DIY svietnik z orechovej škrupiny

Pamätáte si na svietnik z orechových škrupín? Pred tridsiatimi rokmi sme práve takéto tvorili v materskej škole. 🙂 S našimi deťmi sme vytvorili tieto svietniky ako malý darček na Vianoce pre naše babičky a dedov. V tomto článku nájdete inšpiráciu a postup, ako vyrobiť vlastný svietnik.

Obsah

Pre koho je tvorenie určené

Z vlašských orechových škrupín sme spoločnými silami vytvorili malé svietniky. Keď som bola dieťa, zvykli sme do svietnikov pridávať aj zelené vetvičky. Teraz sme však museli túto súčasť vynechať, pretože sme doma nemali k dispozícii žiadne. Namiesto toho sme použili vatu. Vytváranie týchto svietnikov nie je také jednoduché, ako sme si mysleli. Ak plánujete lúpať orechy zakúpené v obchode, odporúčam vám zabezpečiť ich väčšie množstvo. Pri lúpaní sa mi škrupiny často lámali, a keď sa náhodou niektorá nepolámala, orech sa nechcel rozlúsknuť. Potrebne bolo spojiť až desať škrupín so značným úsilím. Lepenie orechov dokopy si vyžaduje čas a trpezlivosť, no ostatné kroky prebiehali pomerne hladko.

Čo budete potrebovať

  • Škrupiny od vlašských orechov
  • Nožnice
  • Vatu
  • Modelínu
  • Lepidlo (použila som Novú klovatinu)
  • Stužku alebo povrázok
  • Sviečku

Ako na to

Začala som tým, že som rozlúskla orechy a oddelila som celé polovice ich škrupín. Potom som vzdy dve polovice spojila pomocou lepidla. Na lepenie som použila Novú klovatinu, ktorá drží celkom dobre, ale nie je to ideálne lepidlo. Najlepšie by bolo mať k dispozícii tavnú pištoľ, čo v našom prípade nie je možné. Preto som sa musela spoľahnúť na Novú klovatinu. Po zaschnutí lepidla (nechala som to celý deň schnúť), sme mohli začať s tvorbou.

DIY svietnik z orechovej škrupiny
DIY svietnik z orechovej škrupiny

Deti obalily spodnú časť sviečky modelínou a pevne ju vsunuli do svietnika. Ak máte k dispozícii lepidlo, ktoré drží lepšie než Nová klovatina, môžete sviečku aj prilepiť. No ak takéto lepidlo nemáte, modelína je vhodnou alternatívou. Modelínou je možné do sviečky vytvoriť dierky, kam môžete zasunúť zelené vetvičky alebo iné prírodné ozdoby. V našom prípade sme využili bielu vatovú hmotu. Na záver som pripevnila k sviečkam kúsky prírodného povrázku namiesto tradičnej mašličky a svietnik bol hotový.

Záverom


Proces lepenia svietnikov trval dosť dlho, no samotné vytváranie a práca so sviečkou potešili deti. Ak nedisponujete tavnou pištoľou, to vôbec nevadí. Orechy možno spojiť aj pomocou obyčajnej Novy klovatiny, aj keď výsledný výrobok možno nebude tak pevný a stabilný, ale to nie je prekážkou. Deti boli nadšené z toho, čo vytvorili. Ja si pamätám podobné činnosti z mojich detstva, a toto vytváranie bol jednoducho krásny a srdcový zážitok. 🙂

PRAJEM VÁM KRÁSNU ZÁBAVU

Foto: Mamadodazda.sk
Tento článok je slovenský preklad originálnej českej verzie webu Mamadodeste.cz, kategória Tvorenie s deťmi.

Mamadodazda.sk
Logo