Domáce prstové farby: 5 tipov na jarné tvorenie + recept

Po nejakom čase sme sa vrátili k domácim prstovým farbám. Tentokrát som ich robila z dvojitej dávky. Domáce prstové farby sú perfektnou zábavou, keď je vonku škaredo a deti sa chcú rozptýliť niečím kreatívnym, originálnym a jedinečným. Ich príprava zaberie len chvíľku. V článku nájdete päť kreatívnych tipov na jarné kreslenie prstovými farbami a taktiež rýchly recept.

Obsah

Časový harmonogram

Výroba farieb zaberie približne štvrť hodiny. Farby hanbnú okolo jednej hodiny, pokiaľ sú rozdelené do malých mištičiek. Tvorili sme s nimi štyri dni a deti sa pri každom farbení veľmi zmazali. Našťastie idú farby vyprať, ľahko umyť, nie sú náročné na údržbu.

Vek dieťaťa

Farby sa hodia aj pre deti, ktorým ešte neboli dva roky.

Čo sme skúšali

Vyrábali sme tulipány, jarné kytice, orchidey, nevädze a tiež motýle. Možno, že vám obrázky budú pripomínať úplne iné kvety. 🙂 Podstata tkvie v tom, že sme sa rôznymi technikami, ktoré zvládnu deti od 2,5 rokov, snažili vytvoriť rôzne kvietky.

Čo budete potrebovať na výrobu farieb (1 dávka)

  • 1 lyžička soli
  • 2 až 3 lyžice cukru
  • 1 hrnček hladkej múky (namiesto múky môžete použiť pol hrnčeka škrobu)
  • 2 – 2,5 hrnčeka vody
  • Potravinárske farby
  • Čo budete potrebovať na kreslenie
  • Obyčajné papiere formátu A4
  • Prírodný povrázok
  • Nožnice
  • Ruličky od toaletného papiera
  • Tácka
  • Lyžičku

Ako vyrobiť domáce prstové farby

Do hrnca som nasypala múku, cukor, soľ, pridala som hrnček vody a poriadne som suroviny zamiešala, aby v hmote nevznikli hrudky. Potom som priliala druhý hrnček vody, opäť som zamiešala. Hrniec som postavila na platňu a hmotu som za stáleho miešania zahrievala do zhustnutia. Pridala som ešte trošku vody, pretože kaša bola príliš hustá.

Kašu som precedila cez veľké sitko, pretože sa v nej objavili hrudky. Rozdelila som ju do mištičiek, do každej mištičky som nasypala trošku potravinárskeho farbiva v sáčku a poriadne som zamiešala. Farby som nechala vychladnúť a mohli sme sa pustiť do tvorenia. Pracovali sme so šiestimi farbami – žltá, oranžová, červená, fialová, modrá a zelená.

Skladovanie: Farby uchovávajte iba v chladničke v mištičke, ktorá je zatvorená viečkom. Mám vyskúšané, že vydrží 4 dni.

Ako na kreatívne tvorenie

Tulipány, od 2 rokov

Na tácku som dala zvlášť žltú a zvlášť červenú farbu. Dieťa namočí ruku do žltej farby a obtlačí ju na papier. Na každý papier urobí tri odtlačky. To isté sme skúšali aj s červenou farbou. K odtlačkom domaľuje prstom zelenou farbou stonky a vytvorí tulipány.

Tulipány, od 2 rokov
Tulipány, od 2 rokov

Jarná kytica, od 2,5 rokov

Papier formátu A4 som prehla na polovicu (na výšku). Dieťa nanese lyžičkou na jednu polovicu trošku farieb, podľa fantázie. Zelenú nakreslí stonku, žltú, červenú a modrú naznačil kvety. Keď naniese farbu tam, kde ju chce mať, prehne prázdnu časť na zafarbenú polovicu a zatlačí rukou, aby sa farba rozprestrela. Potom odlepí obe polovice od seba a vznikla kytica.

Jarná kytica, od 2,5 rokov
Jarná kytica, od 2,5 rokov

Orchidea, od 2,5 rokov

Papier formátu A4 som prehla na polovicu (na výšku). Na tácku som naniesla žltú, červenú a zelenú farbu. Na tácku položíte prírodný povrázok a naň nanesiete farbu. Na povrázku by malo byť farby dostatok, ale zároveň sa na ňom netvoria veľké nánosy. Povrázok položíte na polovicu papiera A4, prehnete prázdnu časť na zafarbenú polovicu. Na papier položíte ľahko obe dlane a vytiahnete povrázok von. Potom už len stačilo výtvor roztvoriť.

Orchidea, od 2,5 rokov
Orchidea, od 2,5 rokov

Nevädza, od 2,5 rokov

Nastrihala som rolku papiera na tenké prúžky, aby vzniklo tlačítko. Na tácku som lyžičkou rozprestrela modrú farbu. Dieťa namočí nastrihanú časť ruličky do modrej farby a odtlačí ju na papier. Prstom domaľuje stred kvietku a stonku.

Nevädza, od 2,5 rokov
Nevädza, od 2,5 rokov

Motýľ, od 2,5 rokov

Papier formátu A4 som prehla na polovicu (na šírku). Dieťa naniese na polovicu listu farby podľa fantázie, preholprehneprázdnu časť na zafarbenú polovicu a zatlačí rukou, aby sa farba rozprestrela. Potom sa odlepí obe polovice od seba a vznikol motýlik.

Tipy na záver

  • Farby skladujte iba v chladničke.
  • Skúšala som vyrobiť domáce farby za studena, ktoré sa nanesú na papier a môžete ich upiecť v rúre. S týmto tvorením nie je toľko zábavy ako s týmito farbami vyrobenými za tepla.
  • Maľovať môžu úplne malé deti, ktoré si s farbami tvoria podľa svojho.
  • Farby schnú približne tri až päť hodín. Veľké nánosy môžu schnúť aj jeden deň. Veľké nánosy farieb odporúčam zredukovať.
  • Po uschnutí farby trošku stmavnú. Na fotografiách s výslednými obrázkami sú už farby zaschnuté.
  • Obrázok si môžete vystaviť. Farba neopadá.
  • Potravinárske farby v sáčku kúpite napríklad v drogérii.

PRAJEM VÁM KRÁSNU ZÁBAVU

Foto: Mamadodazda.sk
Tento článok je slovenský preklad originálnej českej verzie webu Mamadodeste.cz, kategória Tvorenie s deťmi.

Mamadodazda.sk
Logo