednom období na popularite medzi dojčiacimi ženami vďaka údajným laktogénnym vlastnostiam. I keď presný mechanizmus jej účinku nie je úplne objasnený, predpokladá sa, že senovka grécka ovplyvňuje laktáciu stimuláciou produkcie prolaktínu, podporou tvorby mliečnych žliaz a zvýšením prítoku krvi do prsníkov. Štúdie naznačujú, že senovka grécka môže viesť k miernemu zvýšeniu produkcie materského mlieka v porovnaní s placebom, avšak výsledky nie sú vždy konzistentné a vyžadujú ďalší výskum na potvrdenie laktogénnych vlastností tejto byliny. Senovku grécku je možné užívať v rôznych formách, vrátane semien, kapsúl a tinktúr, a odporúča sa začať s nízkou dávkou a postupne ju zvyšovať podľa individuálnych potrieb.

Hoci senovka grécka je obvykle považovaná za bezpečnú bylinu, môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky ako nadúvanie, hnačka, zvracanie, bolesť hlavy alebo zmena chuti materského mlieka. Pred užívaním bylinky je dôležité konzultovať s lekárom, najmä ak máte zdravotné problémy, užívate lieky alebo ste tehotná. Senovka grécka je tradičnou bylinou, ktorá môže byť u niektorých žien užitočná na podporu laktácie, ale jej účinnosť sa môže líšiť. Ďalší výskum je nevyhnutný na presnejšie potvrdenie jej účinkov a pred užívaním je vhodné konzultovať s lekárom. Doplnky stravy so senovnou gréckou nájdete na Mojalekaren.sk.

Je vhodné podávať mesačnému bábätku sýtiace mlieko na noc?

Keď boli deti malé, pokukovala som po sýtiacom mlieku na noc, ale nakoniec som sa rozhodla, že toto obdobie vydržím a deti boli plne dojčené, aj keď to dalo veľkú prácu. Všeobecne sa neodporúča dávať mesačnému bábätku mlieko na noc, pretože bábätko po ňom spí a potom sa laktácia len znižuje a znižuje. Je dôležité maximálne podporovať dojčenie, najmä v noci, aby sa stimulovala tvorba materského mlieka. Aj keď bábätko spí, je vhodné ho zobudiť každé 3 hodiny a podporiť dojčenie. Nočné dojčenie stimuluje vylučovanie hormónov podporujúcich tvorbu materského mlieka.

Deti od 4 mesiacov veku môžu dostávať na noc kašu, ale pozor. Ani to nemusí byť to najlepšie. U dvoch detí som nemohla vôbec podávať kaše na noc, pretože deti po kaši mali neuveriteľný smäd a stále sa budili a píly a píly. Takže kaše na noc vôbec nepomohli.

Kde kúpiť kvalitné doplnky stravy, ktoré podporia laktáciu?

Kvalitné doplnky stravy značky kúpite výhodne na Mojalekaren.sk. Ak si nie ste výberom doplnkov stravy istí, môžete sa opýtať lekárnikov priamo v tejto lekárni. Radi vám s výberom pomôžu.

DOPLNKY STRAVY NA MOJALEKAREN.SK

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ VÝBER

Foto: Pexels
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo