Akú odsávačku materského mlieka vybrať? Skúsenosti a tipy

Ak neviete, akú odsávačku materského mlieka vybrať, možno, že vám tento článok príde vhod. Napísala som doň skúsenosti s odsávaním materského mlieka a tiež s tým, akú odsávačku vybrať. Pozrite sa na praktické rady, ktoré vám s výberom pomôžu.

Obsah

Akú vybrať odsávačku?

Prvýkrát v pôrodnici som sa dozvedela, že existuje odsávačka materského mlieka. Nebola som absolútne pripravená a o odsávaní materského mlieka som nevedela vôbec nič. V pôrodnici som vyskúšala manuálnu odsávačku od Aventu. Pokiaľ budete odsávať pravidelne, odporučila by som vám elektrickú odsávačku. Manuálna odsávačka je na občasné odsávanie (napríklad 1x týždenne alebo 1x za 2 týždne).

Manuálna odsávačka

Je vhodná na občasné odsávanie, pretože musíte stláčať pumpičku, ktorou vzniká podtlak a odsáva sa mlieko. Po čase z toho bolí ruky. Manuálna odsávačka ma nezaujala a nerada by som ju preto odporúčala. Skúšala som model Philips Avent. Odsávačka nebola vyložene zlá, ale za tú cenu som radšej priplatila a kúpila som elektrickú odsávačku, ktorá skutočne odsávala a to bez väčšej námahy. Manuálna odsávačka vždy odsaje menej mlieka ako elektrická odsávačka.

Klady
 • Nízká cena
 • Na občasné použitie
 • Dobré je to v prípade, keď nemáte prístup k elektrine.
Zápory
 • Ide to s ňou ťažko.
 • Často je lepšie odstriekať mlieko rukou.
 • Nemusí vždy fungovať – niektoré odsávačky nič neodsajú.
 • Nie je možné nastaviť intenzitu odsávania.
 • Odsávanie trvá dlho.
 • Bolí z nej ruky.

Elektrická odsávačka

Elektrická odsávačka je pohodlná na používanie. Nemusíte nič stláčať, stačí zapojiť kábel do zásuvky. Potom si vyberiete z niekoľkých rôznych programov, môžete nastaviť intenzitu odsávania.

Klady
 • Nemusí sa nič stláčať.
 • Je možné si nastaviť program odsávania.
 • Kvalitná odsávačka skutočne odsáva.
 • Vhodná na pravidelné používanie.
Zápory
 • Musí sa držať (nemáte voľné ruky).
 • Robí trošku hluk.
 • Cena

Akú elektrickú odsávačku vybrať?

Na trhu sa objavujú neustále nové modely odsávačiek a pokiaľ si vyberiete niektorú z overených značiek Medela, Avent, Tommee Tippee, neurobíte chybu.

Nižšie som napísala príklady kvalitných odsávačiek a pozor! NEZABUDNITE! Niektoré zdravotné poisťovne prispievajú na odsávačky materského mlieka. Môžete si zistiť podmienky príspevku a o príspevok požiadať. Väčšinou sa jedná o príspevok spojený s pôrodom, a preto je potrebné splniť predpísané podmienky (dátum nákupu, predložiť výpis z účtu o zaplatení, elektronickú účtenku, atď.).

 • 🏆TRUELIFE Nutrio BP electric🏆 – odsávačka je pomerne tichá a funguje skvele. Predstavuje mimoriadny pomer ceny a kvality a je lacnejší ako odsávačka Medela. Truelife Nutrio BP Electric je elektrická odsávačka materského mlieka s 9 úrovňami odsávania, vybavená technológiou MilkFlowStimulation® a silikónovým nástavcom pre maximálne pohodlie. Ponúka 3 režimy – sanie, stimuláciu a masáž, s možnosťou nabíjania cez USB a výdržou batérie až 100 minút. Odsávačka je bez BPA, ľahko sa čistí a skladá. Poskytuje efektívnu a tichú prevádzku, je vhodná pre domáce použitie aj na cesty. Podporuje laktáciu a umožňuje presnú simuláciu dojčenia. Disponuje prehľadným displejom a umožňuje výber z niekoľkých módov a úrovní odsávania. S dodanými prsnými vložkami TrueLife Breast Pads zaistí komfort ako mamičke, tak aj dieťaťu. Výhodne ju kúpite na Mojalekaren.sk.
 • Medela Swing Flex 2 – Táto odsávačka patrí k najlepším na trhu. Je naozaj dobrá a ťažko na ňu hľadať jedinú chybu. MEDELA Swing Flex 2-fázová elektrická odsávačka ponúka ľahké a efektívne odsávanie vďaka technológii 2-Phase Expression, ktorá verne napodobňuje sanie detí. Nový prsný nadstavec PersonalFit Flex prináša individuálne prispôsobenú skúsenosť s odsávaním pre väčší komfort. Kompaktný a prenosný dizajn umožňuje ľahké použitie kedykoľvek a kdekoľvek. Produktom je nová inovatívna verzia pôvodnej odsávačky Swing, ktorá zaručuje pohodlnejšie a efektívnejšie odsávanie. Výhodou je, že k tejto odsávačke môžete dokúpiť náhradné diely. Za dobrú cenu ju zaobstaráte na Mojalekaren.sk.

Ako materské mlieko uchovávať?

K odsávačkám môžete dokúpiť tégliky alebo vrecká, ktoré slúžia na uskladnenie materského mlieka. Tieto vrecká alebo liekovky sa volajú zásobníky na materské mlieko. Niektoré fľaštičky a vrecká sú jednorazové, na jedno použitie. Niektoré sú na viacero použití. Pokiaľ doma tieto zásobníky nemáte, môžete vyvariť pohár od desiatiek a potom, čo je pohár riadne vydezinfikovaný, môžete do neho naliať materské mlieko.

Mlieko sa dáva do chladničky (cca 4 ° C), kde vydrží až 24 hodín. Potom je nutné mlieko vyliať alebo dovtedy spotrebovať. Keď viete, že mlieko nestihnete spotrebovať, môžete ho zamraziť. Vrecko s materským mliekom dáte do mrazničky. Odporúčam na toto vrecko alebo na fľaštičku fixkou napísať, kedy ste ho do mrazničky vložili. Aby ste mali prehľad o veku tohto vrecka. Mlieko vydrží v mrazničke až 3 mesiace, po rozmrazení ho spotrebujte do 12 hodín.

Ako dlho materské mlieko vydrží v skratke:

 • Chladnička: 24 hodín
 • Mraznička: 3 mesiace
 • Po rozmrazení: 12 hodín

Ako materské mlieko ohrievať?

Materské mlieko ohrievajte najlepšie vo vodnom kúpeli alebo v prístroji, ktorý je na ohrev materského mlieka určený. Teplota materského mlieka by nemala presiahnuť 40 °C. Nikdy neohrievajte mlieko v mikrovlnnej rúre. Mlieko by malo mať ideálne teplotu 37 °C. Odporúčam kúpiť si teplomer – my sme mali tento.

Kde kúpiť odsávačku a vrecká na materské mlieko?

Odsávačku materského mlieka a vrecká na materské mlieko kúpite výhodne na Mojalekaren.sk. Ak si nie ste výberom odsávačky istí, môžete sa opýtať lekárnikov priamo v tejto lekárni. Radi vám s výberom pomôžu.

ODSÁVAČKY na MOJALEKAREN.CZ

PRAJEM VÁM ŠŤASTNÝ VÝBER

Foto: Pexels
Toto je preklad českej originálnej verzie dostupnej na Mamadodeste.cz.

Mamadodazda.sk
Logo